X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Raport o skutkach ograniczenia handlu w niedziele: nie ma powodu do zmian

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:54
Nie ma powodu, by rezygnować z założeń przyjętych w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele - powiedziała PAP w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do opublikowanej w środę analizy MPiT pt. "Ocena wpływu ograniczenia handlu w niedziele".
Audio
  • Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Eksperci resortu podkreślają jednak, że niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania tego ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków. /IAR/.
  • Niedziele bez handlu wpływają korzystnie na jakość życia Polaków. Z analizy resortu wynika, że w dni te Polacy coraz częściej spędzają czas z rodziną oraz poświęcają go na rekreację, a także na uprawianie sportu, czy też na korzystanie z oferty kulturalnej. /IAR/.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Foto: pixabay

− Zmiana społeczna, jaka dokonuje się wskutek tego ograniczenia, jest dla gospodarki bardzo istotna - dodała.

MPiT nie rekomenduje zmian w sprawie ograniczenia handlu w niedziele

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele.

Eksperci resortu podkreślają jednak, że niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania tego ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków.

Szefowa resortu Jadwiga Emilewicz powiedziała IAR, że przygotowując raport brano pod uwagę różne dane, między innymi z Ministerstwa Finansów, Głównego Urzędu Statystycznego, ale także badania nastrojów społecznych.

Efekty ograniczenia handlu w niedziele dla sektora handlu detalicznego

Jak czytamy w raprcie, według przeprowadzonej analizy rok 2018, pod względem sprzedaży, był najlepszy od ok. 10 lat.  Przyczyn tego należy upatrywać m.in. w rosnących dochodach Polaków, korzystnych zmianach rynku pracy, silnej gospodarce, a także korzystnych warunkach pogodowych. Przytaczane w raporcie dane MF wyraźnie wskazują na pozytywne, liniowe trendy wzrostowe przychodów wszystkich kategorii przedsiębiorstw z sektora handlu detalicznego.

Z analizy wynika także, że ograniczenie handlu w niedziele nie wpłynęło znacznie na zatrudnienie w sektorze handlu detalicznego, a dodatkowo przy obserwowanej niskiej stopie bezrobocia można się spodziewać dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy.

Wpływ ograniczenia handlu w niedziele na małe sklepy

Analiza MPiT w dużej mierze koncentruje się na wpływie ograniczenia niedzielnego handlu na małe sklepy. Całościowa ocena tej kwestii wymaga dalszych analiz. Upłynęło za mało czasu od wejścia w życie nowych przepisów, aby móc przeprowadzić badania pozwalające na szerokie wnioskowanie. Niemniej, w świetle pozyskanych przez MPiT danych (MF, GUS, Nielsen Polska, CMR, PKO BP, badania konsumenckie, etc.), obserwujemy wyhamowanie tendencji spadkowych, jeśli chodzi o liczbę sklepów i poziom sprzedaży, wśród najmniejszych placówek handlowych.

Zmiany w klasie mikroprzedsiębiorstw (spadek liczebności, wzrost obrotów) dają podstawy do założenia, że następuje proces poprawy efektywności ekonomicznej tych jednostek. Znajduje to też potwierdzenie w dynamice sprzedaży na jednostkę w każdej z klas wielkości przedsiębiorstwa, która dla mikroprzedsiębiorstw regularnie rośnie od 2015 r., a w roku 2018 osiągnęła najwyższy poziom -109,3. Dla porównania, dla kategorii przedsiębiorstw małych było to 100,8, średnich – 101,4, dużych – 102,9.

Warto zarazem zauważyć, że obecnie nasycenie placówkami handlowymi w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Przykładowo w Polsce średnio na 10 tys. mieszkańców przypada 25 sklepów, gdy we Francji 2, a w Hiszpanii 11.

Przeprowadzona ocena wskazuje, że konieczne wydaje się dalsze dopracowanie regulacji w kierunku wzmocnienia małych sklepów. Sugerowane rozwiązanie to wspieranie i zachęcanie małych placówek do działań na rzecz poprawy rentowności oraz konsolidacji. Na obecnym etapie rozwoju handlu konsolidacja pozwala utrzymać się na rynku i jest zgodna z trendem obserwowanym na całym świecie (efekt skali w zakresie wspólnych zakupów, standardu jakości obsługi, rozpoznawalność marki zwiększająca zaufanie etc).

