X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Ustawa o ograniczeniu handlu. Związkowcy i małe sklepy za uszczelnieniem systemu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 16:35
Uszczelnienia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, tak, by nie mogły jej omijać niektóre sieci handlowe, domagają się związkowcy oraz przedstawiciele małych sklepów.
Audio
  • Beata Idzik, która prowadzi sklep w Warszawie, zaznaczyła w rozmowie z IAR, że wprowadzenie ustawy jest dla drobnych przedsiębiorców bardzo korzystne. Niezbędne jest jednak takie uszczelnienie przepisów, by sklepy na przykład sieci Żabka nie mogły udawać placówek pocztowych i handlować bez ograniczeń./IAR/.
  • Jak zaznaczył szef handlowej Solidarności Alfred Bujara, takie uszczelnienie przepisów jest jak najbardziej zasadne./IAR/.
  • Jak podkreśla Bujara, wszystko wskazuje na to, że społeczeństwo przyjęło ograniczenia ze zrozumieniem./IAR/.
  • W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie toczą się prace nad zmianami w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele - powiedział wiceszef resortu Stanisław Szwed./IAR/.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Syda Productions

W Sejmie odbyła się dyskusja dotycząca skutków i konsekwencji obowiązującej od roku ustawy ograniczającej handel w niedziele.

Debata została zorganizowanej przez parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Ustawa służy małym sklepom, ale jest omijana przez niektóre sieci handlowe

Beata Idzik, która prowadzi sklep w Warszawie, zaznaczyła w rozmowie z IAR, że wprowadzenie ustawy jest dla drobnych przedsiębiorców bardzo korzystne. Niezbędne jest jednak takie uszczelnienie przepisów, by sklepy - na przykład sieci Żabka, nie mogły udawać placówek pocztowych i handlować bez ograniczeń.

Podkreśla, że gdyby nie ta ustawa, to drobni przedsiębiorcy mogliby pozamykać swoje sklepiki.

− Teraz w niedziele, gdy sami możemy w sklepach pracować, notujemy bardzo duży wzrost obrotów – na początku obowiązywania ustawy nawet o 500-600 procent. Teraz, gdy np. „Żabka” wykorzystując luki w ustawie też ma otwarte placówki, obroty spadają – mówi Beata Idzik.

Szef handlowej "Solidarności" też za uszczelnieniem przepisów

Jak zaznaczył szef handlowej Solidarności Alfred Bujara, takie uszczelnienie przepisów jest jak najbardziej zasadne.

Nie może tak być, że sklep spożywczo-monopolowy udaje placówkę pocztową i zatrudnia pracowników, gdy obok w małym sklepie pracuje jego właściciel, bo tak nakazuje ustawa – mówi Bujara.

Według Alfreda Bujary, oprócz potrzeby uszczelnienia przepisów ustawa jest korzystna dla małych przedsiębiorców a to między innymi było celem wprowadzenia ustawy, która weszła w życie 1 marca ubiegłego roku.

Jak podkreśla, wszystko wskazuje na to, że społeczeństwo przyjęło ograniczenia ze zrozumieniem, choć są oczywiście jego przeciwnicy, wszystko wskazuje też na to, że ograniczenia nie wpłynęły na spadek obrotów w handlu i tym samym na gospodarkę.

Z danych Polskiej Izby Handlu wynika, że w grudniu ubiegłego roku sprzedaż w małych placówkach handlowych wzrosła rok do roku o 4,5 procent, a miesiąc do miesiąca o 8,6 procent.

Resort pracy nie pracuje obecnie nad zmianą ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę

− Resort nie pracuje obecnie nad zmianą ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę – powiedział we wtorek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Dodał, że prowadzone są badania nad skutkami gospodarczymi i społecznymi ustawy.

Wiceminister powiedział, że w Sejmie trwają prace nad poselskim projektem uszczelniającym ustawę o ograniczeniach handlu w niedzielę. Zaznaczył, że strona rządowa nie była inicjatorem tego projektu.

− To projekt poselski, do którego my przygotowaliśmy stanowisko, w którym zawarliśmy uwagi – mówił.

Podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki nie będzie podejmował decyzji ws. zmian ustawy o ograniczeniach handlu, bez rzetelnych i wiarygodnych danych. „To jest dobry moment, żeby ocenić tę ustawę pod każdym względem; jej wpływu dla poszczególnych grup” – mówił.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia tego roku handel jest dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. W ubiegłym roku handel bez ograniczeń dozwolony był w dwie niedziele w miesiącu a w przyszłym roku wszystkie niedziele mają być wolne od handlu.

. .

Ustawa przewiduje katalog wyłączeń. Handlować w niedziele może właściciel sklepu, pod warunkiem, że sam stoi za ladą.

Handel jest też dozwolony między innymi w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w placówkach pocztowych, na dworcach i portach lotniczych.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy handlowcy chcą doprecyzowania przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 18:01
Organizacje polskich przedsiębiorców apelują o jak najszybsze znowelizowanie ustawy dotyczącej ograniczenia handlu w niedziele. Tak aby wyeliminować z niej wszystkie nieprecyzyjne przepisy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 6,6 proc. rdr. To więcej niż oczekiwali ekonomiści

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 11:07
Sprzedaż detaliczna w styczniu 2019 r. wzrosła o 6,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 19,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,2 proc. rdr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz handlu. Więcej pieniędzy w portfelach, zyskuje e-handel

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 08:50
Wpływ zakazu handlu na zawartość portfela dostrzega co szósty Polak - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wizytę w sklepach Polacy coraz częściej zastępują zakupami przez internet.
rozwiń zwiń