X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Technologia 5G zapuka nie tylko do naszych smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 19:41
O tym, że technologia 5G już stoi u progu naszych drzwi, smartfonów samochodów i urządzeń przemysłowych - mówił w audycji Bardzo Ważny Projekt Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes firmy Exatel.
Audio
  • Jakie znaczenie nie tylko dla każdego z nas ale i dla firm, usług i gospodarki będzie miała technologia 5G, wyjaśnia w audycji bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes firmy Exatel. /Arkadiusz Ekiert/.
www.pixabay.comCC0 Creative Commons
www.pixabay.com/CC0 Creative CommonsFoto: pixabay

Jak przypomina gość Trójki, już sieć 4G pozwoliła na rewolucję odczuwalną przez każdego użytkownika smartfona w Polsce i na świecie.

Jak wyjaśnia gość Trójki, technologia 5G to nie jest tylko lepsze 4G.

− To rozwiązanie pozwala na 20-krotne przyspieszenie transferu i zmniejszenie opóźnienia w odbiorze sygnału do jednej milisekundy pozwalając na sterowanie samochodami autonomicznymi czy dronami – wyjaśnia gość Trójki.

Ponadto, dodaje, zaletą sieci 5G będzie bardzo duża plastyczność w jej zarządzaniu, co jest szczególnie wygodne dla operatorów – gdzie sterowanie siecią odbywać się będzie z poziomu oprogramowania, pozwala dostosować jej konfigurację do bieżących potrzeb klientów.

− Ponadto, ta sieć zapewni prawdziwą wirtualizację działania sieci – mówi ekspert.

Pytany o znaczenie sieci 5G dla przemysłu, ekspert odpowiada, że umożliwi ona wreszcie budowę przemysłu 4.0, czyli fabryki bez kabli, gdzie urządzenia inteligentne, sztuczna inteligencja będzie rekonfigurowała całe działania obiektu przemysłowego.

− Tak samo możemy sobie wyobrazić biura, obiekty publiczne bez kabli – dopowiada.

Pytany o czas, potrzebny do wprowadzenia nowej technologii odpowiada, że to już nadchodzi.

− Unia Europejska oczekuje od każdego kraju członkowskiego wdrożenia tego rozwiązania już w przyszłym roku pilotażowo, w jednym z miast w kraju, producenci pokazują już nowe urządzenia konsumenckie, gdzie wykorzystywana jest ta technologia – mówi Nikodem Bończa Tomaszewski.

− Przełomowym momentem będzie chwila, kiedy smartfony zaczną obsługiwać technologię 5G – mówił gość radiowej Trójki.

Wtedy pojawi sie realna presja konsumencka na wdrażanie tych rozwiązań, szczególnie w dużych miastach, mówi Nikodem Bończa Tomaszewski.

Arkadiusz Ekiert, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bardzo Ważny Projekt. Nowa technologia nie pozwoli zapomnieć o dziecku pozostawionym w samochodzie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 16:40
Gościem audycji Bardzo Ważny Projekt w radiowej Trójce był Paweł Palmowski - przedstawiciel niemieckiej firmy Cybex. Rozmowa dotyczyła nowoczesnych, zaawansowanych technologii, które stają się coraz powszechniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technologia 5G może zmienić świat. Polska chce być pionierem nowych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 19:40
Czy możemy sobie wyobrazić świat, w którym "inteligentna" lodówka sama ocenia, czego brakuje w domu i sama wysyła robota na zakupy, bez żadnego udziału człowieka? Albo miasto, które automatycznie dostosowuje oświetlenie do pogody? Drzwi do takich rozwiązań otwiera technologia 5G, która coraz śmielej wkracza na rynek. Polska chce być liderem w jej wykorzystaniu.
rozwiń zwiń