X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polsko-węgierskie stosunki gospodarcze mają się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 08:06
15 marca to Święto Narodowe Węgrów. Polskie Radio włącza się do jego obchodów, poprzez przybliżanie kultury, ale też wzajemnych aspektów gospodarczych. A relacje gospodarcze między Polską a Węgrami od zawsze były i są dobre.
Audio
  • Polak, Węgier - dwa bratanki, także w gospodarce (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: esfera/Shutterstock.com

Ma na nie pozytywny wpływ nasza historia i długie tradycje handlowe - mówi Anna Derbin z Biura Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej. Jak dodaje, wolumen polsko-węgierskich z roku na rok rośnie. W zeszłym roku nasze wzajemne obroty przekroczyły 9 miliardów euro. Polska jest trzecim eksporterem na Węgry, po Austrii i Niemczech.

Czym ze sobą handlujemy?

Marcin Karaskiewicz, kierownik Biura zagranicznego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Budapeszcie zwraca uwagę, że w wymianie handlowej z Węgrami Polska ma dosyć duże dodatnie saldo. Podkreśla, że Węgry to rynek, na którym bardzo dobrze odbierane są polskie produkty.

- Węgrzy nadal postrzegają polskie marki jako atrakcyjne zarówno cenowo, jak i jakościowo - zaznacza. Wskazuje przy tym, że struktura towarowa polsko-węgierskiej wymiany handlowej od lat pozostaje w zasadzie niezmieniona. Ponad 30 procent stanowią urządzenia mechaniczno-elektryczne, a drugie w kolejności są wyroby metalurgiczne. Z Wegier Polska importuje m.in. części samochodowe.

Na pewno, zwłaszcza teraz, na rynku węgierskim mogą znaleźć miejsce firmy produkujące materiały dla budownictwa, bo do 2019 na Węgrzech stawka podatku VAT na takie materiały została obniżona do 5 procent. W przyszłym roku pewnie wróci ona do 27 procent. Boom na rynku mieszkaniowym na Węgrzech jest bardzo duży, i możliwości są wielkie, tylko czasu jest mało - dodaje Anna Derbin.

Węgierskie firmy odnajdują się w Polsce

W Polsce obecne są także firmy węgierskie farmaceutyczne czy opakowaniowe. Swoich sił w naszym kraju próbują też węgierskie start-upy. Dzień Węgierski na antenach Polskiego Radia to efekt współpracy polskich i węgierskich mediów publicznych. 15 marca przypada rocznica Rewolucji Węgierskiej 1848 roku, która zbliżyła do siebie oba narody.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: POLSKA Węgry GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludwik - na Węgrzech Wielki, w Polsce - Andegaweński

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 07:00
Na Węgrzech pamiętany jest jako Ludwik Wielki, w Polsce nie doczekał się takiego przydomku. Dziś kojarzony jest nad Wisłą głównie ze względu na swoją córkę - Jadwigę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Maciej Szymanowski: Polskę i Węgry łączy wiele rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 15:25
– Węgry są bardzo dobrym sojusznikiem. Współpraca polsko-węgierska służy również całej Grupie Wyszehradzkiej – powiedział prof. Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie. W przeddzień Dnia Węgierskiego w Polskim Radiu, rozmowa na temat historycznych, a także współczesnych relacji polsko-węgierskich.
rozwiń zwiń