X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budowanie ma być łatwiejsze: mniej pozwoleń,"papierów", kary dla firm za opóźnienia w podłączeniach

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 17:29
Ministerstwo inwestycji i rozwoju zapowiedziało zmiany w prawie budowlanym. Resort proponuje uproszczenie procedur, brak możliwości podważenia pozwolenia na budowę po pięciu latach, większe bezpieczeństwo pożarowe a także kary za opóźnianie podłączeń dla firm ciepłowniczych i wodno kanalizacyjnych.
Audio
  • Najważniejszą zmianą dla budujących będzie zmniejszenie zakresu dokumentów potrzebnych do składania wniosku o pozwolenia na budowę. "Chcemy, żeby było szybko i prosto" - powiedział podczas konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński./IAR/.
  • Wiceminister Artur Soboń mówił, że po zmianach w prawie będzie trzeba składać o połowę mniej dokumentów, które wymagane są do uzyskania pozwolenia na budowę./IAR/.
Budowanie ma być łatwiejsze: rząd proponuje prostsze procedury, mniej pozwoleń i papierów .
Budowanie ma być łatwiejsze: rząd proponuje prostsze procedury, mniej pozwoleń i „papierów” .Foto: pixabay

Najważniejszą zmianą dla budujących będzie zmniejszenie zakresu dokumentów potrzebnych do składania wniosku o pozwolenie na budowę.

Kolejne zwolnienia z obowiązkowych pozwoleń

W nowelizacji pojawią się kolejne zwolnienia z obowiązku pozwolenia na budowę, między innymi dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy naziemnych tarasów przydomowych o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. huśtawki w parku i inne obiekty małej architektury w przestrzeni publicznej.

− Chcemy, żeby było szybko i prosto" - powiedział podczas konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Będzie prościej dla inwestorów i urzędników

- Zależy nam na tym, żeby prawo budowlane było prostsze dla wszystkich i dla inwestorów, którzy budują i dla administracji, która wydaje pozwolenia. Chcemy też, żeby proces udzielania pozwoleń na budowę przebiegał szybciej.

Chcemy, żeby te zmiany przeszły przez +maszynkę legislacyjną+ jeszcze w tej kadencji rządu i w tej kadencji Sejmu - powiedział Kwieciński.

Mniej „ papierów” i prostsze procedury

− Przygotowanie dokumentacji dla domu rodzinnego, to około stu stron. Trzeba taki projekt złożyć do właściwego urzędu w czterech egzemplarzach. Przeciętnie urzędy w ciągu pół roku otrzymują prawie 50 tysięcy takich aplikacji, a to oznacza, że urzędnicy muszą przejrzeć około osiemnastu milionów stron. Chcemy to uprościć - wskazywał Jerzy Kwieciński.

Mniej dokumentów przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń mówił, że po zmianach w prawie będzie trzeba składać o połowę mniej dokumentów, które są obecnie wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę.

Na początek wystarczy projekt zagospodarowania działki i można zacząć budowę

− Wystarczy projekt zagospodarowania działki," czyli narysowany budynek i projekt architektoniczny. Całość projektów technicznych, wszystkie instalacje i inne dokumenty będzie można projektować swobodnie podczas realizacji inwestycji - wyjaśniał Artur Soboń.

Resort zapowiada, że projekt techniczny zawierający między innymi rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne będzie składany w urzędzie na etapie zgłoszenia zakończenia robót budowlanych lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku z 4 do 3.

Po 5 latach nie można będzie podważyć decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie pięcioletniego terminu na stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę i użytkowanie. Po upływie 5 lat od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej podważyć.

Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym jak budynek już powstał i był użytkowany.

Łatwiejszy dostęp do sieci ciepłowniczej

Dzięki proponowanym zmianom, skuteczniej ma być też egzekwowany, przewidziany w prawie energetycznym, obowiązek podłączania budynków do sieci ciepłowniczej.

Mają być kary dla firm ciepłowniczych i wodociągowych za opóźnianie podłączenia

Po zmianach projektant będzie sprawdzał, czy budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne można podłączyć do istniejącej sieci ciepłowniczej. Jeśli przedsiębiorca zarządzający siecią będzie opóźniał wydanie warunków przyłączenia do niej to, zapłaci karę za każdy dzień zwłoki.

W projekcie ustawy znajdzie się też zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Projekt okresla też nowe procedury legalizacji samowoli budowlanych

Zmiany w przepisach mają też pozwolić na łatwiejszą legalizację co najmniej 20-letnich - samowoli budowlanych. Warunkiem skorzystania z uproszczonej, bezpłatnej procedury, będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Projekt nowelizacji prawa budowlanego w maju trafi do konsultacji społecznych.

IAR, jk

Zobacz więcej na temat: budownictwo prawo mieszkania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd uprości legalizację samowoli budowlanych. Potrzebne będą tylko trzy dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 21:01
Zalegalizujemy samowole budowalne, które mają ponad 20 lat - zapowiedział w poniedziałek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2020 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd chce wprowadzić przedawnienie dla samowoli budowlanych

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 11:52
Rząd chce wprowadzić termin przedawnienia dla samowoli budowlanych. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował w Jedynce, że termin ten wynosiłby 20 lat.
rozwiń zwiń