X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Polsko-niemiecka konferencja Warsaw Climate And Energy Talks w Warszawie: jak pogodzić rozwój gospodarczy nie niszcząc klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 18:17
Nowe możliwości biznesowe wynikające z polityki klimatycznej i sprawiedliwa transformacja były tematem polsko-niemieckiej konferencji Warsaw Climate and Energy Talks, w której udział wzięli minister środowiska Henryk Kowalczyk, wiceminister Michał Kurtyka, Prezydent COP24 i wiceminister środowiska Niemiec Jochen Flasbarth.
Polska redukuje emisję gazów cieplarnianych, wdrożyła program Czyste powietrze
Polska redukuje emisję gazów cieplarnianych, wdrożyła program „Czyste powietrze”Foto: pixabay

Otwierając spotkanie minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że spotkania w ramach Polsko-Niemieckiego Forum na Rzecz Klimatu i Energii stały się już tradycją, co świadczy o dobrej, konstruktywnej współpracy pomiędzy naszymi krajami w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu.

Polska aktywnie realizuje politykę klimatyczną

Polska jest bardzo aktywna w polityce klimatycznej, chcemy dalej współpracować na rzecz czystego powietrza – mówił szef resortu środowiska witając delegację rządu z Niemiec.

Minister Henryk Kowalczyk powiedział, że mimo iż od zakończenia szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach upłynęło kilka miesięcy, to Polska pozostaje w dalszym ciągu aktywna w polityce klimatycznej.

− Chcemy kontynuować współpracę z Niemcami, tak aby wypracować na forum globalnym i europejskim konkretne rozwiązania, korzystne dla środowiska - mówił Henryk Kowalczyk.

Przed nami ambitny cel  - osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Minister odniósł się także do komunikatu "Czysta planeta dla wszystkich", który opublikowała Komisja Europejska w ubiegłym roku.

− Scenariusz osiągnięcia już w roku 2050 neutralności klimatycznej jest bardzo ambitny - ocenił Henryk Kowalczyk.

− Polska jest zwolennikiem ewolucyjnych zmian w europejskim sektorze energetycznym, które będą przeprowadzane w sposób zrównoważony i z poszanowaniem indywidualnych uwarunkowań poszczególnych państw Unii Europejskiej – zaznaczył minister Kowalczyk.

W walce o neutralność klimatyczną wielkie znaczenie mają innowacyjne rozwiązania w przemyśle

Minister Kowalczyk zwrócił ponadto uwagę, że na drodze do neutralnej dla klimatu gospodarki nie do przecenienia jest znaczenie innowacyjności.

− To właśnie przemysł jest inicjatorem i katalizatorem innowacji i na tym polu należy szukać rozwiązań, aby przeprowadzenie transformacji odbyło się przy społecznej akceptacji, z jednoczesnym zapewnieniem nowych miejsc pracy wobec likwidowanych wskutek polityki klimatycznej. Jest to warunek niezbędny do realizacji każdego kierunku działań – podkreślił minister Kowalczyk.

Działania proklimatyczne wymagają zgody biznesu, większej świadomości społecznej oraz poparcia społecznego

Podkreślił, że realizacja stojących przed krajami wyzwań wymaga zaangażowania nie tylko państw członkowskich UE, ale także zaangażowania przedstawicieli biznesu oraz zwiększenia świadomości społecznej i uzyskania poparcia społecznego dla prowadzonych działań.

Szef resortu środowiska dodał, że jednocześnie można chronić klimat i rozwój gospodarczy państwa.

Rozwiązania proklimatyczne powinny dotyczyć wszystkich sprawiedliwie

− Konieczna jest sprawiedliwa transformacja. Musimy wykorzystywać pojawiające się szanse, jednak nie możemy zapominać, że to, co jest szansą dla jednych, dla innych może się wiązać z niepewnością o swoją przyszłość - mówił szef resortu środowiska.

