X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Niedługo legalizacja samowoli budowlanej będzie łatwiejsza i tańsza

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 07:48
Wkrótce będzie można zalegalizować samowolę budowlaną. Jedynym warunkiem będzie okres przedawnienia wynoszący 20 lat i świadectwo, że budynek nikomu nie zagraża. Nie mogą mieć do niego też żadnych roszczeń samorząd czy sąsiedzi.
Audio
  • Niedługo legalizacja samowoli budowlanej będzie łatwiejsza (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/nattanan23

Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju mówi, że jeśli ktoś mieszka w jakimś budynku od 20 lat, nikt nie zgłaszał do tej pory żadnych uwag, to taka osoba będzie mogła przedstawić ekspertyzę budowlaną dot. kwestii bezpieczeństwa i zalegalizować ten budynek raz na zawsze, bez żadnych opłat.

Dzisiaj aby to zrobić potrzebna jest zgodność z miescowym planem zagospodarowania przestrzennego i opłata, która w przypadku domu jednorodzinnego wynosi 50 tysięcy zł. Według wyliczeń resortu w zeszłym roku zalegalizowano tylko 300 budynków, a rozebrano ponad 2 tysiące. Legalizacja budynku oznacza powrót do normalnej sytuacji - podkreśla Artur Soboń i dodaje, że legalny budynek to możliwość remontów, rozbudowy, sprzedaży i przeprowadzania okresowych kontroli.

- Krótko mówiąc mieszkańcy będą mieli pełną gwarancję, że będą mieli spokój i bezpieczeństwo. Samorząd będzie natomiast miał podatek od nieruchomości, więc skorzystają na tym wszyscy. To chcemy zaproponować w nowelizacji prawa budowlanego - deklaruje wiceminister.

Skala zjawiska jest spora
 
Nadzór budowalny szacuje, że nawet 0,5 miliona budynków to samowolki. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Norbert Książek mówi, że najczęstszy przypadek to postawienie budynku od zera, bez wymaganych zgód. Samowolą może być też odstępstwo od warunków pozwolenia na budowę oraz zmiana sposobu użytkowania budynku.
 
W wybudowanych przed laty samowolkach często mieszkają osoby, które z nielegalną rozbudową czy postawieniem budynku nie mają nic wspólnego. Często dotyczy to terenów wiejskich, gdzie mieszkańcy często budowali domy własnym sumptem. Chodzi tu na przykład o garaże czy obory - mówi inżynier budownictwa Tomasz Rybarczyk
 
Projekt zmian w prawie budowlanym rząd może przyjąć na przełomie marca i kwietnia. W maju dokument powinien trafić do Parlamentu, a na jesieni wejść w życie.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Zobacz więcej na temat: budownictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak