X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

O ile wzrośnie w 2020 r. minimalna płaca i stawka godzinowa?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 21:02
W roku 2020 płaca minimalna nie będzie mogła wynosić mniej niż 2345,59 zł brutto na etacie, a stawka godzinowa wyniesie co najmniej 15,30 zł brutto. To wyliczenia przedstawione na podstawie prognoz makroekonomicznych przez Federację Przedsiębiorców Polskich.
Audio
  • O ile wzrośnie w 2020 r. minimalna płaca i stawka godzinowa,O tym w radiowej Jedynce./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W roku 2020 płaca minimalna nie będzie mogła wynosić mniej niż 2345,59 zł brutto na etacie, a stawka godzinowa wyniesie co najmniej 15,30 zł brutto.
W roku 2020 płaca minimalna nie będzie mogła wynosić mniej niż 2345,59 zł brutto na etacie, a stawka godzinowa wyniesie co najmniej 15,30 zł brutto. Foto: shutterstock, Autorstwa RomarioIen

−Wzrost płacy minimalnej, to wynik prognoz przyjętych przez rząd, które zostały zapisane w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa - tłumaczy Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jak wyjaśnia, z Planu wynika, że w 2020 r. inflacja wyniesie średnio 2,5 procent, a wzrost PKB na poziomie 3,7 procent.

O ile powinna wzrosnąć płaca minimalna i stawka godzinowa w 2020 r.?

Dodaje, że minimalna godzinowa stawka płacy minimalnej rośnie również w takiej samej proporcji jak będzie rosła stawka miesięczna płacy minimalnej.

Jeśli byłby to wzrost na tym poziomie gwarantowanym, czyli o 96 zł, to stawka godzinowa wzrosłaby o 60 groszy, z obecnych 14,70 zł brutto do 15,30 zł brutto – wylicza Łukasz Kozłowski.

Rząd przedstawił prognozy dotyczące płacy minimalnej partnerom społecznym - związkom zawodowym oraz organizacjom pracodawców.

OPZZ chce płacy minimalnej wynoszącej 2600 zł

Według Andrzeja Radzikowskiego, wiceprzewodniczącego OPZZ, płaca minimalna w Polsce powinna osiągać poziom ok 50 proc. płacy średniej.

I wyjaśnia, że biorąc pod uwagę prognozę przyszłego wynagrodzenia, to płaca minimalna powinna wynieść 2600 zł.

Zdaniem przewodniczącego Radzikowskiego, na wzroście wynagrodzeń mogą skorzystać wszyscy: pracownicy, przedsiębiorcy i budżet.

Na podwyżce skorzystają pracownicy i ich rodziny, budżet – bo to oznacza większe wpływy z podatków i do ZUSu, i pracodawcy – bo więcej pieniędzy na rynku oznacza większy popyt na ich produkty.

Jeśli - jak to bywało w ostatnich latach - związki i pracodawcy się nie porozumieją, będą miały po pięć dni na zaprezentowanie własnej opinii na temat płacy minimalnej.

Rząd ma na przedstawienie swoich propozycji miesiąc dłużej - do 15 czerwca.

W tym roku płaca minimalna wzrosła o 150 zł

Płaca minimalna od początku roku wzrosła o 150 zł. Minimalna stawka godzinowa 2019 wzrosła  o 1 zł i wynosi obecnie 14,70 zł.

 

Według najnowszych  danych GUS, zarobki nieprzekraczające tego poziomu otrzymuje 1,5 mln Polaków.

Tomasz Matusiak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płaca minimalna bez dodatku stażowego? Eksperci oceniają planowane zmiany

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:24
Rząd planuje wprowadzić rozwiązanie, które wyłącza z podstawy wynagrodzenia za pracę dodatek stażowy. Eksperci, którzy byli gośćmi w audycji "Kapitał i praca" są zgodni. - To dobra zmiana - mówią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie. W ostatnim kwartale 2018 r. wyniosło 4,863,74 zł

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 10:15
Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2018 r. wyniosło 4,863,74 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 7,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń