X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Giełdowe Indeksy Sektorowe

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 15:21
Giełda Papierów Wartościowych oblicza różne grupy indeksów giełdowych. Wśród tych najważniejszych są indeksy grupujące spółki ze względu na ich wielkość i płynność. Należy tu wymienić takie indeksy jak: WIG20, WIG40, sWIG80.
Audio
  • Jakie mamy indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych, tłumaczy dr Tomasz Wiśniewski z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

− Drugą ważną grupą są indeksy opisujące koniunkturę wśród spółek różnych rynków, a więc: WIG, indeks dla spółek rynku regulowanego oraz NCIndeks, który opisuje spółki z rynku alternatywnego NewConnect, wyjaśnia dr Tomasz Wiśniewski z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Oprócz tych indeksów, mamy do czynienia z indeksami tak zwanymi narodowymi, a więc z indeksami WIG Poland dla spółek polskich, WIG Ukrain dla spółek o rodowodzie ukraińskim oraz WIG CE, czyli indeks spółek z regionu Europy Centralnej.

Ważną grupę stanowią również indeksy specyficzne ze względu na pewne charakterystyczne cechy. Przykładem jest Respect Indeks, opisujący spółki odpowiedzialne społecznie oraz Indeks WIG DIW. W przypadku tego drugiego wskaźnika, kwalifikacja do jego portfela bazuje na analizie stopy dywidendy oraz częstotliwości jej wypłaty, a więc spółki, które takie dywidendy wypłacają regularnie i ta stopa dywidendy jest bardzo wysoka, trafiają do tego wskaźnika.

Wreszcie kolejną grupą są indeksy sektorowe. W tym przypadku kwalifikacja spółek do nich bazuje po pierwsze  a przynależności do Indeksu WIG, poza tym spółka musi charakteryzować się pewną syntetycznością z punktu widzenia branży. Mamy tutaj takie indeksy jak WIG-BANKI, a więc jest to indeks sektora bankowego czy WIG PALIWA, czyli spółek z branży paliwowej, takich jak PKN Orlen, Lotos czy PGNiG.

18 marca 2019 r. GPW wprowadza 4 nowe wskaźniki. Są to indeksy makrosektorowe. Obejmują one spółki z kilku różnych sektorów. W skład indeksów makrosektorowych wejść mają spółki z branż bankowej, ubezpieczeniowej, rynku kapitałowego i rynku wierzytelności (WIG.MS-FIN), z branży paliwowej, gazowej i chemicznej (WIG.MS-PET) oraz z branży energetycznej, górniczej i surowcowej (WIG.MS-BAS). − A więc np. jeżeli mamy indeks paliw, indeks chemii czy WIG ENERGIA, to w przypadku makrosektora będziemy mieli do czynienia z indeksem WIG.MS-PET, obejmującym spółki z tych trzech indeksów sektorowych, zaznacza dr Tomasz Wiśniewski.

Druga ważna cecha indeksów makrosektorowych, to sposób kwalifikacji spółek do tych indeksów. Po pierwsze znajdują się w nich tylko spółki z indeksów: WIG 20, MWIG40, SWIG80. Ta kwalifikacja bazuje na 140 największych i najpłynniejszych spółkach giełdowych. Tak więc, aby być zakwalifikowanym do indeksu makrosektorowego po pierwsze trzeba znaleźć się w indeksie tych spółek największych i najpłynniejszych.

− Mamy do czynienia z kilkunastoma bankami, które są w indeksach: WIG 20, MWIG40 i SWIG80, więc posiłkujemy się takimi wskaźnikami jak płynność tych spółek i tak zwany spread, a więc rozpiętość  pomiędzy najlepszymi ofertami kupna i sprzedaży. Spółki, które mają te wskaźniki na najwyższym poziomie kwalifikowane są do tych indeksów makrosektorowych - wyjaśnia dr Tomasz Wiśniewski.

Kolejna ważna cecha w przypadku indeksów makrosektorowych, to ograniczona liczba uczestników każdego z nich. Giełda przyjęła zasadę, że w każdym z takich indeksów będzie stała liczba uczestników, wynosząca 5 spółek.

Indeksy makrosektorowe mają być instrumentami bazowymi dla kontraktów terminowych.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Zobacz więcej na temat: NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak