X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

EKG. Minister Finansów o wynikach budżetu: "jest deficyt"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 13:05
Wynik budżetu państwa po kwietniu tego roku jest ujemny, choć deficyt jest istotnie niższy niż po marcu - poinformowała w Katowicach minister finansów Teresa Czerwińska.
Minister finansów Teresa Czerwińska.
Minister finansów Teresa Czerwińska.Foto: PAP/Marcin Obara

- Jest deficyt, czyli mamy ujemny wynik budżetu państwa, niemniej jednak jest on lepszy niż był po marcu. Czyli będziemy mieli deficyt, ale istotnie niższy niż wykonanie po marcu - powiedziała minister w kuluarach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Szacunkowe wyliczenia

Czerwińska zastrzegła, że podawane przez nią dane dotyczące sytuacji budżetu po kwietniu br. mają charakter wstępny i szacunkowy. Jak powiedziała, dynamika wpływów z podatku CIT rok do roku wyniosła po kwietniu ok. 17,5 proc., a z podatku PIT ok. 9,7 proc. Wpływy z podatku VAT są jeszcze w trakcie wyliczeń.

- Proszę traktować te wyniki jako szacunkowe; one jeszcze będą ulegały zmianie, chociażby ze względu na rozliczenie instytucji, które są finansowane bezpośrednio z budżetu. Mamy jeszcze sporo środków na rachunkach i nie wiemy, czy one będą zwracane, czy nie będą zwracane - wyjaśniła szefowa resortu finansów.

Pytana, czy są powody do obaw odnośnie tegorocznych wpływów z podatku VAT, minister przypomniała, iż spodziewana jest niższa dynamika w tym zakresie.

Rosną inwestycje

- Jeśli chodzi o wykonanie dochodów z tytułu podatku VAT, to już poprzednio mówiliśmy, że ta dynamika jest niższa - ze względów zupełnie oczywistych: bo baza była bardzo wysoka, czyli przyrosty krańcowe są niższe (...), a druga rzecz (...) to jest wzrost inwestycji - wyjaśniła Teresa Czerwińska.

- Jeżeli rosną inwestycje, to zwroty w VAT również rosną, czyli dynamika również poprzez zwroty vatowskie jest niższa. Sama produkcja budowlano-montażowa za pierwszy kwartał to dynamika wzrostu rzędu 30 proc. - w związku z tym, jeżeli mamy tak dużą dynamikę w budowlance, to mamy też zwroty - dodała minister.

Będzie podatek cyfrowy?

Minister przypomniała, że rząd przygotował Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022 i Aktualizację Programu Konwergencji, która - jak oceniła - została bardzo pozytywnie przyjęta przez Komisję Europejską. "Jeśli chodzi o nasze parametry dotyczące redukcji deficytu, jak i też długu - pozostają pod kontrolą" - zapewniła.

Odpowiadając na pytanie o prace nad wprowadzeniem w Polsce podatku cyfrowego, minister finansów oceniła, że kwestia opodatkowania gospodarki cyfrowej jest obecnie wyzwaniem dla wszystkich krajów członkowskich UE; takie rozwiązania wprowadzają już np. Austria czy Francja.

PAP, ak, NRG

Czytaj także

Teresa Czerwińska: wzrost PKB w okolicach 4 procent

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 12:40
Minister finansów uważa, że w tym roku polska gospodarka wzrośnie o około 4 procent. Teresa Czerwińska mówiła o tym podczas zorganizowanego w Warszawie 25-go Forum Bankowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort finansów: ile samorządy wydały na inwestycje?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 08:20
Wydatki na inwestycje jednostek samorządu terytorialnego w 2018 roku wyniosły 50,71 mld zł wobec 25,082 mld zł po III kwartale 2018 roku - wynika z danych Ministerstwa Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielan: informacje o dymisji minister Czerwińskiej to fake news

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 08:50
- Minister Teresa Czerwińska normalnie pracuje w Ministerstwie Finansów. To, co podał jeden z portali, to był klasyczny fake news. Nie ma żadnych zmian w rządzie - powiedział w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Czerwińska: podwyższenie prognozy wzrostu PKB przez KE to dobry sygnał dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 18:50
Polska znalazła się w grupie pięciu krajów członkowskich UE, dla których prognozy wzrostu PKB w latach 2019-2020 skorygowano w górę - skomentowała minister finansów Teresa Czerwińska.
rozwiń zwiń