Badanie: rodzice średnio wydają 200 zł miesięcznie na zajęcia dodatkowe dziecka

2019-02-11, 12:35

Badanie: rodzice średnio wydają 200 zł miesięcznie na zajęcia dodatkowe dziecka
Zdj. ilustracyjne. Foto: Pressmaster/Shutterstock.com

Nikt nie kwestionuje faktu, że dzieci kosztują i to coraz więcej. Platforma MAM zadała sobie trud i przeprowadziła badania, ile rodzice wydają na atrakcje i rozrywki dla swoich pociech i jakie są ogólne koszty związane z wychowywaniem dziecka, w tym z jego rozwojem.

Posłuchaj

Dodatkowe zajęcia sporo kosztują, ale to inwestycja w dzieci (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Z naszego raportu wynika, że najwięcej wydatków dotyczy zajęć dodatkowych dzieci - mówi Dominika Adasiewicz-Skorupka, szefowa strategii platformy MAM. Na takie zajęcia uczęszcza około 70 procent dzieci. Średni koszt to 200 złotych na dziecko, najwięcej kosztują lekcje nauki na instrumencie i korepetycje.

Dominika Adasiewicz-Skorupka dodaje, że najpopularniejsze są dodatkowe zajęcia sportowe i lekcje języków obcych. Jeśli chodzi o rozrywkę, to w grę wchodzą takie wydatki jak kino, kupno zabawek czy organizacja urodzin dla dziecka.

Rodzice bardziej świadomi

Dzisiejsi rodzice są lepiej wykształceni, a także cechują się wyższym poziomem kultury pedagogicznej - wyjaśnia Marta Majorczyk, pedagog, nauczyciel akademicki, doradca rodziny w poradni przy Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Jak dodaje, rodzice mają wiedzę na temat tego, jak rozwija się dziecko, stąd często już od wczesnych lat życia inwestują w rozwijające je zajęcia. Marta Majorczyk podkreśla, że co do zasady, dzieci powinny mieć lepszy start, niż ten, który mieli jego rodzice.

- To jest wspomaganie rozwoju, dawanie dziecku możliwości rozwoju jego zdolności i kompetencji - wskazuje.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że coraz więcej rodziców po prostu na takie zajęcia stać. Widać to również obecnie - w czasie ferii zimowych -  rośnie liczba dzieci wyjeżdżających na nie ze swoich miejscowości. W województwach wielkopolskim, zachodnio-pomorskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim dotyczy to niemal co drugiego dziecka.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

Wróć do strony głównej