X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Od 2020 r. produkty bez GMO będą specjalnie oznakowane

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 14:47
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych - jako wolnych od tych organizmów - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Projekt reguluje zasady znakowania żywności i pasz jako wytworzonych bez GMO.

Konsument otrzyma pełną informację o sposobie wytwarzania pasz i żywności

Projektowane przepisy zakładają, że konsumenci będą mieć dostęp do informacji o sposobie wytwarzania żywności i pasz, jeśli chodzi o wykorzystanie GMO. Dzięki temu będą mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów.

Większość badanych Polaków opowiada się za żywnością bez GMO

Według badań opinii publicznej, 65 proc. Polaków opowiada się za wprowadzeniem zakazu upraw GMO, zaś 56,8 proc. osób, mając wybór, wybrałoby produkt pochodzący od zwierząt karmionych paszą bez GMO.

Czy na rozwiązaniu skorzysta polska żywność

Autorzy projektu uważają, że dzięki przyjęciu proponowanych rozwiązań wzmocniona zostanie konkurencyjność polskich artykułów rolno-spożywczych, w tym produktów pochodzenia zwierzęcego, które są wytwarzane bez udziału GMO (tj. takich, których produkcja opiera się na paszach produkowanych z rodzimych źródeł białka roślinnego, a nie z importowanej, genetycznie zmodyfikowanej śruty sojowej).

Krajowe pasze bez GMO

Krajowe źródła białka są wolne od GMO, a przy tym równie cenne żywieniowo dla zwierząt (drób, trzoda chlewna), jak pasze oparte na genetycznie zmodyfikowanej śrucie sojowej - czytamy w komunikacie CIR.

"W tej sytuacji dobrowolny system znakowania produktów pochodzących od zwierząt lub ze zwierząt karmionych paszami bez GMO, jako produktów „wolnych od GMO”, może być dodatkową zachętą do stosowania krajowych pasz wyprodukowanych bez udziału genetycznie zmodyfikowanej soi. Uzupełni to pozostałe działania rządu, skierowane na zwiększenie wykorzystania upraw rodzimych roślin białkowych na cele paszowe" - czytamy.

Oznakowanie będzie kontrolowane przez trzy urzędy kontrolne

Zgodnie z projektem, nadzór nad stosowaniem znakowania „wolne od GMO” powierzony zostanie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Handlowej. Projekt przedłożony został przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo GMO żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakaz stosowania pasz GMO odbije się na cenach mięsa i jaj?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 10:14
Zgodnie z decyzją polskiego parlamentu stosowanie pasz zawierających soję GMO w żywieniu wszystkich zwierząt gospodarskich będzie możliwe do 1 stycznia 2019 r.  Jak to się odbije na cenach przede wszystkim mięsa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczniejsza kontrola upraw GMO. Polska zaostrzy przepisy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:25
Prawo zezwalające na prowadzenie upraw GMO ma być w Polsce bardziej restrykcyjne, a uzyskanie zgodny od Ministra Środowiska na uprawę roślin genetycznie zmodyfikowanych będzie znacznie trudniejsze niż dotąd. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: żywność GMO powinna być oznakowana

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 18:35
Przyjmiemy ustawę dotyczącą znakowania żywności wolnej od GMO - poinformował w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas debaty "Czy wiemy, co jemy i co jeść będziemy".
rozwiń zwiń