X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rządy Pieniądza" Eksperci o stanie sądownictwa gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 11:17
Założyciele Amber Gold są winni- uznał sąd. Odczytywanie całego wyroku potrwa jednak kilka miesięcy. Końcówka sprawy gdańskiej piramidy finansowej była pretekstem dla ekspertów, gości "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24, do rozmowy o kondycji polskiego sądownictwa gospodarczego.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Profesor Elżbieta Mączyńska z SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przyznała, że temat ma dość dobrze rozeznany, bo na uczelni przez lata zajmowała się m.in. bankructwami firm. Jak mówiła, z jej ankiet wynika, że sędziowie mają zbyt małą wiedzę na temat gospodarki, co wynika m.in. z tego, że prawnicy mają zbyt mało ekonomii na studiach. Jej zdaniem sędziowie powinni mieć także większe możliwości zamawiania ekspertyz. Inna zaniedbana kwestia - wskazywała - to cyfryzacja w sądownictwie, która "kuleje". W ocenie prof. Elżbiety Mączyńskiej potrzebna jest np. centralna baza dot. upadłości firm. Pytana o sprawę Amber Gold powiedziała, że odczytywanie wyroku przez kilka miesięcy jest "absurdem" - najważniejsze rzeczy powinny być odczytane, a reszta - udostępniona w internecie.

Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha wskazywał, że potrzebna jest zmiana organizacji sądów gospodarczych. Chodzi o wprowadzenie zasady trialu do spraw gospodarczych, czyli rozpatrywania spraw "dzień po dniu", bo - jak wskazywał - firma powinna mieć prawo szybkiego egzekwowania faktur, bo od tego zależy jej płynność finansowa. Zwracał uwagę na inne problemy dla firm w sądach gospodarczych - m.in. konieczność uiszczenia części wartości sporu po wniesieniu sprawy do sądu, przez co przedsiębiorstwo, które np. już zostało okradzione, jest jeszcze dodatkowo obciążane kosztami.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak kształtują się zarobki i majątki polskich sędziów?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 20:07
Średnie oszczędności sędziów sięgają 125 tys. zł. 91 proc. z nich posiada wolne środki finansowe, a dwunastu jest milionerami. Są jednak tacy, którzy decydują się na tzw. chwilówki. Takie informacje zawiera raport "Co mają polscy sędziowie?" przygotowany przez firmę Bridge, której szef – Piotr Wysocki – był gościem audycji "Kulisy spraw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin i Katarzyna P. winni oszustwa i prowadzenia działalności parabankowej bez pozwolenia. Wymiaru kary na razie nie poznają

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 10:00
W Sądzie Okręgowym w Gdańsku trwa posiedzenie, na którym ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie małżeństwa Katarzyny i Marcina P. - właścicieli Amber Gold. Sąd stwierdził, że oskarżeni są winni oszustwa finansowego, ale wymiar kary zostanie ogłoszony na posiedzeniu w innym terminie. Według prokuratora ogłoszenie wyroku zajmie sądowi kilka miesięcy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd Okręgowy w Gdańsku wnioskuje o przedłużenie aresztu dla Katarzyny i Marcina P.

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 16:49
Sąd Okręgowy w Gdańsku skieruje wniosek do tamtejszego Sądu Apelacyjnego o przedłużenie aresztu dla Marcina i Katarzyny P. do 30 lipca tego roku. Dziś sąd rozpoczął odczytywanie wyroku w sprawie byłych szefów Amber Gold, jednak nie ogłoszono wymiaru kary.
rozwiń zwiń