X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Paweł Borys: nie staniemy się narodem biednych emerytów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:13
W USA finansowanie innowacji przesunęło się z kapitału rządowego czy wewnętrznej działalności B+R firm w kierunku rynku kapitałowego funduszy inwestycyjnych, w tym emerytalnych - i one są głównym motorem tego rodzaju nakładów - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.Foto: wikipedia/CC BY-SA 4.0

    Po PRL weszliśmy w nową gospodarkę bez kapitału: nie było kiedy i jak go zakumulować. Polskie gospodarstwa domowe wloką się w UE w ogonie klasyfikacji poziomu aktywów finansowych. Ewidentnie w naszym modelu wzrostu  za dużo jest pracy, a za mało kapitału i technologii - ocenia Paweł Borys.

    PPK służą też temu, by wzmocnić sektor prywatny gospodarki, „wyposażyć” go w wyższy kapitał, bo emerytalne oszczędności - poprzez sektor finansowy - na całym świecie płyną właśnie tam - przypomina.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju będzie gościem Forum Zmieniamy Polski Przemysł, w środę, 27 lutego, w Warszawie.

Znaczenie PPK obraca się w czworokącie emerytury-budżet państwa-oszczędności/inwestycje-giełda. Mateusz Morawiecki zapewnia, że celem naczelnym jest dbałość o pracownika plus solidarność społeczna na rynku pracy i w gospodarce. Ale będzie to też wydatne wsparcie dla innych, kulejących u nas elementów wspomnianej układanki. Pan uwypukla wagę PPK dla inwestycji i rozwoju polskiego parkietu. Nie chcę tu wbijać klina między pana i premiera, ale czy ta koncentracja uwagi to różnice punktu widzenia polityka i menedżera?

-  Nie, tu nie ma żadnego dysonansu! Zasadniczym zadaniem PPK pozostaje to, by zwiększyć bezpieczeństwo finansowe Polaków na emeryturze, ale jednocześnie ten program wywrze znakomity wpływ na gospodarkę.

A że czasami mówimy o PPK pod różnym kątem? To naturalne, gdyż jest projekt wielowymiarowy. Musimy sobie uświadamiać, z jakimi wyzwaniami się mierzymy!

Z jakimi?

- Fundamentalna kwestia: proces starzenia się społeczeństwa i przyszłe, niskie świadczenia. Jeśli dziś średnia stopa zastąpienia (czyli wysokość emerytur ZUS w stosunku do naszych zarobków) wynosi ok. 60 proc. wynagrodzenia, to w przyszłości może ona spaść do zaledwie jakichś 30 proc…

Jeżeli pracujące dziś pokolenie (jeszcze) wyżu demograficznego nie zechce i nie zdąży zaoszczędzić, przesuwając część dzisiejszej konsumpcji na okres  emerytalny, to na dobre staniemy się narodem biednych emerytów.

Nie twierdzę, że PKK jest uniwersalnym panaceum m.in. na negatywne trendy demograficzne. Z pewnością jednak może przeciwdziałać ich skutkom, tworząc bufor finansowy dla osób starszych i jednocześnie odciążając młodsze pokolenia od „utrzymywania” osób poprzez wysokie składki na zabezpieczenie społeczne (takie obciążenie może w przyszłości  prowokować duże napięcia społeczne).

To wymiar społeczny. A kapitałowy?

- Przypomnę tym, którzy łatwo zapominają, że po PRL weszliśmy w nową gospodarkę bez kapitału, po prostu nie było kiedy i jak go zakumulować. Polskie gospodarstwa domowe wloką się w UE w ogonie klasyfikacji poziomu aktywów finansowych. Ewidentnie w naszym modelu wzrostu  za dużo jest pracy, a za mało kapitału i technologii.

Jacek Ziarno


Czytaj także

Najlepsze sposoby oszczędzania na emeryturę. Lokata bankowa i inwestowanie w nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 10:12
Ponad jedna czwarta Polaków chce pracować tak długo, jak to możliwe, bez względu na osiągnięty wiek emerytalny - wynika z badania “Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków” zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami.
rozwiń zwiń