SOS: plastik zalewa oceany i morza

2019-03-31, 12:12

SOS: plastik zalewa oceany i morza
Zanieczyszczenie plastikiem na świecie jest tak ogromne, że przyczyniło się do powstania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci o powierzchni aż 1,6 mln km2.Foto: shutterstock

Szacuje się, ze plastik stanowi 70 proc. zanieczyszczeń mórz i oceanów - już trzy lata temu w raporcie przygotowanym na zlecenie Fundacji Ellen MacArthur napisano, że w wodach morskich pływa około 150 mln ton plastikowych odpadów.

Posłuchaj

O zalewającym oceany i morza plastiku, mówi w radiowej Jedynce Katarzyna Karpa-Świderek - rzeczniczka organizacji ekologicznej WWF Poland./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Potwierdzenie tej dramatycznej sytuacji znajdujemy spacerując po bałtyckich plażach, na które fale wyrzucają duże ilości plastikowych torebek i butelek.

− Na całym świecie problem narasta, podkreśla Katarzyna Karpa-Świderek - rzeczniczka organizacji ekologicznej WWF Poland.

Co minutę do oceanów trafia ciężarówka plastikowych śmieci

− Można powiedzieć, że co minutę do oceanów i mórz trafia wywrotka plastikowych śmieci, w Europie każdy mieszkaniec produkuje ich rocznie 100 kilogramów – mówi gość radiowej Jedynki.

Torebkę plastikową używamy średnio przez 12 minut, a rozkłada się przez…300-400 lat

I mówi, że warto sobie uświadomić, że średni czas używania plastikowej torebki to 12 minut, jej produkcja trwa 1 sekundę, a proces jej rozkładu to…300-400 lat

− Czyli z punktu widzenia naszego życia, nie powinniśmy mówić o torebkach jednorazowych, ale o torebkach wiecznych – mówi ekspertka.

W oceanach coraz więcej …sieci

Z surowców syntetycznych zrobione są też sieci rybackie, których tony zalegają dna mórz i oceanów, również Morza Bałtyckiego. WWF Polska zajmuje się ich wyławianiem w ramach międzynarodowej akcji.

Jak mówi gość radiowej Jedynki, organizacja w ubiegłym roku wyłowiła ich z polskiej części Bałtyku 7,5 ton, a w ciągu 3 lat trwania akcji, wyciągnięto ich 25 ton.

− W akcji nie jest ważne ile ich wyciągamy, ale ważne jest aby ich więcej się tam nie znalazło, a jeśli już się tam znajdą, aby opracować system ich wyławiania – mówi ekspertka.

Bezpańska sieć nie tylko truje, ale wciąż zabija

Warto przypomnieć, że sieć zagubiona w morzu ciągle łowi. Przez pierwsze miesiące od zagubienia, taka sieć ma 20 procent skuteczności. Giną schwytane w nią ryby.

Podobnie jest z fokami, morświnami i ptakami morskimi.

Sieci zaczepione na wrakach, stanowią też zagrożenie dla penetrujących je nurków.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

Wróć do strony głównej