more_horiz
Gospodarka

"Pieniądz nie śpi": jakie zadania przed Funduszem Inwestycji Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 09:25
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Nowe przepisy rozszerzają kompetencje premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwo. W ustawie zapisano, że nie będzie możliwa sprzedaż akcji m.in. Poczty Polskiej i PKP. Co jeszcze się zmieni?
Audio
  • Fundusz Inwestycji Kapitałowych - czym się będzie zajmował? (Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/adam_gorka

Nowelizacja ustawy tworzy też Fundusz Inwestycji Kapitałowych. Dr Jarosław Szewczuk z kancelarii RKKW-Kwaśnicki, Wróbel i Partnerzy wyjaśnia, że zadaniem nowego funduszu jest finansowanie celów inwestycyjnych Skarbu Państwa. 

- Podstawowym celem jest reinwestowanie środków, które trafiły do Funduszu - podkreśla dr Jarosław Szewczuk i zaznacza, że dzięki skupieniu środków w jednym funduszu państwo będzie mogło sprawniej i bardziej elastycznie obracać pieniędzmi.

Fundusz pod nadzorem premiera

Środki, które go zasilą, będą pochodzić z dywidend ze spółek Skarbu Państwa, oraz z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw. Ekspert dodaje, że o tym, jak duży kapitał trafi do FIK dowiemy się prawdopodobnie w okolicach połowy roku, ale szacunki mówią o ok. 2 miliardach złotych. Dysponentem funduszu będzie premier, choć będzie mógł on do tego upoważnić szefa KPRM.

Nad stworzeniem takiego funduszu zastanawiają się też m.in. Niemcy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, md

Zobacz więcej na temat: inwestycje państwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzięki PPP są realizowane inwestycje publiczne przy pomocy prywatnego kapitału. Szybciej i taniej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 20:41
W Warszawie odbyło się w środę, 22 marca, Forum Liderów PPP. W Polsce wciąż niewiele realizowanych jest projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
rozwiń zwiń