X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmiany w OFE: wpływy ze składki przekształceniowej wyniosą 19,3 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 14:26
19,3 mld zł łącznie mają wynieść jednorazowe dochody z opłaty przekształceniowej za transfer środków z OFE na indywidualne konta emerytalne (IKE) - szacuje Ministerstwo Finansów w opublikowanej we wtorek Aktualizacji Programu Konwergencji (APK).
Audio
  • Rząd zapowiada przeniesienie pieniędzy zgromadzonych na Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne bądź do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przesunięciu tych pieniędzy na IKE będzie towarzyszyć opłata. Zmiana, która ma wejść w życie z początkiem 2020 roku, zakłada przekształcenie rachunków OFE w Indywidualne Konta Emerytal
Reforma emerytalna przewiduje przekazanie środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne. Za transfer pobrana zostanie 15-procentowa opłata przekształceniowa.
Reforma emerytalna przewiduje przekazanie środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne. Za transfer pobrana zostanie 15-procentowa opłata przekształceniowa.Foto: pixabay

"Zaproponowane zmiany oznaczają dodatkowe dochody w FUS z tytułu składki emerytalnej, jaka obecnie jest przekazywana na konta członków OFE (3.469 mln zł w 2020 r.).

Założono, że dochody jednorazowe z tytułu opłaty przekształceniowej wyniosą łącznie 19 300 mln zł, jednak jej płatność zostanie rozłożona na dwie równe raty, każda w wysokości 9650 mln zł, płatne w 2020 r. i w 2021 r." - napisano w APK.

Reforma emerytalna przewiduje przekazanie środków z OFE na indywidualne konta emerytalne. Za transfer pobrana zostanie 15-procentowa opłata przekształceniowa

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zaprezentował plan reformy emerytalnej. Jak mówił, zakłada ona przeniesienie oszczędności z OFE na indywidualne konta emerytalne lub do ZUS. Decyzja o tym, gdzie przenieść pieniądze, ma należeć do obywateli; transferowi do IKE ma towarzyszyć opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. wartości środków na rachunku OFE przekazana do FUS/ZUS. Opłata ta pobrana ma zostać w dwóch ratach - po 7,5 proc. w 2020 i 2021 roku.

"Opłata przekształceniowa zostanie według metodyki ESA2010 zaklasyfikowana jako dochód podsektora ubezpieczeń społecznych w 2020 r., natomiast faktycznie zostanie wpłacona w dwóch równych ratach w 2020 r. i w 2021 r." - czytamy w APK.

W 2020 roku do FUS powinny wpłynąć też inne środki

W dokumencie zapisano, że na rok 2020 zaplanowano dodatkowe działania systemowe w zakresie właściwości ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego zwiększające wpływy ze składek, obejmujące: ograniczenie unikania płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Z tytułu przekształcenia OFE do FUS wpłyną dodatkowe środki

"Planowana jest też przebudowa modelu funkcjonowania OFE, w gestii Ministra Inwestycji i Rozwoju. Pociągnie ona za sobą m.in. dodatkowe dochody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składki emerytalnej, jaka obecnie jest przekazywana na konta członków OFE.

Skutki finansowe wdrożonych, wdrażanych i planowanych działań wzmacniających system składek szacuje się na 721 mln w 2019 r. i dodatkowe 15 mld zł w 2020 r., w tym 3,5 mld zł z tytułu przebudowy modelu funkcjonowania OFE" - czytamy.

W dokumencie napisano, że przebudowa modelu funkcjonowania OFE, jako elementu Programu Budowy Kapitału, ma na celu "zwiększenie bezpieczeństwa finansowego obywateli przez stworzenie dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych". "Działanie stanowi dopełnienie utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych" - wskazano.

Adresatami zmian są: członkowie OFE, Powszechne Towarzystwa Emerytalne, OFE, Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W APK napisano, że wprowadzenie nowych rozwiązań będzie wymagało opracowania ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Zgodnie z planem ustawa ma wejść w życie w 2020 roku. Odpowiedzialnymi za nią są: minister inwestycji i rozwoju, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Co czeka PTE, OFE?

Planowane zmiany obejmą: przekształcenie Powszechnych Towarzystw Emerytalnych w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych; przeniesienie środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE); pozostawienie składki, które obecnie jest przekazywana do OFE, w powszechnym obowiązkowym systemie emerytalnym - przekierowanie jej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Opłata przekształceniowa przy przenoszeniu środków na indywidualne konta emerytalne

Ponadto pobrana zostanie opłata przekształceniowa od środków przenoszonych na indywidualne konta emerytalne.

"Składka emerytalna płacona przez ubezpieczonego w powszechnym obowiązkowym systemie emerytalnym jest odliczana od dochodu w PIT, a wypłata emerytur podlega PIT według skali".

W przypadku oszczędzania w IKE od wypłat środków gromadzonych na IKE nie jest pobierany PIT.

Pobrana zatem zostanie opłata przekształceniowa od środków przenoszonych na indywidualne konta emerytalne w łącznej wysokości 15 proc. Wysokość opłaty odpowiada poziomowi efektywnej stopy opodatkowania emerytur.

Środki na IKE zwolnione z podatku od zysków kapitałowych

"Środki przekazane na IKE podlegałyby zwolnieniu z podatku od zysków kapitałowych" - tłumaczy MF.

Jak dodano, będzie możliwość złożenia deklaracji przez członka OFE o przeniesieniu środków z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej i dopisaniu wartości przeniesionych środków do kapitału zgromadzonego w FUS. "Przy wyborze tej opcji brak opłaty przekształceniowej. IKE jest opcją domyślną" - wskazano.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek, że "Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE". "100 proc. środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, przekazujemy na prywatne, indywidualne konta emertytalne uczestników OFE" - poinformował, dodając, że chodzi o oszczędności 15,8 mln obywateli. Pieniądze te będą "w 100 proc. prywatne i dziedziczone tak, jak było to obiecywane 20 lat temu" - dodał.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: emerytura OFE finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: 100 proc. środków z OFE przekazujemy na indywidualne konta emerytalne

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:15
O przebudowie systemu emerytalnego, która ma być ewolucyjna i opierać się na trzech filarach - ZUS, PPK i IKE - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że 162 mld zł zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych będą przypisane do emerytalnych kont blisko 16 mln Polaków.
rozwiń zwiń