Chiny zapowiadają otwarcie rynku finansowego. Krótsza "lista negatywna"

2019-03-28, 12:15

Chiny zapowiadają otwarcie rynku finansowego. Krótsza "lista negatywna"
Chiny w ostatnich latach wyhamowały ekspansję kredytową.Foto: Pixabay

Chiny znacznie poszerzą dostęp do swojego rynku dla zagranicznych banków i firm sektora finansowego - zapowiedział premier ChRL Li Keqiang na dorocznym gospodarczym Forum Boao dla Azji, zwanym "azjatyckim Davos", na chińskiej wyspie Hajnan.

- Przyspieszamy pełne otwarcie do rynku dla zagranicznych inwestorów w sektorze bankowości, papierów wartościowych i ubezpieczeń - powiedział premier Li.

Mniej ograniczeń na chińskim rynku finansowym

Według agencji Reutera jego wypowiedź podsyca spekulacje, że Chiny ogłoszą wkrótce nowe przepisy, zezwalające zagranicznym bankom i firmom ubezpieczeniowym na zwiększenie obecności w ChRL.

Li powiedział, że "znacznie powiększony" zostanie zakres operacji dozwolonych dla zagranicznych banków, jak również dostęp do rynku dla firm ratingowych i dostęp w dziedzinie rozliczeń transakcji. Rząd planuje także zniesienie restrykcji dla zagranicznych firm z branży papierów wartościowych i brokerów ubezpieczeniowych.

- Takie środki będą w tym roku wprowadzane w stosunkowo silny sposób - zaznaczył premier. Przed końcem czerwca ma też zostać ogłoszona nowa, krótsza tzw. lista negatywna obszarów, w których ograniczone są inwestycje zagraniczne.

Komentatorzy zwracają uwagę, że obietnice Li zbiegają się w czasie z rozpoczęciem kolejnej rundy negocjacji handlowych pomiędzy Chinami a USA. W czwartek w Pekinie rozpoczną się dwudniowe rozmowy z udziałem wicepremiera ChRL Liu He i przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera oraz ministra finansów Stevena Mnuchina.

Rozwiać obawy inwestorów

Na spotkaniu z chińskimi i zagranicznymi biznesmenami Li ocenił, że między Chinami a USA nie występuje brak zaufania.

- Musimy zapobiec powstaniu deficytu zaufania, gdyż w przeciwnym razie szkody, jakie mógłby on przynieść relacjom USA-Chiny, byłyby nieobliczalne - zauważył.

Li starał się równie rozwiać obawy inwestorów związane ze spowolnieniem chińskiej gospodarki. Zapewnił, że Pekin ma dość narzędzi, by toczyć "ciężką bitwę" na tym polu. Premier dodał, że pozytywne zmiany w chińskiej gospodarce w marcu przewyższyły oczekiwania rządu.

Na początku marca chiński rząd ustalił cel wzrostu gospodarczego na 2019 rok jako przedział pomiędzy 6,0 a 6,5 proc. PKB. W 2018 roku chińska gospodarka wzrosła o 6,6 proc., co było najniższym tempem wzrostu odnotowanym od 28 lat.

PAP, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej