X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wojna handlowa UE-USA: Unia nałoży cła za ok. 20 mld dolarów?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 10:05
Komisja Europejska sporządziła listę towarów importowanych z USA o wartości ok. 20 miliardów euro, na które potencjalnie może nałożyć cła - podały w piątek agencje Reutera i dpa, powołując się na źródła w unijnej dyplomacji.
USA nałożą cła na warte 11 mld dolarów towary importowane z UE - poinformował we wtorek prezydent USA Donald Trump na Twitterze.
USA nałożą cła na warte 11 mld dolarów towary importowane z UE - poinformował we wtorek prezydent USA Donald Trump na Twitterze. Foto: shutterstock

Komisja nie potwierdziła oficjalnie tych doniesień i nie podała przykładowych towarów znajdujących się na liście - odnotowuje dpa.

Lista będzie opublikowana 17 kwietnia, nie jest ostateczna

Dyplomaci unijni przekazali, że spodziewają się opublikować listę towarów 17 kwietnia i rozpocząć proces publicznych konsultacji, po których lista zostanie poprawiona. Zastrzegli zarazem, że są gotowi na rozmowy ze stroną amerykańską. "Można powiedzieć, że KE przygotowuje się zawczasu, prowokowana przez USA" - poinformował unijny dyplomata cytowany przez Reutera.

Unia odpowiada swoimi groźbami celnymi na groźby Trumpa

Krok UE interpretowany jest jako reakcja na wtorkową zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa nałożenia ceł na warte 11 mld dolarów towary importowane z UE. Powodem takiego działania Stanów Zjednoczonych byłyby - nieuczciwe w ocenie amerykańskiego przywódcy - subsydia dla europejskiego producenta samolotów Airbus.

USA w sporze z UE z powodu dopłat do Airbusa

Waszyngton i Bruksela złożyły na siebie nawzajem skargi w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Ta wykryła nieprawidłowości po obu stronach i w zeszłym roku uznała, że dotacje dla europejskiego Airbusa mają niekorzystne skutki dla USA. WTO nie orzekła jednak konkretnej wysokości powodowanych nimi strat, co - jak się oczekuje - ma uczynić latem.

Obie strony zarzucają sobie dopłaty do koncernów lotniczych

Spór amerykańsko-unijny o subwencje dla przemysłu lotniczego trwa od ponad dekady. Zarówno USA, jak i Unia Europejska twierdzą, że druga strona udziela niedozwolonego wsparcia finansowego gigantom lotniczym: Bruksela - Airbusowi, a USA - Boeingowi.

Druga z tych firm w marcu nie otrzymała żadnego nowego komercyjnego zamówienia na samoloty 737, co jest pierwszym takim miesiącem od prawie siedmiu lat. To efekt dwóch niedawnych katastrof nowego modelu 737 MAX.

Trump grozi też cłami na europejskie samochody

Trump od dłuższego czasu grozi nałożeniem dodatkowych ceł na europejskie samochody importowane do USA, aby w ten sposób wyrównać deficyt w handlu z UE. Komisja Europejska zapowiedziała, że jakiekolwiek kroki zmierzające do wprowadzenia dodatkowych ceł na te towary spotkają się z unijną reakcją.

Trump i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uzgodnili w 2018 roku, że Waszyngton nie będzie na razie wprowadzał nowych taryf, a UE zobowiązała się do pewnych ustępstw na rzecz administracji Trumpa, w tym zwiększenia importu do Europy amerykańskiej soi.

Spór o handel amerykańska administracja toczy również z Chinami. USA próbują zawrzeć z tym państwem porozumienie w tym zakresie.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włochy jako pierwszy kraj z grupy G7 „wstępują” na Jedwabny Szlak. USA i Unia Europejska nie kryją irytacji

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:03
Chińczycy, nie patrząc na niechęć USA oraz Unii Europejskiej, kontynuują ofensywę związaną z Inicjatywą Pasa i Szlaku, czyli wielkiego projektu handlowego łączącego ich kraj z resztą świata przez tzw. Jedwabny Szlak. W najbliższą sobotę mają podpisać memorandum z Włochami, które to państwo, jako pierwsze z grupy G7, podpisze umowę z Państwem Środka w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy będzie reset na linii Chiny-Europa? Unijny biznes coraz częściej postrzega Państwo Środka jako zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 14:12
W Brukseli rusza szczyt poświęcony relacjom Unia Europejska-Chiny. Rozmowy będą dotyczyły m.in. dostępu europejskiego biznesu do chińskiego rynku. Wiadomo już, że nie będzie wspólnej deklaracji mimo, że jeszcze wczoraj ważyły się jej losy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": czy świat słusznie obawia się chińskiej ekspansji gospodarczej?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 11:02
Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 byli: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej i Marian Szołucha z akademii Vistula. Rozmawiano m.in. o chińskiej ekspansji gospodarczej i relacjach między Unią Europejską a Chinami, którym był poświęcony unijny szczyt.
rozwiń zwiń