X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PIT 2018: "Czynny żal", czyli jak uniknąć kary, gdy nie złożyliśmy zeznania na czas?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 13:16
Mija tydzień od terminu rozliczenia się z fiskusem. Mimo że wielu z nas skorzystało z usługi Twój e-PIT, to wciąż jest duża grupa podatników, która nie zdążyła się rozliczyć. Tym pozostaje złożenie „czynnego żalu”.
Audio
  • Czym jest czynny żal i czemu służy, wyjaśnia w radiowej Jedynce Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Wystarczy, że na zwykłej kartce papieru, zaadresowanej na adres konkretnego naczelnika Urzędu Skarbowego, napiszemy, że nie zdążyliśmy w terminie przekazać deklaracji i podamy tego wytłumaczenie
Wystarczy, że na zwykłej kartce papieru, zaadresowanej na adres konkretnego naczelnika Urzędu Skarbowego, napiszemy, że nie zdążyliśmy w terminie przekazać deklaracji i podamy tego wytłumaczenieFoto: pixabay

Jak wyjaśnia Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów, czynny żal to swoisty akt skruchy.

- Zdarza się bowiem, że nie dopełnimy swoich obowiązków podatkowych, ale jeśli zdążymy o tym poinformować Urząd Skarbowy, zanim ten rozpocznie procedurę sprawdzającą, to tak naprawdę jesteśmy w dobrej sytuacji - mówi Paweł Jurek.

I dodaje, że wystarczy, że na zwykłej kartce papieru, zaadresowanej na adres konkretnego naczelnika urzędu skarbowego, napiszemy, że nie zdążyliśmy w terminie przekazać deklaracji, i podamy tego wytłumaczenie.

- Warto, idąc z tym pismem do urzędu, mieć ze sobą deklarację podatkową, a także w tym samym dniu warto wpłacić ewentualną dopłatę podatku.  I jeśli to zrobimy, to możemy spać spokojnie - kary ani mandaty nie powinny nam się przydarzyć - mówi gość radiowej Jedynki.

Jak jednocześnie dopowiada, czynny żal nie dotyczy tylko kwestii przekroczenia terminu złożenia deklaracji, ale właściwie wszystkich kwestii związanych z podatkami.

- W skali roku wszystkich "czynnych żali" składanych jest ok. 20 tys., gdy w Polsce jest ok. 25 mln podatników, więc nie jest ich dużo - wyjaśnia Paweł Jurek.

Trzeba jednak pamiętać, że złożenie czynnego żalu nie zawsze chroni przed konsekwencjami.

- Wtedy mówimy, że jest nieskuteczny. Jeśli np. odbierzemy list polecony z urzędu skarbowego, który już zauważył, że nie złożyliśmy deklaracji, to jesteśmy w gorszej sytuacji. Nawet jeśli złożymy czynny żal, to zostanie on przeczytany, ale będzie nieskuteczny - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że nawet w takiej sytuacji możemy napisać do urzędu skarbowego i wyjaśnić, z czego to wynikało.

Elżbieta Szczerbak, jk

Zobacz więcej na temat: PIT 2018 finanse podatki

Czytaj także

PIT2018: co się stanie, gdy nie złożyłeś zeznania na czas?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 12:15
30 kwietnia 2019 r. był ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za 2018 r. Ci, którzy nie zdążyli, mogą jednak spać spokojnie dzięki usłudze Twój e-PIT – fiskus zrobił to za nich i jeśli nic nie zrobiliśmy, to zeznanie zostanie zaliczone jako złożone. Natomiast w przypadku błędów mamy czas na złożenie korekty. Jednak podatnik, który nie złożył zeznania w terminie, np. przez przypadek odrzucił zeznanie w usłudze Twój e-PIT, i chce uniknąć kary, musi złożyć czynny żal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2018: 16 mln deklaracji złożonych przez internet

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 11:02
W rozliczeniu podatkowym za 2018 rok złożono rekordową liczbę PIT-ów przez internet - około 16 mln, o prawie 5 mln więcej niż w zeszłym roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń