X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PGNiG optymalizuje poszukiwania gazu w Polsce: stawia na „Cyfrowe złoże”

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 18:41
„Cyfrowe złoże” to nowy system PGNiG, zwiększający efektywność poszukiwań złóż i wydobycia węglowodorów. Na wielkie odkrycia w Polsce nie ma co już liczyć, musimy optymalizować to co mamy - podkreślił prezes spółki Piotr Woźniak.
Na wielkie odkrycia w Polsce nie ma co już liczyć, musimy optymalizować to co mamy - mówiłł prezes PGNiG Piotr Woźniak.
Na wielkie odkrycia w Polsce nie ma co już liczyć, musimy optymalizować to co mamy - mówiłł prezes PGNiG Piotr Woźniak.Foto: pixabay

Zintegrowany System Zarządzania Złożem to połączenie na jednej platformie informatycznej, zwanej „cyfrowym złożem”, wielu używanych przez PGNiG narzędzi informatycznych, używanych dotychczas oddzielnie, dla różnych etapów postępowania ze złożem.

W Polsce nie ma już co liczyć na nowe, duże złoża gazu ziemnego

− Nie będziemy już mieli w Polsce odkryć nowych dużych złóż, ale na pewno możemy poprawić wydobycie z istniejących. Jesteśmy o tym przekonani - mówił prezes Woźniak, prezentując w czwartek nowe narzędzie do tworzenia cyfrowego modelu złoża.

Jak podkreślił, większość polskich złóż jest już w dużej mierze wyeksploatowana i gdyby nie różnego rodzaju techniki optymalizacyjne, stosowane przez PGNiG, to już w 2018 r. krajowe wydobycie gazu byłoby o ok. 0,5 mld m sześc. niższe. W ubiegłym roku PGNiG wydobyło w kraju 3,85 mld m sześc.

PGNiG stawia na optymalizacje cyfrową wydobycia gazu

Jak mówił Woźniak, pomysł polegał na zestawieniu wszystkich używanych przez PGNiG narzędzi informatycznych i wykorzystaniu wszystkich dostępnych danych do stworzenia jednego modelu. Głównym zadaniem takiego narzędzia systemu ma być symulowanie różnych scenariuszy całego procesu wydobywczego, tak aby wskazać najbardziej efektywny.

Dzięki modelowi wiemy np., jakich średnic rur i ciśnień użyć, jakie instalacje, kiedy i gdzie umieścić na powierzchni, by maksymalnie wykorzystać dane złoże - tłumaczył Woźniak.

Dzięki cyfryzacji,  wydobycie może objąć nawet 95 proc. zasobów w złożu

Pierwszą próbę zastosowania nowego podejścia PGNiG przeprowadziło na eksploatowanych od początku lat 70. złożu Załęcze. Z bardzo dobrym skutkiem, ponieważ dzięki optymalizacji poziom jego sczerpania przekroczy 95 proc. - podkreślił prezes PGNiG.

W przypadku złoża Załęcze dotychczas wydobyto z niego ponad 20 mld m sześc. Obecnie stopień sczerpania wynosi ok. 90 proc. Spółka na podstawie symulacji za pomocną nowego narzędzia ocenia, że uda się tam osiągnąć stopień sczerpania sięgający 96 proc., a dzięki optymalizacji wzrost wydobycia wyniesie 800 mln m sześc. przy niższych kosztach.

Cyfryzacja pomaga w opracowaniu najbardziej ekonomicznego modelu wydobycia gazu

System zarządza wydobyciem w całym okresie eksploatacji, włącznie z analizą ekonomiczną - podkreślił dyrektor Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG Krzysztof Potera. Jak tłumaczył, do oprogramowania trafiają dane z badań sejsmicznych, a po dodaniu wyników, uzyskanych podczas pierwszych wierceń powstaje model geologiczny złoża. Można zasymulować, jak się będzie zachowywało w trakcie wierceń na przestrzeni wielu lat, możemy w optymalny sposób zaprojektować na powierzchni przebieg rurociągów, niezbędne urządzenia itp. - mówił Potera. Na koniec takiej symulacji otrzymujemy ekonomię złoża - wskazał.

Spółka ma już zbudowane modele trzech złóż, a dla pięciu kolejnych - w budowie.

PGNiG zamierza zastosować swoje rozwiązanie także za granicą, tam gdzie można i warto je stosować. Na pewno w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Pakistanie - zaznaczył Piotr Woźniak.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: gaz ziemny PGNiG
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PGNiG ma koncesję na poszukiwania i wydobycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 16:08
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wygrało przetarg na koncesję – nabycie praw do poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów – w emiracie Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Wójcik: dzięki zakupowi gazu z USA wchodzimy do światowego obrotu tym surowcem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 09:43
- Ceny gazu będą takie jak na amerykańskim rynku pierwotnym. Na pewno nie będą się wiązać z niestabilnymi cenami ropy na rynkach światowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu Biznesalert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG ma 3 trzy nowe koncesje na Morzu Norweskim. To krok ku niezależności energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:17
PGNiG Upstream Norway, norweska spółka PGNiG, otrzymała od Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii Norwegii trzy nowe koncesje. - Inwestycje w Norwegii są fundamentem pod budowę niezależności energetycznej Polski - zapewnił prezes spółki Piotr Woźniak. 
rozwiń zwiń