X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes NBP Adam Glapiński: przyjęcie teraz euro przez Polskę nie byłoby zasadne

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 12:31
Przystąpienie obecnie do ERM II i następnie przyjęcie europejskiej waluty nie byłoby zasadne ze względów gospodarczych ani politycznych - ocenił w środę prezes NBP Adam Glapiński.
Audio
  • Profesor Adam Glapiński zapowiada, że dopóki będzie prezesem Narodowego Banku Polskiego, Polska nie przyjmie euro, ani nie wejdzie do poprzedzającego przyjęcie tej waluty mechanizmu ERM2./IAR/.
  • Prezes NBP nie zgodził się z argumentem części zwolenników euro, że warto ponieść koszt ekonomiczny przyjęcia tej waluty, żeby wzmocnić bezpieczeństwo Polski i poprawić jej pozycję międzynarodową./IAR/
Przystąpienie obecnie do ERM II i następnie przyjęcie europejskiej waluty nie byłoby zasadne ze względów gospodarczych ani politycznych - ocenił w środę prezes NBP Adam Glapiński.
Przystąpienie obecnie do ERM II i następnie przyjęcie europejskiej waluty nie byłoby zasadne ze względów gospodarczych ani politycznych - ocenił w środę prezes NBP Adam Glapiński. Foto: shutterstock, Autorstwa whitelook

Dodał, że dopóki jest prezesem banku centralnego, Polska nie przystąpi do ERM II i nie przyjmie euro.

Złoty atutem polskiej gospodarki

Glapiński powiedział podczas debaty "Złoty, euro i sprawa polska", że obecny w naszym kraju stabilny wzrost gospodarczy to efekt, m.in. posiadania własnej waluty obok elastycznej polityki monetarnej. "To olbrzymi atut polskiej gospodarki" - zaznaczył.

Przystąpienie do ERM II wiązałoby ręce polityce pieniężnej

Prezes NBP ocenił, że przystąpienie do ERM II, czyli mechanizmu kursów walutowych, który ogranicza zmienność kursów oraz je stabilizuje, "wiązałoby ręce polityce pieniężnej".

Dodał, że ERM II czy późniejsze przyjęcie wspólnej waluty "nie byłoby zasadne ani że względów gospodarczych, ani politycznych." Zdaniem Glapińskiego mogłoby wręcz osłabić naszą pozycję.

Szef banku centralnego dodał, że przyjęcie euro jest niekorzystne nie tylko dla uboższych państw południa Europy, ale także dla bogatych gospodarek.

Podkreślił też, że przyjęcie euro nie jest możliwe bez zmiany Konstytucji.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: strefa euro pieniądze finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z euro jak z szybkim autem: trzeba umieć z niego korzystać

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 22:34
Jak „przeżyły” przyjęcie euro kraje podobne do Polski, z czym miały problemy i na czym skorzystały, mówił w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki prof. Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większość krajów straciła na wprowadzeniu euro. Zyskali głównie Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 15:22
Najwięcej na przyjęciu euro w swoim kraju zyskali Niemcy, a najmniej Włosi - wynika z raportu Centrum Polityki Europejskiej we Fryburgu, który został opublikowany z okazji 20-lecia wprowadzenia euro. Według tego badania większość krajów straciła na przyjęciu wspólnej waluty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządy Pieniądza: dlaczego nie warto się spieszyć z przyjęciem euro?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:33
Dlaczego ostrożnie trzeba podchodzić do kwestii wejścia do strefy euro, mówili goście audycji rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń