X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Włochy jako pierwszy kraj z grupy G7 „wstępują” na Jedwabny Szlak. USA i Unia Europejska nie kryją irytacji

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:03
Chińczycy, nie patrząc na niechęć USA oraz Unii Europejskiej, kontynuują ofensywę związaną z Inicjatywą Pasa i Szlaku, czyli wielkiego projektu handlowego łączącego ich kraj z resztą świata przez tzw. Jedwabny Szlak. W najbliższą sobotę mają podpisać memorandum z Włochami, które to państwo, jako pierwsze z grupy G7, podpisze umowę z Państwem Środka w tej sprawie.
Audio
  • Przebywający z trzydniową oficjalną wizytą we Włoszech prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pałacu Kwirynalskim z prezydentem Sergio Mattarellą. Jutro Włochy i Chiny podpiszą memorandum, które ma stać się podstawą zakrojonej na bardzo szeroką skalę współpracy gospodarczej i wymiany handlowej./IAR/
Przebywający z trzydniową oficjalną wizytą we Włoszech prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pałacu Kwirynalskim z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą.
Przebywający z trzydniową oficjalną wizytą we Włoszech prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pałacu Kwirynalskim z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą.Foto: EPA/QUIRINALE PRESS OFFICE / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Przystąpieniu Włoch do tej inicjatywy gospodarczej ma służyć wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga we Włoszech, gdzie w najbliższą sobotę oba kraje mają podpisać memorandum w tej sprawie.

Łącznie strona włoska i chińska mają podpisać w Rzymie ponad 30 porozumień o współpracy.

Włochy są pierwszym krajem z grupy G7 - najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów świata, które przystępują do Jedwabnego Szlaku

Italia jako pierwszy kraj G7 przystąpi do gigantycznej chińskiej inicjatywy „Jeden pas, jedna droga” - rozbudowy sieci komunikacyjnej między Chinami a resztą świata.

Inicjatywa Pasa i Szlaku, przewiduje intensyfikację współpracy gospodarczej i kulturalnej Chin z resztą świata, w tym budowę dróg morskich i lądowych. Nowy Jedwabny Szlak nie będzie jedną drogą, lecz całą siecią tras. Lądowy „Pas” ma łączyć Chiny z Azją Centralną i Europą. Natomiast morska „Droga” to połączenie Dalekiego Wschodu z Bliskim Wschodem i Afryką.

W koncepcji Pasa i Szlaku nie chodzi o jeden konkretny szlak komunikacyjny. W koncepcji Pasa i Szlaku nie chodzi o jeden konkretny szlak komunikacyjny.
Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez Kraje Środkowej Azji do Europy Zachodniej. Na tej trasie jest Polska.

Stany Zjednoczone i Unia patrzą z obawą na Jedwabny Szlak

Ten wielki program inwestycyjny Pekinu budzi kontrowersje zarówno we Włoszech, jak i USA, znany też pod nazwą Nowy Jedwabny Szlak, jest postrzegany przez jego przeciwników jako próba rozszerzenia wpływów ChRL na świecie, głównie poprzez budowę dróg morskich i lądowych, łączących ten kraj z kilkoma kontynentami.

Oficjalnie, tak USA jak i Unia Europejska, swój chłód uzasadniają tym, że Chiny w ten sposób prowadzą nieuczciwą ekspansję gospodarczą, zagrażającą również systemowi bezpieczeństwa.

Chińczycy uspokajają – współpraca z Włochami w duchu szacunku i zaufania

Tymczasem prezydent Chin Xi Jinping powiedział w Rzymie w piątek, że współpraca jego kraju z Włochami zacieśniana jest w duchu "szacunku i zaufania". Nie ma żadnego konfliktu interesów - mówił Xi po spotkaniu z włoskim prezydentem Sergio Mattarellą.

Ostro decyzję rządu w Rzymie krytykuje też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani z opozycyjnej partii Forza Italia.

