X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przewóz osób Uberem z aplikacją rejestrującą płatności albo z kasą fiskalną

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:01
Rząd porządkuje przepisy dotyczące przewozu osób - chce m.in., aby firmy zajmujące się przewozem osób miały na pokładzie aplikację rejestrującą płatności, a jeśli takiej nie mają - kasę fiskalną.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym przewiduje ponadto obowiązek rejestracji działalności oraz wprowadza definicję pośrednika przy przewozie osób samochodem osobowym oraz taksówką.

Na podstawie nowych przepisów zostaną zmodyfikowane ponadto wymagania, których spełnienie będzie konieczne dla otrzymania licencji, zasady wydawania licencji oraz przesłanki cofnięcia.

Takie rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, którą zajmuje się Rada Ministrów.

Albo aplikacja rejestrująca płatność, albo kasa fiskalna

Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, jeśli firma oferująca przewóz osób będzie miała aplikację rejestrującą wszystkie płatności, które udostępni fiskusowi, to nie będzie musiała mieć kasy fiskalnej - poinformował we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Sasin podkreślił we wtorek rano w Radiu Plus, że rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane do końca bieżącego roku.

Nowelizacja wprowadza zasadę równej konkurencji w branży przewozowej

Sasin pytany w Radiu Plus, czy będzie konieczność wprowadzenia kas fiskalnych w przewozach osób, odpowiedział, że ustawa ma stworzyć równe zasady konkurencji dla wszystkich, którzy zajmują się przewozem osób.

Każdy zajmujący się przewozem osób musi prowadzić działalność gospodarczą i płacić podatki

Potwierdził, że wszyscy, którzy oferują usługi przewozu osób, będą musieli prowadzić działalność gospodarczą i odprowadzać podatki.

Przewożący osoby muszą też spełniać inne warunki: m.in. dotyczące niekaralności

- Będą musieli także spełniać określone warunki - niekaralność, posiadanie prawa jazdy, bo dzisiaj nawet tego nie możemy być pewni, wsiadając do innego pojazdu niż taksówka, który realizuje przewóz osób - mówił.

- Bezpieczeństwo obywateli przede wszystkim, równa konkurencja, czyli równe podatki dla wszystkich. Co do kas fiskalnych, to długo na ten temat dyskutowaliśmy i stwierdziliśmy, że tam, gdzie jest aplikacja, która rejestruje wszystkie przewozy i płatności za te przewozy, a to są aplikacje, które są nie tylko domeną firm przewozowych, ale również korporacji taksówkarskich, to wystarczy tutaj dostęp fiskusa do tej aplikacji i transmisja danych - takie rozporządzenie ma być do końca tego roku wydane - dodał.

Nowe prawo miałoby obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku

Szef KSRM podkreślił, że zgodnie z założeniami rządu nowe prawo miałoby obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, aby "dać czas na przystosowanie się", w tym zarejestrowanie działalności gospodarczej przez zainteresowanych.

Minister Adamczyk: projekt obejmie przewozy samochodami osobowymi do dziewięciu osób

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że projekt noweli obejmie przewozy samochodami osobowymi do dziewięciu osób.

- Projekt reguluje rynek na tyle, że każdy świadczący te usługi będzie je realizował na takich samych warunkach, chodzi o obowiązek rejestracji działalności gospodarczej i posiadania kasy fiskalnej - powiedział Adamczyk.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Uber powinien podlegać tym samym regulacjom co korporacje?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 13:00
Taksówkarze w wielu miastach Polski będą protestować. Mają dość, jak twierdzą, nieuczciwej konkurencji ze strony Ubera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycyjne taksówki chcą też korzystać z rozwiązań Ubera: aplikacji, deregulacji

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 20:07
W ciągu najbliższych tygodni ma zostać przyjęte prawo dotyczące pośredników przy przewozach osób. Chodzi o takie firmy jak amerykański Uber czy estońsko-chińskie Taxify, które stanowią silną konkurencję dla tradycyjnych taksówek.
rozwiń zwiń