Polska, która 80 proc. energii czerpie z węgla, deklaruje stopniowe odchodzenie od tej kopaliny

Polski rząd proponuje stopniowe odchodzenie od węgla, czyli mix energetyczny. Obecnie 80 procent energii powstaje z węgla. 20 procent stanowią: ropa naftowa, biomasa, gaz ziemny, energia wiatrowa i słoneczna.

Polska redukuje emisję gazów cieplarnianych, wdrożyła program „Czyste powietrze”

Minister przypomniał, że w ostatnich latach Polska zredukowała emisję gazów cieplarnianych o 30 procent. Henryk Kowalczyk zapewnił, że za sprawą rządowego programu "Czyste powietrze" jakość powietrza w Polsce z każdym rokiem będzie coraz lepsza.

Na program wymiany pieców i termomodernizację przeznaczono 103 mld zł

Do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska wpłynęło już ponad 40 tysięcy wniosków o przyznanie dotacji oraz pożyczek na termomodernizację i wymianę pieców.

Budżet programu "Czyste Powietrze" wynosi około 103 miliardów złotych. W ramach programu można uzyskać dotację oraz pożyczkę na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Można otrzymać nawet do 90 procent dotacji.

Polska stawia na elektromobilność – za 3-4 lata ruszy produkcja aut elektrycznych

W Polsce rząd pracuje nad rozwojem elektromobilności. Na przełomie 2022 i 2023 r. ma rozpocząć się produkcja aut elektrycznych. Budowa fabryki takich pojazdów ma kosztować 2 miliardy złotych. Prace znajdzie w niej około 3 tysięcy osób.

Polska była organizatorem COP 24. Szczyt klimatyczny odbył się w grudniu w Katowicach, i jak podsumował rząd, zakończył się sukcesem. Uczestnicy wydarzenia, przedstawiciele niemal 200 państw z całego świata, podpisali tak zwaną księgę reguł katowickich, która stanowi mapę drogową działań w ramach walki z ocieplaniem się klimatu.

„Warsaw Climate and Energy Talks” zrodziło się w 2013 r. z inicjatywy Ministerstw Środowiska Polski i Niemiec. Celem cyklu jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i wiedzy oraz zintensyfikowanie polsko-niemieckiego dialogu między podmiotami ze świata polityki, biznesu, nauki i społeczeństwa obywatelskiego.

NRG, PAP, IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Monachium: bawarscy sędziowie chcą aresztu dla polityków za brak dbania o czystość powietrza

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 11:35
Bawarscy sędziowie rozważają osadzanie polityków w areszcie, by zmusić ich w ten sposób do zadbania wreszcie o czyste powietrze w Monachium. Konkretnie chodzi o wprowadzenia zakazu poruszania się po tym mieście samochodów z silnikami Diesla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister środowiska: na poważnie zabraliśmy się za problem czystego powietrza

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 07:43
- Rzeczywiście powietrze mamy fatalne, należy bić na alarm, z tym się zgadzam całkowicie. Natomiast to fatalne powietrze nie stało się dziś ani wczoraj, tylko jest takie od wielu, wielu lat - powiedział na antenie Jedynki Henryk Kowalczyk. Minister środowiska mówił o działaniach rządu w sprawie poprawy jakości powietrza w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy walczą ze smogiem. Normy przekroczone w 35 miastach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 10:24
W zeszłym roku w 35 niemieckich miastach zostały o ponad 30 procent przekroczone średnie dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza. Tak wynika z najnowszego raportu Federalnego Urzędu Ochrony Środowiska. Normy unijne dopuszczają występowanie w powietrzu do 40 mikrogramów tlenku azotu na metr sześcienny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożyczki dla biznesu mają poprawić jakość powietrza

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:40
Fatalna jakość powietrza w Polsce wymusza działania zmierzające do poprawy sytuacji. Jednym z nich jest program priorytetowy Energia Plus adresowany do biznesu.
rozwiń zwiń