X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ukraińcy zasilają swój kraj miliardami dolarów zarobionymi w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 11:44
Z roku na rok rośnie wartość transferów pieniężnych przekazywanych na Ukrainę przez pracujących w Polsce obywateli tego kraju. Jak informuje Narodowy Bank Ukrainy, w ubiegłym roku było to 3,6 mld dolarów, to ponad 3 proc. PKB Ukrainy.
Audio
  • O transferach finansowych pracujących w Polsce Ukraińców mówi w Polskim Radiu 24 Krzysztof Inglot, prezes agencji pracy Personnel Service./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Ukraińcy pracujący w Polsce przekazali w 2018 r. do swojego kraju 3,6 mld dolarów
Ukraińcy pracujący w Polsce przekazali w 2018 r. do swojego kraju 3,6 mld dolarówFoto: pixabay

W tym roku widać natomiast, że wyhamował napływ Ukraińców, przyjeżdżających do nas do pracy.

Coraz lepsza sytuacja materialna pracujących w Polsce Ukraińców

Większy strumień pieniędzy przesyłanych z Polski na Ukrainę potwierdza polepszająca się sytuację materialną pracujących w naszym kraju pracowników z Ukrainy.

Jak wyjaśnia Krzysztof Inglot, prezes agencji pracy Personnel Service w Polskim Radiu 24, to efekt wzrostu płacy minimalnej, która istotnie wpływa na polepszenie wynagrodzeń pracujących w Polsce Ukraińców.

Jak jednocześnie podkreśla gość PR24, notowany przez ostatnie lata wzrost liczby przyjeżdzających od naszego wschodniego sąsiada pracowników spowolnił w tym roku.

− Niestety model przyjazdu do Polski na sześć miesięcy nadal dominuje, a my nie zmieniliśmy wiele, aby zwiększyć dostępność naszego rynku pracy dla pracowników z Ukrainy. Tymczasem, jak wynika z naszych badań, większość pracodawców chciałoby mieć pracowników z Ukrainy nie na pół roku, ale na 12-18 miesięcy – mówi prezes Krzysztof Inglot.

I dodaje, że aby to zmienić, przydałoby się zmiana  procedur związanych z uproszczoną ścieżką legalizacji zatrudnienia Ukraińców w Polsce.

− Stąd nadal mamy do czynienia z modelem wahadła – czyli przyjazdu do Polski na 4-6 miesiące, powrotu na Ukrainę i kolejnego przyjazdu do Polski – mówi Krzysztof Inglot.

W czasie, gdy rośnie wartość środków przesyłanych do krajów pochodzenia cudzoziemców pracujących w Polsce, maleje, jak wynika z danych NBP, wartość transferów do Polski z zagranicy, głównie za sprawą mniejszej ilości pieniędzy przesyłanych przez Polaków z Wielkiej Brytanii.

Wg NBP, w III kwartale 2018 r. z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 4,2 mld zł. Na kwotę tę złożyły się przekazy od migrantów krótkookresowych w wysokości 1,5 mld zł (tj. 36,3 proc. ogółu transferów) i od migrantów długookresowych w wysokości 2,6 mld zł (tj. 63,7 proc. całej kwoty). W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, łączna wielkość przekazanych środków była niższa o 0,2 mld zł – napisano w raporcie.

Karolina Mózgowiec, jk

Czytaj także

Stanisław Szwed: jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:35
- Jeżeli popatrzymy na kraje unijne, to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców: mamy pracę krótkoterminową w ramach oświadczeń, mamy tak zwaną dyrektywę sezonową oraz normalne zezwolenia na pracę – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek pracy: po raz pierwszy spadła liczba ubezpieczonych w ZUS pracowników z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:36
Wszystko wskazuje na to, że kończy się łatwy czas uzupełniania braków na polskim rynku pracy, pracownikami z Ukrainy. W tym roku po raz pierwszy od otwarcia granicy, ubyła liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeka nas exodus Ukraińców z Polski? 30 procent uczy się już niemieckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 16:33
Wszystko wskazuje na to, że może ziścić się czarny scenariusz dla polskiego rynku pracy – w którym wielu Ukraińców pracujących obecnie w Polsce, wyjedzie do Niemiec. Sygnałem jest gwałtowny wzrost zainteresowania nauką języka niemieckiego.
rozwiń zwiń