more_horiz
Gospodarka

W tym roku rekordowy wzrost liczby placówek Senior Plus

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 15:47
Prawie 250 nowych domów i klubów dla seniorów powstanie w tym roku dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa tegorocznej edycji programu Senior Plus.
Audio
  • O nowych domach i klubach dla seniorów, które powstaną w tym roku w ramach programu senioralnego mówią goście radiowej jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 tego typu placówek. Natomiast tylko w ubiegłym roku przybyło 260 nowych domów i klubów dla seniorów
W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 tego typu placówek. Natomiast tylko w ubiegłym roku przybyło 260 nowych domów i klubów dla seniorówFoto: shutterstock, Robert Kneschke

− Program Senior Plus, skierowany do jednostek samorządu, jest jednym z najważniejszych programów realizowanych w ramach polityki senioralnej - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zaznaczyła, że samorządy dostrzegają sytuację demograficzną swojego społeczeństwa i tworzą seniorom warunki do spędzania czasu, miejsca spotkań i realizacji swoich pasji.

Jak wyjaśniała podczas konferencji prasowej,  do resortu wpłynęło 706 propozycji od samorządów na utworzenie domów dziennego pobytu bądź klubów dziennego pobytu.

I dodała, że zdecydowana większość wniosków formalnych spełniła stawiane wymagania - 664 oferty otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 62 milionów 600 tysięcy złotych. W ramach tej puli powstaną 243 nowe placówki.

Trzeba pamiętać, że już funkcjonuje 500 takich jednostek. W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 tego typu placówek. Natomiast tylko w ubiegłym roku przybyło 260 nowych domów i klubów dla seniorów. Środki na utrzymanie domów i klubów Senior Plus wykorzystało 229 istniejących już placówek.

Wiceszef resortu Stanisław Szwed dodał, że są jeszcze środki na tworzenie i dofinansowanie kolejnych placówek "Senior Plus": Na program w tym roku przeznaczonych jest 80 milionów złotych.

Wiceminister Szwed przypomniał, że na utworzenie dziennego domu Senior Plus gminy, powiaty lub samorządy województw mogą otrzymać dofinansowanie do 300 tysięcy złotych. Z kolei na utworzenie klubów można dostać 150 tysięcy złotych dotacji.

Minister Elżbieta Rafalska poinformowała też, że zwróciła się do wojewodów o cykliczne kontrolowanie i nadzorowanie placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Dodała, że o objęcie takich placówek nadzorem zwróciła się także do Komendanta Głównego Straży Pożarnej. Minister apeluje też do osób, które szukają takich miejsc pobytu dla swoich bliskich, aby sprawdzali, jak wygląda opieka w tych placówkach i o ewentualnych nieprawidłowościach informowali odpowiednie służby.

Aleksandra Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak