more_horiz
Gospodarka

Minister Andrzej Adamczyk zapowiada ustawę o przywróceniu połączeń autobusowych

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 17:01
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił w poniedziałek, że projekt ustawy dotyczącej przywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych jest „praktycznie gotowy”. Dotyczyć ma jednego z pięciu sztandarowych projektów PiS przedstawionych podczas sobotniej konwencji partii, przewidującego przywrócenie transportu publicznego między powiatami i gminami.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił w poniedziałek, że projekt ustawy dotyczącej przywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych jest praktycznie gotowy.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił w poniedziałek, że projekt ustawy dotyczącej przywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych jest „praktycznie gotowy”. Foto: pixabay

Liczy on, że proces legislacyjny związany z uchwalaniem nowych przepisów przebiegnie jak najszybciej.

Ustawa ma stworzyć system wsparcia połączeń autobusowych na terenie Polski

Jak zaznaczył Adamczyk podczas briefingu w Krakowie, nowy projekt PiS to „nie jest kwestią PKS-ów”, ale stworzenia warunków do tego, „aby nikt z Polaków mieszkających nawet w bardzo małej miejscowości nie czuł się wykluczony komunikacyjnie”.

- My tworzymy system wsparcia połączeń autobusowych w naszym kraju” - podkreślił minister.

- Mówimy o tym, że stworzymy taki system, który pozwoli odbudować i odtworzyć połączenia autobusowe w całej Polsce. Ja mam nie tylko pomysł, nie tylko koncepcję, ale praktycznie rzecz biorąc gotowy projekt ustawy - zaznaczył szef resortu infrastruktury. Dodał, że wynika to z tego, iż rozmawiał z premierem Matuszem Morawieckim o tym problemie od wielu miesięcy, „że tę sytuację musimy zmienić, że takie działania musimy podjąć”.

Znowelizowana zostanie ustawa o publicznym transporcie zbiorowym

Adamczyk zastrzegł, że na razie nie będzie podawał publicznie szczegółów programu, bo chce, aby najpierw zapoznał się z nimi na posiedzeniu rząd. Według niego realizowany on będzie w ramach nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Nowy system będzie wymagał nowelizacji budżetu

- Przed nami proces legislacyjny; chciałbym, żeby przebiegł on jak najszybciej. Związana z nim będzie także nowelizacja budżetu - zaznaczył minister.

Będzie współpraca z samorządami

Jego zdaniem resort infrastruktury posiada pełne analizy, gdzie nowe połączenia autobusowe są potrzebne. Chce także przy realizacji programu – podkreślił Adamczyk - współpracować z samorządami, bo bez nich projekt się nie powiedzie.

-Samorządy chcą się zaangażować, tylko wiadomą rzeczą są potrzebne środki finansowe i my te środki chcemy zapewnić” - zaznaczył minister.

Przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych było jednym z pięciu sztandarowych projektów PiS przedstawionych podczas sobotniej konwencji partii. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, aby podwoić liczbę przejechanych kilometrów do jednego miliarda z pół miliarda obecnie.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak