more_horiz
Gospodarka

Absolwenci szkół wyższych mają problemy z przystosowaniem się do rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 07:49
Podaż pracowników generalnie jest dziś  zbyt mała wobec popytu na nich. Jednak często tam, gdzie chętnych nawet nie brakuje - ich kwalifikacje nie spełniają oczekiwań pracodawców. Dotyczy to także wielu absolwentów szkół wyższych. 
Audio
  • Czego oczekują pracodawcy i jakie są kompetencje absolwentów? - więcej w materiale Aleksandry Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Jest duży problem żeby znaleźć naprawdę wyspecjalizowane osoby, które posiadają już jakieś doświadczenie i konkretną wiedzę w danej specjalizacji - mówi Paweł Godlewski, konsultant w firmie HRK, rekrutujący prawników. Na przykład mamy wielu absolwentów prawa, którzy w żadnej specjalizacji nie czują się najlepiej. 

I dodaje że jest to problem wyższych uczelni, które maja program akademicki ale nie potrafią przystosować studentów do rynku pracy. 

Problemem młodych ludzi jest też często brak wystarczającej znajomości języków, chociaż  w swoich życiorysach ją deklarują jako biegłą - mówi Marianna Świderska, poszukująca pracowników do centrów usług wspólnych. 

- Z badań przeprowadzonych w ponad 200 zagranicznych firmach wynika, że niemieckiego jako dodatkowego wymaga 70 procent z nich - dodaje Marianna Świderska. Na drugim miejscu jest język francuski, a na trzecim włoski.

W rezultacie ci młodzi pracownicy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje często zmieniają pracę, podkupywani przez konkurencję - dodają eksperci.

Firmy coraz częściej zawierają między sobą  tak zwany gentlemen's agreement i obiecują nie podbierać sobie pracowników. To zresztą dotyczy nie tylko tych ze znajomością języków obcych, ale fachowców  wielu branż szczególnie technicznych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw 

Zobacz więcej na temat: praca zatrudnienie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak