X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rządy Pieniądza": nauczyciele walczą o podwyżki, ale forma protestu jest dyskusyjna

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 14:22
O wynagrodzeniach w NBP z szerszym kontestem płacy w sferze publicznej oraz o spotkaniu minister edykacji Anny Zalewskiej z nauczycielami na temat podwyżki - rozmawiali goście czwartkowej audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.  
Audio
  • Ustawa o wynagrodzeniach w NBP - to temat I części audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24
  • Protesty nauczycieli - to temat II części audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Artur Bartoszewicz (SGH) i Marian Szołucha (Akademia Vistula). 

Związki zawodowe okopały się na swoich pozycjach i chcą 1 tys. zł podwyżki dla nauczycieli. W budżecie na ten cel zaplanowano 6,5 mld zł. Tymczasem jedni związkowcy chcą 14,5 mld zł, a inni 17,7 mln zł a kolejni 11 mld zł. Minister edukacji obiecała 5 proc. podwyżki od września. Budżet jest przyjęty, ale tych pieniędzy w nim nie przewidziano. 

Jak wyjść z tej patowej sytuacji?  

Marian Szołucha uważa, że oczywiście nauczyciele i związkowcy maja prawo czuć się pokrzywdzeni.

- Mają prawo upominać się o swoje, jeśli jest w nich poczucie krzywdy. Natomiast żądania stawiają nierealistyczne i prezentują - od strony taktyki negocjacyjnej - zbyt usztywniona postawę - stwierdził. 

I dodał, że to zdanie podzielają Polacy. - Zostały przeprowadzane badania wśród Polaków. Okazało się, że są zwolennikami tego, aby nauczyciele byli bardziej docenieni na poziomie wynagrodzeń. Ale nie popierają skrajnych form protestu ze strajkiem na czele. A tym właśnie grożą związkowcy. Są miejsca w Polsce gdzie masowo nauczyciele biorą zwolnienia lekarskie. Ta forma protestu szczególnie mi się nie podoba, Mówiłem o tym przy okazji protestu policji - dodał.

Będą kolejne protesty 

Szykuje się też protest kolejnych pracowników, tym razem SNEPiD-u. Za poprzednich rządów takie eskalacji konfliktów nie było. - Poprzedni rząd tak mocno nie artykułował sukcesu gospodarczego, twierdził że na całym świecie jest źle a my jesteśmy zielona wyspą i udało się nam przetrwać, a to oczywiście nie dawało potencjału do zaspokajania wszystkich potrzeb - mówił Artur Bartoszewicz.

Niestety - zdaniem eksperta - obecny rząd w sposobie komunikacji, mówiąc o sukcesie gospodarczym i równoważeniu budżetu oraz realizacji dużych programów powoduje, że poszczególne grupy społeczne ustawiają się w kolejce po pieniądze.

Zauważył, że już od dawna wiadomo było, że kolejne grupy zawodowe będą upominać o podwyżki. - Tym bardziej, że minister finansów potrafi zdławić deficyt budżetowy i wiele osób uważa, że w związku z tym można wydać dodatkowe 20-30 mld zł - mówił Artur Bartoszewicz.

- Nauczyciele powinni być wzorem dla dzieci (...) zachowanie nauczycieli ma charakter patologiczny, czyli wyłudzania zwolnienia lekarskiego w celu uzyskania korzyści. Jest to dla mnie całkowicie niezrozumiałe - zauważył ekspert.

Podsumowując nauczyciele mają dużo racji, ale ich radykalnie usztywniona postawa oraz nierealistyczne żądania są trudne do zaakceptowania. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PR24, kw 

Zobacz więcej na temat: wynagrodzenia nauczyciel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy związkowcy z ZNP i Solidarności wywalczą większe podwyżki dla nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 17:22
Za rok nauczyciele mają dostać podwyżki. W projekcie założeń do przyszłorocznego budżetu zaplanowano 5-proc. wzrost płac pracowników oświaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 września nauczyciele będą zatrudniani wyłącznie na etat

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 18:46
Od 1 września nauczyciele mogą być zatrudniani wyłącznie na etat. Dotyczy to wszystkich placówek zarówno publicznych jak i prywatnych. I wszystkich pracowników pedagogicznych, czyli także logopedów czy psychologów. Obowiązek nakłada nowy artykuł dodany do Karty Nauczyciela i jest de facto wzmocnieniem już obowiązujących przepisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Zalewska ws. wynagrodzenia nauczycieli: w czwartek kolejne spotkanie i rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 18:07
Minister edukacji przedstawiła w poniedziałek związkom zawodowym projekt, zgodnie z którym wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli w 2019 r. wzrośnie od 121 do 166 zł. Związkowcy chcą wzrostu płac o 1000 zł. Minister zapowiedziała kolejne spotkanie w czwartek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarobki nauczycieli wciąż za małe. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:43
O żądaniach płacowych w budżetówce, i granicach tych żądań, w tym o płacach nauczycieli w kontekście zapowiedzi „odejścia od tablicy” i zapowiadanych podwyżkach przez MEN, mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest szansa na porozumienie związków nauczycielskich z rządem?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 18:10
– Zawsze mamy pole do negocjacji. Nie jest tak, że stawiamy żądanie i nie pójdziemy na pewne ustępstwa – powiedział Sławomir Wittkowicz, przewodniczący związku Solidarność-Oświata w Forum Związków Zawodowych. W audycji "Kapitał i Praca" rozmowa o sytuacji polskich nauczycieli, wynagrodzeniach i ścieżkach kariery zawodowej, a także o postulatach wzrostu ich płac.
rozwiń zwiń