X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sukces e-PITów - 16 mln złożonych elektronicznie deklaracji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 18:20
Ponad 16 mln zeznań podatkowych zostało złożonych w formie elektronicznej, w porównaniu do 11,4 mln z ub. r. – poinformowała we wtorek minister finansów Teresa Czerwińska. Ten postęp pokazuje, jak ogromne było oczekiwanie podatników na taką usługę – oceniła.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

− W skali kraju ponad 16 mln zeznań podatkowych zostało złożonych w formie elektronicznej i tu mam na myśli zarówno Twój e-PIT, jak i też system funkcjonujący wcześniej, czyli e-Deklaracje. Dla porównania – w roku ubiegłym to było 11,4 mln zeznań, a zatem postęp jest naprawdę bardzo duży i pokazuje, jak ogromne było oczekiwanie naszych podatników na tego typu usługę - powiedziała minister podczas konferencji prasowej w II Urzędzie Skarbowym w Gliwicach.

Twój e-PIT i e-deklaracje sprawdziły się

Jej zdaniem nowa usługa czyni rozliczenie bardziej przyjaznym, upraszcza je, "prostuje te kręte ścieżki podatników, te trudne momenty, jakie dotyczą rozliczenia rocznego dla podatnika indywidualnego".

− Dzisiaj możemy powiedzieć, że usługa ta spełnia oczekiwania naszych podatników, bo zredukowała czas wypełnienia obowiązku podatkowego z kilku nawet godzin w przypadku wielu umów–zleceń, umów o dzieło, czyli posiadania wielu pracodawców, do kilkunastu minut w przypadku samodzielnego rozliczenia podatkowego. Wielu podatników w ogóle nie podjęło żadnej aktywności i w dniu 30 kwietnia bieżącego roku ich zeznanie roczne zostało rozliczone w sposób automatyczny, przesłane jako zeznanie zweryfikowane do administracji skarbowej. Wykorzystujemy dane, które administracja skarbowa posiada, czyli te dane, które pochodzą z rejestru PESEL, wykorzystujemy te zasoby, które posiadamy z zeznań z lat poprzednich" - wskazała Czerwińska.

Dodała, że woj. śląskie jest jednym z liderów, jeśli chodzi o rozliczania podatków drogą elektroniczną. Szefowa MF podziękowała pracownikom Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) za zaangażowanie i sprawne wdrożenie systemu Twój e-PIT.

Ministerstwo Finansów uruchomiło tę usługę 15 lutego br. Przy jej pomocy KAS przygotowała dla podatników wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38. Minister przypomniała, że od 2020 r. Twój e-PIT będzie dostępny dla osób, które składają PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

− To jest bardzo wymagające, bardzo duże wyzwanie dla administracji skarbowej, niemniej jednak już dzisiaj, patrząc na zaangażowanie pracowników całej administracji skarbowej, mogę powiedzieć, że patrzę na to bardzo optymistycznie, że w przyszłym roku rzeczywiście ten drugi etap informatyzacji, elektronizacji, automatyzacji rozliczenia podatkowego będzie wykonany" - przewiduje minister Czerwińska.

Województwo śląskie liderem e-PITów

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Mariusz Gojny ocenił, że mieszkańcy województwa śląskiego bardzo lubią elektroniczny sposób rozliczania, bo ponad 1,8 mln zeznań zostało złożonych właśnie tą drogą. "To jest wynik na poziomie 84 proc. mieszkańców; 47 proc. podatników złożyło deklaracje z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT, 37 proc. z wykorzystaniem e-deklaracji, a tylko 16 proc. podatników złożyło deklaracje w formie papierowej" - powiedział.

Wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski podkreślił natomiast, że spada liczba kontroli w firmach. "Bardzo dobrze, że ta liczba spada. To nie znaczy, że Krajowa Administracja Skarbowa działa gorzej, to świadczy o tym, że zmieniliśmy strategię gry, zmieniliśmy sposób postępowania (...). Stawiamy na komputeryzację, stawiamy na elektronizację (...)" - oświadczył.

Dodał, że dzięki bazom danych łatwiej ocenić, "kto funkcjonuje jako podatnik, a kto jest zwykłym oszustem". "Mamy kolejny rok, gdzie spada nam liczba kontroli, kontrole są coraz bardziej efektywne, nacelowane na te zjawiska, które są zjawiskami patologicznymi. (...) Pomyłki mogą zdarzyć się w naszym systemie podatkowym, to rozumiemy, natomiast na pewno będziemy z całą surowością podchodzić do patologicznych sytuacji, które nam wychodzą z analiz" - powiedział Cybulski.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: podatki PIT 2018 finanse

Czytaj także

Grosz do grosza. Grube miliony z 1 proc. na Organizacje Pożytku Publicznego

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 10:24
Jeden procent to jedna setna podatku dochodowego od osób fizycznych, którą rozliczajacy się z fiskusem może przekazać na cele charytatywne. Nie jest to jednak ani ulga ani darowizna - tylko nasze prawo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2018: "Czynny żal", czyli jak uniknąć kary, gdy nie złożyliśmy zeznania na czas?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 13:16
Mija tydzień od terminu rozliczenia się z fiskusem. Mimo że wielu z nas skorzystało z usługi Twój e-PIT, to wciąż jest duża grupa podatników, która nie zdążyła się rozliczyć. Tym pozostaje złożenie „czynnego żalu”.
rozwiń zwiń