Czym jest wskaźnik PMI? Jakie ma znaczenie dla oceny sytuacji w gospodarce?

2019-02-01, 15:21

Czym jest wskaźnik PMI? Jakie ma znaczenie dla oceny sytuacji w gospodarce?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Wskaźnik PMI jest jednym z ważniejszych wskaźników, który pomaga w ocenie tego, co się dzieje w gospodarce. Każdy odczyt powyżej 50 punktów oznacza poprawę nastrojów w branży. Odczyt poniżej 50 punktów analogicznie oznacza pogorszenie nastrojów w branży.

Dane potrzebne do uzyskania wskaźnika są pobierane z anonimowych ankiet, przesyłanych przez managerów z różnych dziedzin gospodarki. 

Wskaźniki Managerów Logistyki (PMI) są obecnie dostępne dla ponad 40 krajów, a także kluczowych regionów włączając kraje Eurolandu. Są najczęściej obserwowanym badaniem warunków gospodarczych na świecie, docenianym przez banki centralne, rynki finansowe oraz przez osoby podejmujące decyzje biznesowe za dostarczanie aktualnych, dokładnych i często unikalnych miesięcznych wskaźników trendów w gospodarce

Przy obliczaniu PMI brane są pod uwagę między innymi: stan produkcji przemysłowej, ilość i koszt prowadzonej działalności usługowej, aktywność w sektorze budownictwa oraz rezultat prowadzonej działalności w skali całego rynku. Poszczególne elementy mogą się różnić, w zależności od charakterystyki wybranej branży. 

Jakie były odczyty wskażnika PMI w kolejnych miesiącach 2018 roku pokazuje poniższa grafika. 

Wskaźnik PMI w 2018 roku  


Informacje na temat PKB dotyczą przeszłości - to jest wskaźnik historyczny. Natomiast w przypadku PMI pytania do ankietowanych menadżerów dotyczą tego, co dzieje się teraz i co się wydarzy. Kierowane są do osób działających w przemyśle - przede wszystkim do menadżerów, prezesów firm, czy do członków zarządów Są trzy możliwe odpowiedzi - jest lepiej, tak samo albo gorzej. Odpowiedzi przeliczane są na punkty.

Indeks aktywności przemysłu PMI liczony przez międzynarodową firmę badawczą IHS Markit. Firma ma główną siedzibę w Londynie i jest notowana na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Specjalizuje się w ekonomicznej, finansowej i przedmiotowej analizie różnych rynków oraz wspomaganiu procesów decyzyjnych u klientów biznesowych i instytucjonalnych z ponad 165 krajów. W październiku 2017 roku firma otworzyła biuro w Gdańsku. 

Ocenia styczniowych nastrojów 

W styczniu br. wskaźnik PMI dla Polski wyniósł 48,2 pkt. wobec 47,6 pkt. w grudniu 2018 r. Osłabienie warunków w polskim sektorze przemysłowym obserwowane od końca 2018 było wciąż widoczne w styczniu. 

- Styczniowy wzrost głównego wskaźnika PMI nieco przyćmił złe ogólne wyniki dla polskiego sektora przemysłowego. Wielkość produkcji spadła najszybciej od połowy 2009, a tempo spadku nowych zamówień, mimo że przyhamowało od grudnia, było wciąż silne. Ponadto najszybsza od 20 lat kumulacja zapasów wyrobów gotowych oraz znacząca redukcja zaległości produkcyjnych sugerują, że w najbliższym czasie trend wielkości produkcji pozostanie negatywny. Odwrócenie trendu spadkowego na rynku pracy oraz niewielka poprawa oczekiwań odnośnie przyszłej produkcji dają pewne powodu do optymizmu, ale ogólne spowolnienie w sektorze wytwórczym najprawdopodobniej utrzyma się co najmniej w pierwszym kwartale 2019 - skomentował Trevor Balchin, dyrektor IHS Markit, firmy opracowującej badanie PMI polskiego sektora produkcyjnego. 

NRG, kw 

Polecane

Wróć do strony głównej