X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stopy procentowe w USA bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 08:00
Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. - podano w komunikacie. Fed będzie "rozważny", jeśli chodzi o ew. zmiany w polityce monetarnej. Bankierzy nie ocenili bilansu ryzyk dla perspektyw gospodarczych.
Ostatnia podwyżka stóp proc. miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r.
Ostatnia podwyżka stóp proc. miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r. Foto: Shutterstock

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie.

W komunikacie Fed napisano, że "Komitet będzie cierpliwy" ws. decyzji dotyczących zmian stóp procentowych, w zależności "jakie przyszłe zmiany zakresu docelowego dla stopy funduszy federalnych mogą być odpowiednie, aby wesprzeć gospodarkę".

Fed usunął z komunikatu sformułowanie o "pewnych, kolejnych stopniowych podwyżkach stóp procentowych".

Uzasadnienie decyzji przedstawia na rozpoczętej o godz. 20.30 konferencji prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell. Od stycznia konferencje prezesa Fedu będą się odbywały po każdym posiedzeniu FOMC.

W komunikacie Fedu nie znalazły się także oceny ryzyk dla perspektyw gospodarczych w USA. Poprzednio Fed określił ryzyka jako "zasadniczo zbilansowane".

Fed ocenił, że jest gotowy do normalizacji dostosowywania redukcji sumy bilansowej. Ścieżka stóp procentowych, według Fed, zależeć będzie od perspektyw dla gospodarki w zależności od napływających danych makro.

- Chociaż rynkowe miary inflacji obniżyły się w ostatnich miesiącach, to mierniki długoterminowych oczekiwań inflacyjnych niewiele się zmieniły - napisano w komunikacie.

Fed podtrzymał ocenę, że wzrost gospodarczy w USA pozostaje solidny. Według Fedu "rynek pracy był bardzo mocny", a "bezrobocie pozostało niskie".

W komunikacie Fed napisano, że wydatki gospodarstw domowych "nadal mocno rosły", natomiast wzrost inwestycji był "bardziej umiarkowany w porównaniu z szybkim tempem wzrostu wcześniej".

Z grudniowych projekcji Fed wynika, że wzrost gospodarczy w USA w 2019 r. spowolni do 2,3 proc. z 3,0 proc. w 2018 r. Mediana oczekiwań Fed dla deflatora PCE (preferowanej przez Fed miary inflacji) wynosi 1,9 proc. w 2019 r.

Ostatnia podwyżka stóp proc. miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r. Wtedy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w 2018 r.

Zgodnie z coroczną rotacją, prawo głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku w 2019 r. objęli: Eric Rosengren (Boston) i Esther L. George (Kansas City) o nastawieniu jastrzębim, a także Charles L. Evans (Chicago) i James Bullard (St. Louis) o podejściu gołębim.

Prawo głosu w FOMC stracili na pewien czas: Loretta Mester (San Francisco), Raphael Bostic (Atlanta), Thomas Barkin (Richmond), Mark Gould (San Francisco).

W grudniowej projekcji mediana prognoz członków Fed dotyczących liczby podwyżek stóp procentowych w 2019 r. spadła do dwóch z trzech przewidywanych we wrześniu, a do komunikatu dodano sformułowanie o "pewnych, kolejnych podwyżkach".

Protokół ze styczniowego spotkania Fed zostanie opublikowany 20 lutego. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 19-20 marca.

W reakcji na decyzję Rezerwy Federalnej kurs dolara osłabił się o 0,4 proc. wobec koszyka walut, do 95,44. 

PAP, kw 

Zobacz więcej na temat: fed stopy procentowe USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fed podnosi główną stopę procentową do 2,25-2,50 proc., widzi "dalsze" podwyżki stóp

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 20:34
Amerykańska Rezerwa Federalna podniosła po raz czwarty w 2018 r. główną stopę procentową o jedną czwartą punktu procentowego, do 2,25-2,50 procent.
rozwiń zwiń