Xi powiedział po rozmowie z Mattarellą, że "Chiny i Włochy są partnerami strategicznymi przy wzajemnym poszanowaniu i zaufaniu. Między nami nie ma żadnego konfliktu interesów; potrafimy respektować obawy drugiej strony".

Chiński przywódca dodał: − Patrząc na świat stoimy w obliczu epokowych zmian. Chiny i Włochy są dwiema ważnymi siłami na świecie, które muszą strzec pokoju i promować rozwój".

− Chiny chcą działać z Włochami, by krzewić ducha równości, wzajemnego szacunku i sprawiedliwości - oświadczył Xi i zapewnił, że Pekin pragnie "dwukierunkowej wymiany handlowej i napływu inwestycji".

− Obie strony powinny pogłębić polityczne zaufanie i koordynację idei także poprzez wymianę między partiami" - ocenił.

Mattarella wyraził zaś życzenie, by w związku z włoskim mandatem w Radzie Praw Człowieka ONZ trwała "konstruktywna dyskusja na ten ważny temat".

− Włoski wkład w Nowy Jedwabny Szlak ma kluczowe znaczenie" - zapewnił też prezydent Włoch. Wyraził opinię, że powinna być to nie tylko droga wymiany handlowej, ale także "talentów, idei, wiedzy"

Mattarella podkreślał, że oba kraje zaangażowane są na rzecz dalszego rozszerzania współpracy i stosunków, które uznał za "znakomite". "Idealnymi ramami dla firm będzie podpisanie memorandum Włochy-Chiny" - dodał.

Jedwabny Szlak może zmienić porządek gospodarczy na świecie

Nowy Jedwabny Szlak ma na celu zacieśnianie współpracy gospodarczej między krajami znajdującymi się na jego  trasie. Do tej pory udział w projekcie potwierdziło już około 70 państw i regionów, które razem stanowią 60 proc. światowej populacji i tworzą jedną trzecią światowego PKB.

Według ekonomistów, chińska inicjatywa może doprowadzić do zmiany współczesnego gospodarczego porządku międzynarodowego. Do tej pory potęga mocarstw związana była zawsze z dominacją na morskich szlakach handlowych. Chińska koncepcja opiera się natomiast na dwóch rodzajach transportu: morskim i kolejowym.

Nowy Jedwabny Szlak ma stanowić alternatywę dla Stanów Zjednoczonych, które aktualnie dominują na morzach i w handlu z Europą. Projekt trasy kolejowej ma na celu umocnienie kontaktów handlowych między Chinami a Europą.

Budowa infrastruktury oraz międzynarodowe inwestycje związane z Jedwabnym Szlakiem to też duża szansa dla krajów rozwijających się, w tym również Rosji, która jest ważnym partnerem Chin i przez którą przebiega trasa kolejowa Nowego Jedwabnego Szlaku.

Nowy Jedwabny Szlak – Polska w projekcie Pasa i Szlaku może stać się bramą Chin do Europy

Ze względu na położenie geograficzne, Polska może stać się ważnym punktem na trasie kolejowej Jednego Pasa i Jednej Drogi.

Kazachstan, Rosja i Białoruś tworzą unię celną w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, dlatego towary przewożone z Chin do Unii Europejskiej przybywając do Polski przekraczają tylko dwie granice celne. Nasz kraj może zatem stać się dla Chin bramą do Europy.

NRG, PAP, IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chińscy inwestorzy omijają Polskę. Nowy Jedwabny Szlak to zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 20:00
Chiny inwestują za granicą na potęgę. W ubiegłym roku wydały na świecie 170 miliardów dolarów, o 44 procent więcej niż w 2015 r. Kupują firmy, nieruchomości, inwestują w kluby sportowe. W Europie Chińczycy lokują kapitał przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech i we Francji, a co z Polską?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt UE-Chiny: Pekin szuka sojusznika w wojnie handlowej z USA?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 08:37
Odbywający się w Pekinie 20. szczyt przywódców Chin i Unii Europejskiej przebiega w cieniu wojny handlowej między Chinami i Stanami Zjednoczonymi.
rozwiń zwiń