X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Trzy ważne zmiany podatkowe coraz bliżej: zmniejszenie PIT i klina podatkowego oraz zerowy PIT dla pracowników poniżej 26 roku życia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 19:34
Projekt zmniejszenia PIT do 17 proc., redukcja klina podatkowego i zerowy PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia - najpóźniej w ciągu dwóch tygodni trafią do konsultacji zewnętrznych - poinformowała w poniedziałek dziennikarzy minister finansów Teresa Czerwińska.
Audio
  • Ministerstwo Finansów wprowadza nowy próg podatkowy. 17 procent podatku zapłacą ci, którzy nie przekroczą połowy pierwszego progu podatkowego, czyli 42 tysięcy 764 złotych. Także oni, jeżeli mają mniej niż 26 lat, skorzystają z zerowego PIT-u./IAR/.
  • Filip Świtała dodaje, że koszty uzyskania przychodu wzrosną prawie trzykrotnie. Niższą - 17-procentową - stawką będą objęte dochody w pierwszym progu do nieco powyżej 42 tysięcy złotych./IAR/.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mffoto/Shutterstock.com

− W zasadzie jesteśmy już gotowi z legislacją. (...) Projekt jest gotowy do wypuszczenia do konsultacji zewnętrznych. Myślę, że nastąpi to w ciągu najpóźniej dwóch tygodni - powiedziała Czerwińska.

− Chcielibyśmy, aby w jednej regulacji, w jednej nowelizacji zawrzeć wszystkie trzy elementy, czyli ulga +zero dla podatnika do 26. roku życia+, wyższe koszty uzyskania przychodu i redukcja stawki PIT z 18 proc. do 17 proc." - dodała.

Najniższy PIT zmniejszony do 17 procent

Ministerstwo Finansów wprowadza nowy próg podatkowy. 17 procent podatku zapłacą ci, którzy nie przekroczą połowy pierwszego progu podatkowego, czyli 42 tysięcy 764 złotych. Także oni, jeżeli mają mniej niż 26 lat, skorzystają z zerowego PIT-u.

Z nowego PIT skorzysta 1,5 mln pracowników

Wiceminister finansów odpowiedzialny za podatki Filip Świtała powiedział Polskiemu Radiu, że zmiany dotyczą ludzi pracujących i mają zmniejszyć szarą strefę.

Z zerowego PIT-u ma skorzystać około 1,5 miliona ludzi. Według danych resortu prawie wszyscy młodzi ludzie zmieszczą się w progu wynoszącym ponad 42 tysiące złotych.

Zerowy PIT dla osób poniżej 26 roku życia obejmie tylko dochody z umów o pracę

Jak wyjaśnia wiceminister, zerowy PIT będzie dotyczył tylko dochodów z pracy, ponieważ resort chce promować zatrudnienie na umowy o pracę.

Ile zaoszczędzą najmniej zarabiający podatnicy

Filip Świtała dodaje, że koszty uzyskania przychodu wzrosną prawie trzykrotnie. Niższą - 17-procentową - stawką będą objęte dochody w pierwszym progu do nieco powyżej 42 tysięcy złotych.

Osoby zarabiające najniższą pensję, czyli 2250 złotych brutto na tych dwóch rozwiązaniach zyskają rocznie 472 złote. Ci, którzy zarabiają średnią pensję, czyli 4765 złotych zyskają w ciągu roku 696 złotych.

Obniżki mają kosztować budżet 10,4 mld zł

Całość będzie kosztować budżet około 10 miliardów 400 milionów złotych rocznie. Zerowy PIT dla młodych osób ma wejść w życie od października. Pozostałe dwa rozwiązania będą działać od nowego roku.

IAR, PAP, jk

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: podatki pit finanse PIT 2018