Na ograniczeniu skorzystały sklepy na stacjach benzynowych

Analiza pokazuje także, że sklepy na stacjach benzynowych, które nie są objęte ograniczeniem handlu, osiągają wyraźnie lepsze wyniki niż przed wprowadzeniem tego ograniczenia. Rozszerzyły one swój asortyment towarowy i w ten sposób przekształciły się w najdynamiczniej rosnący kanał dystrybucji. Ten wzrost sprzedaży w kolejnych latach powinien jednak spowolnić, ze względu na fizyczne ograniczenie powierzchni sprzedażowej. Także w przypadku sklepów specjalistycznych obserwuje się wyraźnie pozytywny trend wzrostu sprzedaży w ujęciu rocznym.

Zmieniły się zachowania społeczne – Polacy zaakceptowali zakupowe piątki i soboty

− Widzimy, że zmieniły się zachowania społeczne, że Polacy robią masowo zakupy w piątki i soboty - to pokazują nam dane m.in. z PKO BP - wskazała minister Emileiwcz, odnosząc się do opublikowanej w środę analizy MPiT pt. "Ocena wpływu ograniczenia handlu w niedziele".

Zakupy w piątki i soboty kompensują ubytki z powodu niehandlowych niedziel

Minister wyjaśniła, że 24 proc. transakcji robionych kartami kredytowymi dotyczy kart płatniczych PKO BP.

− To dane wiarygodne, które pokazują wzrost na rachunkach piątkowych i sobotnich. I one kompensują straty wynikające z niedziel niehandlowych - powiedziała Emilewicz.

Zwróciła uwagę, że środki te "przesuwają się" do innych sektorów.

Pieniądze „wędrują” z handlu do turystyki

− Mamy bardzo duży wzrost w turystyce i to każdego szczebla - zwiększyła się liczba miejsc hotelowych, ale także wzrosła liczba łóżek oferowanych w agroturystyce. Ok. 7 proc. Polaków, którzy nie podróżowali w ubiegłych latach, wybrało się na turystykę weekendową w roku ubiegłym" - podkreśliła.

Co robią Polacy w czasie wolnym

W raporcie odnotowano też, jak przypomniała, co Polacy robią w czasie wolnym.

− Spędzają ten czas z rodziną, rozwijają się sportowo, korzystają z infrastruktury kulturalnej, infrastruktury czasu wolnego - zaznaczyła. Według niej, "ta zmiana społeczna jest dla gospodarki także bardzo istotna".

Jadwiga Emileiwcz: ograniczenie handlu w niedziele spełniło swój cel społeczny

− Ustawa spełniła swój społeczny cel, jaki przyświecał jej autorom. Wydaje się, że nie ma powodu, by rezygnować z przyjętych w ustawie założeń - oceniła.

Dodała, że chodziło o to, "abyśmy nasze postawy konsumenckie nieco skorygowali i to się dzieje".

Polacy dostosowali się do modelu „niedziela bez handlu”

Zaznaczyła, że najważniejszym wnioskiem raportu jest to, że Polacy przyzwyczajają się do nowego modelu handlu.

− Rozkładamy swój czas na zakupy w taki sposób, żeby je robić w piątki i soboty, czy poniedziałk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Zagórski: zakaz handlu w niedziele nie uderza w małe sklepy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 14:27
- Walczymy też o rozwój małego handlu. Targowiska cieszą się bardzo dużą popularnością, szczególnie w niedziele - zauważył w PR24 Tadeusz Zagórski, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz handlu. Więcej pieniędzy w portfelach, zyskuje e-handel

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 08:50
Wpływ zakazu handlu na zawartość portfela dostrzega co szósty Polak - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wizytę w sklepach Polacy coraz częściej zastępują zakupami przez internet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MPiT o ograniczeniu handlu w niedziele: trzeba wzmocnić małe sklepy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 08:20
Konieczne wydaje się dalsze dopracowanie regulacji w kierunku wzmocnienia małych sklepów - wskazuje resort przedsiębiorczości i technologii w analizie dotyczącej ograniczenia handlu w niedziele. MPiT sugeruje, by zachęcać małe sklepy do poprawy rentowności i konsolidacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie będzie zmian w przepisach o ograniczeniu handlu? MPiT ich nie zaleca

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 11:55
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele - poinformował resort w analizie. Dodał, że w sektorze handlu detalicznego rok 2018 był najlepszy od blisko 10 lat pod względem sprzedaży
rozwiń zwiń