X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czy backstop rozwiąże irlandzki problem brexitu?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 10:33
Jak wyjaśnia Grzegorz Mathea, specjalista od spraw Irlandii, backstop to rodzaj wyjścia awaryjnego, który ma rozwiązać najbardziej palący problem negocjacyjny, jakim jest Irlandia Północna, a konkretnie status tej prowincji należącej do Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Czy backstop rozwiąże największy problem Theresy May ws. brexitu, wyjaśnia w radiowej Jedynce Grzegorz Mathea, specjalista od spraw Irlandii./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Backstop to rodzaj wyjścia awaryjnego, który ma rozwiązać najbardziej palący problem negocjacyjny, jakim jest Irlandia Północna, a konkretnie status tej prowincji należącej do Wielkiej Brytanii.
Backstop to rodzaj wyjścia awaryjnego, który ma rozwiązać najbardziej palący problem negocjacyjny, jakim jest Irlandia Północna, a konkretnie status tej prowincji należącej do Wielkiej Brytanii.Foto: pixabay

− Backstop ma umożliwić pozostawienie tej prowincji w unii celnej z Unią Europejską, na co nie chcą się zgodzić rządzący prowincją protestanci – lojalni wobec brytyjskiej korony, jak również część posłów zasiadających w brytyjskiej Izbie Gmin – mówi gość radiowej Jedynki.

Mechanizm bezpiecznika, czyli tak zwanego backstopu, wpisany jest w umowę brexitową wynegocjowaną przez Theresę May i Unię. Zakłada, że jeśli do końca okresu przejściowego obu stronom nie uda się wynegocjować kompleksowego porozumienia handlowego, to by uniknąć tak zwanej twardej granicy w Irlandii, Królestwo pozostanie w unii celnej, a w Irlandii Północnej obowiązywać będą elementy Wspólnego Rynku. Ten ostatni zapis sprawiłby, że w regionie obowiązywałyby inne zasady niż Anglii, Walii i Szkocji. 

Lojaliści boją się zjednoczenia Irlandii

Jak wyjaśni, lojaliści protestanccy z Irlandii Północnej obawiają się, czy nie będzie to pierwszy krok do jakiejś formy zjednoczenia Irlandii.

− Przypomnijmy, że od lat 70-tych toczył się 30-letni konflikt w Irlandii Północnej z 3,5 tysiącami ofiar, który zakończył się 21 lat temu podpisaniem porozumienia pokojowego i jednym z głównych założeń tego porozumienia była likwidacja granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii – wyjaśnia Grzegorz Mathea.

I dodaje, że ta granica licząca ok. 500 kilometrów, była jedną z najbardziej zmilitaryzowanych granic i zniesienie posterunków i instalacji wojskowych było jednym z najbardziej widocznych efektów porozumienia.
− Dlatego jakikolwiek powrót granicy byłby bardzo niebezpieczny, przypominał o konflikcie i zdaniem ekspertów jakaś forma powrotu do sporu i konfliktu, byłaby nie do uniknięcia – mówi gość radiowej Jedynki. 

Gość dodaje, że proponuje się, aby drażliwą kwestię granicy rozwiązać przy pomocy środków technicznych  np. clić towary wcześniej przez internet, ustawić na niej automatyczne urządzenia rejestracyjne.

Tyle, że to nadal nie podoba się lojalistom, obawiającym się, że  w ten sposób Irlandia Północna pozostałaby częścią Unii Europejskiej, a to np. nie spodobałoby się Szkotom, którzy też zażądaliby dla siebie specjalnego statusu – mówi ekspert.

Jego zdaniem, plan B Brexitu również może być odrzucony przez brytyjskich posłów i najbardziej prawdopodobne jest teraz przedłużenie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii

Karolina Mózgowiec, jk

Zobacz więcej na temat: Karolina Mózgowiec Brexit

Czytaj także

Brexit: co czeka Polaków pracujących na Wyspach?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 15:36
Premier Theresa May zapowiada, że po Brexicie obywatele krajów unijnych mają mieć zagwarantowane takie sama prawa, jak Brytyjczycy, poza prawem do głosowania. Muszą mieć jednak udokumentowane pięć lat pobytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit: wciąż trzy scenariusze na stole

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 21:01
W Salzburgu w Austrii rozpoczął się dwudniowy szczyt z udziałem europejskich liderów, dotyczący stanu negocjacji ws. Brexitu. Jaki będzie to Brexit - hard, soft, zastanawiali się goście audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odrzucenie umowy ws. Brexitu: ostrzeżenie przed posiadaniem brytyjskich aktywów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 11:23
Po odrzuceniu przez Izbę Gmin umowy ws. Brexitu, bank UBS wydał rekomendacje dla inwestorów, w których radzi ograniczenie ryzyka wynikającego z posiadania brytyjskich aktywów, funtów szterlingów i obligacji rządowych.
rozwiń zwiń