„Ciepłownictwo powiatowe” wesprze lokalne ciepłownie – oferuje dotacje i pożyczki

2019-02-21, 13:12

„Ciepłownictwo powiatowe” wesprze lokalne ciepłownie – oferuje dotacje i pożyczki
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

„Ciepłownictwo powiatowe”- to  nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego oferowana jest pomoc przy unowocześnianiu ciepłowni lokalnych.

Posłuchaj

O „Ciepłownictwie powiatowym”- nowym programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego oferowana jest pomoc przy unowocześnianiu ciepłowni lokalnych, mówił w radiowej Jedynce Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Udzielane finansowe wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych ma przynieść poprawę efektywności cieplnej i  pośrednio przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce.

Program dla Polski powiatowej

− O programie mówi się, że to otwarcie na potrzeby Polski powiatowej, podkreśla Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu.

Program ma wesprzeć inwestycje modernizacyjne ciepłowni lokalnych, obniżające emisję CO2

I tłumaczy, że dotyczy to trochę zapomnianego obszaru, gdzie jest lokalna ciepłownia, opalana w dodatku węglem, jednocześnie nie spełniająca norm emisyjnych i wymagająca wielu nakładów, aby to zmienić.

− Stąd stworzyliśmy pilnie program, który ma spełnić cele dotyczące obniżenia emisji CO2 i smogu w tych miejscowościach – mówi Artur Michalski.

Wsparcie inwestycyjne na modernizację do kogeneracji i wykorzystania OZE

Jak dodaje, zakres wsparcia jest bardzo szeroki – od modernizacji sieci ciepłowniczych po kogenerację zastosowania odnawialnych źródeł energii.

− Tak, aby po modernizacji system był jak najbardziej efektywny i produkował jak najtaniej ciepło – mówi gość radiowej Jedynki.

Preferencyjne warunki wsparcia geotermii

I dodaje, że referencje dotyczą geotermii, gdzie w tym pilotażowym programie oferowane są dotacje do 30 proc. wartości inwestycji oraz dodatkowo pożyczkę od 1 do 300 mln zł na 20 lat z możliwością jej umorzenia w wysokości maksymalnie 10 procent.

− Oczywiście łączymy pożyczkę z dotacją uzyskując kompleksowe sfinansowanie całego przedsięwzięcia – dodaje Artur Michalski.

Wnioski o uzyskanie  pomocy można składać za pośrednictwem Generatora wniosków dostępnego na stronach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak też bezpośrednio w siedzibie tej instytucji w Warszawie  oraz za pośrednictwem poczty.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

Wróć do strony głównej