more_horiz
Gospodarka

Emilewicz o wzroście PKB: mam nadzieję, że 2019 r. zakończymy z czwórką z przodu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 12:50
Myślę, że trzy podstawowe elementy dobrej koniunktury, czyli eksport, konsumpcja wewnętrzna i inwestycje będą ciągle dobrymi podstawami zbilansowanego rozwoju gospodarczego, który pozwoli nam zakończyć rok 2019 z czwórką z przodu - powiedziała w piątek szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Minister przedsiębiorczości i technologii na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami wskazała, że 2019 rok będzie dla naszej gospodarki rokiem trudniejszym niż 2018 czy 2017, dlatego że "zmieniają się warunki u naszych sąsiadów".

- Polska nie jest wyspą na bezkresnym oceanie. W pierwszej kolejności naszym wewnętrznym rynkiem jest rynek europejski. A zatem wszystko, co dzieje się u naszych zachodnich sąsiadów - i tych najbliższych, którzy są naszym pierwszym partnerem gospodarczym (Niemiec - PAP), ale też tych dalszych - ma wpływ na to, co się dzieje w Polsce - tłumaczyła.

Emilewicz odniosła się do perspektyw rozwoju gospodarczego zakładanych na ten rok dla państw UE przez Komisję Europejską, które mówią, że szacowany wzrost gospodarczy w Polsce to 3,5 proc. PKB.

- Perspektywy rysowane na 2019 r. przez KE, a więc bardzo ostrożne i konserwatywne to 3,5-proc. wzrost dla Polski przy 1,1-proc. wzroście szacowanym dla gospodarki niemieckiej, (...) pozwala patrzeć na ten rok i nadchodzące lata ze względnym optymizmem - powiedziała Emilewicz. Wyraziła nadzieję, że "w tym obszarze sami siebie zaskoczymy na koniec tego roku".

- Myślę, że trzy podstawowe elementy dobrej koniunktury: czyli eksport, konsumpcja wewnętrzna i inwestycje będą ciągle dobrymi podstawami zbilansowanego rozwoju gospodarczego, który pozwoli nam zakończyć rok 2019 z czwórką z przodu - oceniła.

PAP, NRG, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS podał dane o wzroście PKB. 4,9 proc. w ostatnim kwartale zeszłego roku

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 10:30
Nasza gospodarka w IV kwartale 2018 roku rozwijała się w tempie 4,9 procent - wynika z szybkiego szacunku przedstawionego przez Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spowolnienie na horyzoncie. Trudno będzie o powtórkę wyniku z 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 12:40
W czwartym kwartale ubiegłego roku polski PKB wyniósł 4,9 dziesiątych procent - podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że nasza gospodarka nieznacznie spowalnia. To tak zwany szybki szacunek - a ostateczny wynik poznamy pod koniec lutego.
rozwiń zwiń