more_horiz
Gospodarka

Średnio na emeryturze spędzamy niecałe 20 lat. Raport ZUS

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 17:04
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował dane na temat długości korzystania Polaków z emerytury. Wynika z nich, że średnia długość życia seniora na emeryturze wynosi nieco ponad 18 lat.
Audio
  • Średnio na emeryturze spędzamy niecałe 20 lat (Tomasz Matusiak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Oszczędzanie na emeryturę lepiej zacząć jak najwcześniej
Oszczędzanie na emeryturę lepiej zacząć jak najwcześniejFoto: kenary820/Shutterstock.com

Maria Kuźniar z biura prasowego ZUS mówi, że najdłużej świadczenie pobierają szeroko rozumiani artyści - jest to około 25 lat. Prawie ćwierć wieku na emeryturze zyją nauczyciele, którzy zazwyczaj szybciej kończą aktywność zawodową. Krótko emeryturę pobierają natomiast księża, kolejarze i przedsiębiorcy.

Umowa ma znaczenie

Maria Kuźniar zwraca uwagę jak ważne jest zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę i płacenie składek ZUS przez przedsiębiorców.

- Polacy żyją coraz dłużej, więc dłużej przebywają na emeryturze. A im dłużej jesteśmy na emeryturze, tym niższe są nasze świadczenia. Osoby wchodzące na rynek pracy powinny pamiętać, że warto mieć umowę o pracę. Dla przedsiębiorców ważne jest, by zwracali uwagę na to, w jakiej wysokości odprowadzają składki - wskazuje.

Trzeba o siebie dbać

Na długość naszej emerytury może wpływać kilka czynników - mówi Filip Pietkiewicz-Bednarek z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Po pierwsze jest to moment przejścia na emeryturę, po drugie - praca, która wpłynęła na naszą kondycję fizyczną.  Trzeci element dotyczy tego, jak traktujemy nasze zdrowie, gdy jesteśmy na emeryturze.

ZUS przeprowadził badanie na przypadkach 30 tys. osób, które zmarły w ubiegłym roku. Analitycy przebadali przeszłość zawodową i emerytalną tych ludzi. Przeważającą większość stanowiły osoby, które otrzymały świadczenia na starych zasadach.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: emerytura ZUS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Waloryzacja emerytur i rent w 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 14:05
Zmiany mają polegać na podwyższeniu najniższych świadczeń do 1100 zł w przypadku najniższej emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. O projekcie podwyżek dyskutowali w Polskim Radiu 24 Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan oraz Waldemar Lutkowski z Forum Związków Zawodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Mama 4 plus" wystartował. Są pierwsze decyzje

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:23
Złożono już ponad 8 tys. wniosków w ramach Programu "Mama 4 plus". Chodzi - przypomnijmy - o emerytury dla matek czworga i więcej dzieci. Program oficjalnie ruszył 1 marca 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w systemie emerytalnym. Czy usatysfakcjonują odbiorców świadczeń?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 19:37
Po 30 latach zmian jedno zdaje się być pewne - system emerytalny będzie kosztował nas coraz więcej, bo żyjemy dłużej. Ci, którzy dziś pracują, pytają, czy w ogóle doczekają się emerytury z ZUS.   
rozwiń zwiń