more_horiz
Gospodarka

Prosta spółka akcyjna. Jest projekt, będzie mniej biurokracji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 13:30
Rząd przyjął projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej. To nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej dla młodych firm technologicznych. Do minimum ma być odchudzona biurokracja.
Audio
  • Na temat projektu ustawy o prostej spółce akcyjnej w materiale Marcina Jagiełowicza w radiowej Jedynce/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Spółkę będzie można założyć w 24 godziny
Spółkę będzie można założyć w 24 godzinyFoto: shutterstock

Spółkę będzie można założyć w 24 godziny, przez internet ze złotówką kapitału założycielskiego. Nowe prawo ma działać od marca przyszłego roku.

Za pomocą kilku kliknięć w internecie będzie można powołać spółkę. Uchwałę będzie można podjąć przez wideokonferencję czy maila. Spółka nie będzie potrzebowała rady nadzorczej - a wkładem zamiast pieniędzy będzie mogła być na przykład wiedza,

- Spółki, które mamy w kodeksie w dużej mierze są wzorowane na kodeksie handlowym z 1934 roku a my chcemy żeby prawo spółek było nowoczesne - wyjaśnia Luiza Modzelewska z resortu przedsiębiorczości i technologii.

Nowa forma prowadzenia działalności ma przede wszystkim pomóc innowacyjnym firmom i zachęcić do zakładania spółek. Teraz z dwóch milionów polskich przedsiębiorców ze spółek korzysta około pół miliona. Najpopularniejsza jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

- Start-upy bez tej prostej spółki akcyjnej, która teraz jest dyskutowana jakoś sobie radzą. 71 proc. start-upów działa w formie spółki z o.o. natomiast takie uproszczone formy prawne funkcjonują w innych krajach - mówi Marta Pawlak z think tanku Startup Poland.

Wiele startupów nie przeżywa nawet roku - prosta spółka ma więc wbudowany mechanizm uproszczonej likwidacji. Prace nad nowym prawie trwały 3 lata - ale jak mówi Marta Pawlak - najważniejsze były konsultacje z samymi firmami.

Na wczorajszym briefingu minister przedsiębiorczości i technologii zapowiedziała, że nowe prawo może działać już od marca przyszłego roku. Teraz projekt trafi do Sejmu. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, kw 

Zobacz więcej na temat: firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak