X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Matczyne emerytury staną się faktem. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 15:53
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, wprowadzającą świadczenie "Mama 4 Plus". Na jej mocy matki, które urodziły i wychowały dzieci, a nie pracowały lub odłożyły w ZUS zbyt mało, uzyskają prawo do najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji będzie to 1100 złotych brutto.
Audio
  • Elżbieta Rafalska: świadczenie ma być wsparciem dla matek, które nie nabyły uprawnień do świadczenia z ZUS czy KRUS bądź mają emeryturę niższą niż minimalna (IAR)
Prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda.Foto: prezydent.pl

Zgodnie z ustawą, o świadczenie w ramach programu "Mama 4 plus" będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat.

- Chcemy wesprzeć takie matki finansowo, by w przyszłości nie borykały się choćby z problemem ubóstwa - deklarowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Świadczenie będzie przysługiwało także ojcom czworga dzieci po osiągnięciu 65 lat, w razie śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.

Trzeba będzie spełnić formalności

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca): Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 złotych brutto.

Tak zwane matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca tego roku. Na program "Mama 4 Plus" w budżecie państwa na ten rok zarezerwowano ponad 800 milionów złotych

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Emerytury dla matek z czwórką dzieci już od marca

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 07:51
Sejm przyjął ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, czyli o tzw. emeryturze matczynej. Świadczenie to może dotyczyć w Polsce około 80 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa "Mama Cztery plus". "To pewien rodzaj sprawiedliwości społecznej i pozytywny komunikat dla zakładających rodziny"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 10:04
- To dostrzeżenie pewnej grupy, która do tej pory była społecznie wykluczona, ale też pozytywny komunikat do rodziców dziś zakładających rodziny, że rodzicielstwo jest wartością - powiedziała w "Sygnałach dnia" Judyta Kruk ze Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", odnosząc się do programu "Mama Cztery plus".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od marca najniższa emerytura to 1100 złotych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 10:26
W tym roku wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie 102,86 procent. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że podpisała dzisiaj komunikat w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: najniższa kwota waloryzacji emerytur to 70 zł brutto

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 08:11
- Najmniejsza gwarantowana kwota podwyżki wynosi nie mniej niż 70 złotych. Zmniejszenie tego wskaźnika spowodowało, że gwarantowaną kwotę podwyżki otrzymuje więcej osób niż pierwotnie było to planowane. Na naszym rozwiązaniu waloryzacji mieszanej skorzysta 74% świadczeniobiorców, a pozostała grupa nic nie traci, czyli dostanie waloryzację zgodnie z ustawową regulacją - powiedziała Elżbieta Rafalska na antenie Jedynki. Podwyżki świadczeń wejdą w życie od marca. 
rozwiń zwiń