X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

"Pieniądz nie śpi": czym są piramidy finansowe i jak się przed nimi chronić?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 09:30
Odczytywanie wyroku ws. Amber Gold potrwa kilka miesięcy, choć jej twórcy zostali uznani już przez sąd za winnych. Tymczasem pionierem w tworzeniu piramid finansowych był Amerykanin włoskiego pochodzenia Charles Ponzi, który zbudował taką strukturę w Bostonie blisko 100 lat temu. Dziś sprawdzamy, jak działają takie piramidy.
Audio
  • Czym są piramidy finansowe i jak się przed nimi chronić? (Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ronstik/Shutterstock.com

Bloger ekonomiczny, ekspert platformy edukacyjnej kapitalni.org Tomasz Jaroszek wyjaśnia, że piramida finansowa to taka struktura (firma parabank itd.), która wypłaca zyski klientom z dłuższym starzem z wpłat, które wnoszą nowi klienci. To wymaga lawinowego napływu nowych osób, które chcą zainwestować. Gdy on ustanie - piramida upada, bo nie ma z czego wypłacać klientom zysków. Piramidy mogą działać latami, a część osób zyski z niej wyciągnie - zwraca uwaga Tomasz Jaroszek.

Jak się chronić?

Ekspert przypomina, że w Polsce prowadzenie piramid jest karane, nawet więzieniem. Jak zatem zorientować się, że mamy do czynienia z taką "firmą"? Tomasz Jaroszek radzi na przykład spojrzeć na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, dokładnie sprawdzić firmę, a także sprawdzić rynek - jeśli zysk jest zbyt wysoki w stosunku do średniego oprocentowania lokat w bankach, to tam gdzieś czai się ryzyko - i należy dokładnie to zbadać. I oczywiście - nie spieszyć się z powierzaniem naszych pieniędzy - mówi Tomasz Jaroszek.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Sylwia Zadrożna, md

Zobacz więcej na temat: finanse osobiste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy rynek pożyczek należy uregulować?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 13:10
Zdaniem Ministerstwa Finansów firmy pożyczkowe, udzielające tzw. chwilówek, działają bez ograniczeń. Zła sytuacja finansowa pożyczkobiorców często nie jest przeszkodą do udzielenia pożyczki, a realne roczne oprocentowanie bywa kosmiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KNF ostrzega i zawiadamia prokuraturę: oferowali instrumenty finansowe bez zezwolenia

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 14:30
Spółki Gerda Broker oraz Rud i Batory Kancelaria Finansowa zostały wpisane na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowała KNF w komunikacie. W obu przypadkach Urząd KNF skierował zawiadomienie do prokuratury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Amber Gold. Mowy końcowe po trzech latach procesu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 10:40
Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w procesie ws. afery Amber Gold rozpoczęła się we wtorek mowa końcowa obrońcy Marcina P., założyciela i twórcy spółki, która według prokuratury działała jako piramida finansowa. Marcin P. został doprowadzony na salę sądową z aresztu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

6,5 tys. upadłości konsumenckich w Polsce w 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 10:28
Ponad 6,5 tys. konsumentów, którzy w zeszłym roku ogłosili upadłość mieli 141,5 mln zł długów - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Średnia zaległość w przypadku ubiegłorocznych bankrutów wzrosła na przestrzeni roku z 33,3 tys. zł do 37,2 tys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin i Katarzyna P. winni oszustwa i prowadzenia działalności parabankowej bez pozwolenia. Wymiaru kary na razie nie poznają

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 10:00
W Sądzie Okręgowym w Gdańsku trwa posiedzenie, na którym ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie małżeństwa Katarzyny i Marcina P. - właścicieli Amber Gold. Sąd stwierdził, że oskarżeni są winni oszustwa finansowego, ale wymiar kary zostanie ogłoszony na posiedzeniu w innym terminie. Według prokuratora ogłoszenie wyroku zajmie sądowi kilka miesięcy. 
rozwiń zwiń