X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

12 tys. uczestników XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 11:29
W Katowicach rozpoczął się XI Europejski Kongres Gospodarczy. Przez trzy dni w rozmowach o gospodarce weźmie udział 12 tys. uczestników.
Audio
  • O rozpoczętym w Katowicach 11. Europejskim Kongresie Gospodarczym mówi w radiowej Jedynce organizator imprezy Wojciech Kuśpik oraz prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W Katowicach rozpoczął się 11. Europejski Kongres Gospodarczy. Przez trzy dni w rozmowach o gospodarce weźmie udział 12 tysięcy uczestników.
W Katowicach rozpoczął się 11. Europejski Kongres Gospodarczy. Przez trzy dni w rozmowach o gospodarce weźmie udział 12 tysięcy uczestników.Foto: Europejski Kongres Gospodarczy

Dodatkowo ponad 3 tys. osób spotka się na rozpoczynającym się we wtorek wydarzeniu towarzyszącym - European Start-up Days.

12 tys. uczestników Kongresu; przedstawiciele wielkich korporacji oraz małych i średnich firm

Organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wojciech Kuśpik podkreśla, że i w tym roku zainteresowanie Kongresem jest rekordowe.

- Świadczy o tym prawie 12 tys. gości, wśród nich przedstawicieli nie tylko wielkich firm, reprezentujących globalny biznes, ale także małych i średnich przedsiębiorstw - dodaje Wojciech Kuśpik.

Podkreśla, że na Kongresie będzie bardzo mocna reprezentacja polskiego rządu - resortów gospodarczych, a także Komisji Europejskiej.

Ważnym tematem 4. Rewolucja Przemysłowa

- Kongres od lat tworzy platformę do wymiany doświadczeń i poglądów dla szerokiego środowiska biznesu - mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

- Wśród wielu paneli dyskusyjnych każdy może znaleźć coś dla siebie. Wśród ważnych tematów poruszanych na Kongresie będzie 4. Rewolucja Przemysłowa, której olbrzymi potencjał wynika z połączenia rozwiązań technicznych, cyfrowych i biologicznych - podkreśla prof. Mączyńska.

- To ważne, bo Polska, mimo stopniowej poprawy, wciąż znajduje się w ogonie robotyzacji - mówi prof. Mączyńska.

Panele dyskusyjne i spotkania nieformalne

Gość radiowej Jedynki zwraca również uwagę na dwie warstwy debaty - tę oficjalną i spotkania poza debatami, tworzące kapitał relacji społecznych.

- Kongres daje olbrzymie szanse na stworzenie nowych relacji, nawiązania kontaktów, a jak wynika z poprzednich Kongresów, nawet narodziny nowych kontraktów handlowych - mówi prof. Mączyńska.

- Wśród innych poruszanych na Kongresie kwestii znajdują się: kierunki rozwoju Unii Europejskiej czy miejsce Polski w Europie - dodaje Wojciech Kuśpik.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Miejscem debat jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach i pobliska hala widowiskowo-sportowa Spodek. W poniedziałkowym panelu inauguracyjnym, zatytułowanym "Nowa Unia – młoda Unia", biorą udział m.in. były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, szef Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Luca Jahier, była premier Słowacji Iveta Radiczova, minister ds. europejskich Konrad Szymański, a także przedstawiciele organizacji młodzieżowych.

W ciągu trzech dni wśród gości Kongresu będą m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, a także ministrowie polskiego rządu, m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, a także ministrowie: infrastruktury - Andrzej Adamczyk, finansów - Teresa Czerwińska, przedsiębiorczości i technologii - Jadwiga Emilewicz, środowiska - Henryk Kowalczyk, inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński oraz energii - Krzysztof Tchórzewski.

Wśród poniedziałkowych tematów - polityka energetyczna Polski do 2040 roku, budowa CPK

W poniedziałek jednym z głównych tematów debat jest przedstawiony przez resort energii projekt polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Mowa będzie także o postępie prac zmierzających do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W kuluarach Kongresu planowane jest m.in. podpisanie porozumienia pomiędzy JSW Koks a firmą Rafako, dotyczącego budowy Elektrociepłowni Radlin. W centrum kongresowym otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Stop! Smog". Swoją premierę będzie miał raport "Współpraca Konwencjonalnych Źródeł Węglowych i Wielkoskalowego OZE".

W programie trzydniowego kongresu znalazły się dyskusje o przyszłości UE po majowych wyborach do europarlamentu oraz panele dotyczące rozmaitych czynników kształtujących dziś europejskie realia i perspektywy rozwojowe. Zaplanowano sesje poświęcone rewolucji cyfrowej w kontekście wpływu przemian technologicznych na gospodarkę, życie społeczne, instytucje i relacje międzyludzkie.

W ramach Kongresu odbędą się liczne międzynarodowe fora gospodarcze poświęcone perspektywom rozwoju współpracy Polski i krajów Europy Środkowej z Chinami, krajami Afryki czy z państwami Ameryki Łacińskiej. Mowa będzie również o transformacji gospodarczej, energetycznej i społecznej regionów górniczych w Europie - w tym Górnego Śląska, którego stolica już po raz 11. jest gospodarzem kongresu.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego od jego pierwszej edycji w 2009 r. jest Grupa PTWP SA. Nad merytorycznym kształtem i jakością agendy Kongresu czuwa rada programowa pod przewodnictwem b. premiera i b. przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Relacje z Kongresu co roku przekazuje około pół tysiąca dziennikarzy z prawie 200 polskich i zagranicznych redakcji.

XI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach potrwa do 15 maja br.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska w czołówce najlepszych krajów do inwestowania i przyjaznych start-upom

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 17:41
Polska zajęła drugie miejsce w najnowszym rankingu "CEOWORLD Magazine", prezentującym 50 krajów najlepszych do inwestowania i prowadzenia biznesu. Jest także siódma wśród krajów najbardziej przyjaznym start-upom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie wynalazki mają pozostać w Polsce. Dzięki Prostej Spółce Akcyjnej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 15:06
Rząd stawia na polskie start-upy. Rząd chce, aby proponowane przez nie innowacyjne rozwiązania czy produkty pozostawały w Polsce. Służyć temu ma prawo o Prostej Spółce Akcyjnej – pozwalające na pozyskanie kapitału i szybkie założenie innowacyjnego start-upu.
rozwiń zwiń