Aprecjacja

2019-03-27, 16:23

Aprecjacja
Aprecjacja to pojęcie oznaczające wzrost ceny danego towaru lub wartości waluty, a także kursu notowań indeksów giełdowych czy innego rodzaju instrumentów finansowych. . Foto: pixabay

Aprecjacja to pojęcie oznaczające wzrost ceny danego towaru lub wartości waluty, a także kursu notowań indeksów giełdowych czy innego rodzaju instrumentów finansowych.

Posłuchaj

Czym jest aprecjacja i co oznacza dla inwestorów i gospodarki wyjaśnia Roman Przasnyski - główny analityk Gerda Broker. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Jest to określenie uniwersalne, dość ogólne, natomiast w praktyce przyjęło się używać go zwyczajowo na określenie zmian kursów walut - wyjaśnia Roman Przasnyski - główny analityk Gerda Broker.

Czyli jeżeli mówimy aprecjacja waluty, to oznacza to wzrost kursu danej waluty wobec innych walut. Teoretycznie możemy wyróżnić dwa rodzaje aprecjacji: krótkookresową, czyli krótko trwające wahania, które zwykle mają mniejsze znaczenie i długookresową, odgrywającą bardziej istotną rolę w gospodarce. Ta druga potrafi trwać w przypadku danej waluty kilka - kilkanaście miesięcy, a nawet dłużej

Przykładem silnej aprecjacji krótkoterminowej, jest wzrost kursu franka szwajcarskiego do złotego z końca 2015 roku, kiedy to szwajcarska waluta w ciągu jednego tygodnia zyskała na wartości ponad 20 procent.

W większości przypadków spotykamy się z aprecjacją długookresową. Za przykład może posłużyć silne umocnienie się kursu euro wobec dolara amerykańskiego w 2017 roku. W ciągu kilkunastu miesięcy kurs euro wzrósł około 20 procent. O aprecjacji lub deprecjacji (czyli odwrotnym zjawisku -spadku kursu) decydują czynniki gospodarcze  Jeżeli kondycja gospodarki danego kraju jest dobra, charakteryzuje ją duży eksport, w tym dodatnie saldo handlowe, ustabilizowany pieniądz i stała inflacja, to wówczas spełnione są warunki ku temu, aby waluta podlegała aprecjacji długookresowej. Jest to korzystne dla spłaty zadłużenia zagranicznego, bo jeżeli rodzima waluta umacnia się, w relacji do waluty obcej w jakiej zaciągnięty jest dług, to staje się on mniejszy.

Jednak aprecjacja nie zawsze jest zjawiskiem całkiem korzystnym. Problem dotyczy konkurencyjności. Gdy waluta rodzima umacnia  się, to eksporterzy za uzyskane ze sprzedaży swoich towarów walory w walucie zagranicznej, uzyskują mniej krajowych środków płatniczych. Czyli rentowność ich działań pogarsza się. Odwrotnie jest w przypadku, gdy waluta słabnie. Na przykład deprecjacja złotego pomagała polskiej gospodarce w okresach kryzysu, ponieważ wpływy z eksportu stawały się większe.

Dariusz Kwiatkowski, jk      


Logo NBP Logo NBP

                   

Polecane

Wróć do strony głównej