X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak drony pomagają rolnikom, walczą ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 13:31
Drony są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w rolnictwie ale i w polskich miastach. W kilku z nich badają już czystość powietrza.
Audio
  • O wykorzystaniu dronów w rolnictwie i w walce ze smogiem mówi w radiowej Jedynce Paweł Szymański, dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

W Katowicach powstał i jest rozbudowywany Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów.

Zorganizowały go Urząd Lotnictwa Cywilnego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

W realizacji pomysłu bierze udział Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, skupiająca śląskie samorządy. Przedsięwzięcie  stanowi odzwierciedlenie rosnącego znaczenia sektora budowy i wykorzystania dronów.

Precyzyjne opryski w rolnictwie za pomocą dronów

− Dotyczy to również rolnictwa, podkreśla Paweł Szymański, dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

I dodaje, że na pewno drony będą wykorzystywane w rolnictwie jak i w gospodarce leśnej na jeszcze większą skalę.

− Dobrym przykładem jest Japonia, która wykorzystuje drony do opryskiwania małych i położonych w trudno dostępnym terenie pól ryżowych – mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że na rynku są już urządzenia, które taki ładunek rozpylają z wysokości metra, a w dodatku dron potrafi zmierzyć jakość oprysku, którego dokonał.

Drony walczą też ze smogiem

Drony są też pomocne w badaniu jakości powietrza.

Jak wyjaśnia, straż miejska używa do tego celu dronów już w kilku miastach Polski.

Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, który powstał na Śląsku, ma być poligonem testów i wdrażania technologii. Ma też pomagać w podnoszeniu kwalifikacji budowniczych i operatorów statków bezzałogowych.

Dariusz Kwiatkowski, jk