more_horiz
Gospodarka

Tauron i MC2 Energy chcą wprowadzić blockchain do energetyki

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 11:31
Tauron pracuje nad biznesowym wykorzystaniem technologii blockchain w elektromobilności. W ramach programu Pilot Maker Elektro ScaleUp koncern zamierza przetestować na swojej infrastrukturze autorskie rozwiązanie MC2 Energy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak czytamy w komunikacie, "MC2 Energy - startup stworzony przez byłą minister cyfryzacji Annę Streżyńską, został wybrany do pilotażu w programie Pilot Maker Elektro ScaleUp, którego celem jest wdrożenie 23 innowacji dla elektromobilności".

Wyjaśniono, że blockchain tworzy łańcuch danych rozproszonych po różnych bazach. Każda zmiana tak zapisanych informacji wymaga uzgodnienia z wszystkimi ogniwami. Gwarantuje to dużą odporność na działania hackerskie. Nie ma bowiem jednego centrum operacyjnego, które byłoby narażone na atak. "Dlatego technologia blockchain budzi zainteresowanie firm energetycznych" - podkreślono.

Automatyzacja wielu procesów 

- Dostrzegamy drzemiący w niej potencjał automatyzowania wielu procesów: od rozliczeń prosumenta, przez zarządzanie dostawami prądu, po śledzenie źródeł pochodzenia energii - powiedział, cytowany w komunikacie wiceprezes Taurona Jarosław Broda.

- Nie można przejść obojętnie wobec takiej szansy. Umożliwia ona obniżenie kosztów z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Nasz ekosystem innowacji potrafi identyfikować, testować, wdrażać i wspierać inwestycyjnie przełomowe rozwiązania w energetyce - podkreślił.

- Chciałbym, aby Tauron i mój zespół jako pierwszy skutecznie stworzył opłacalny model oparty na blockchain i zapewnił skalę temu przedsięwzięciu - dodał. 

Blockchain w elektromobilności 

Cytowana w informacji prezes MC2 Energy Anna Streżyńska zwróciła uwagę, że zastosowanie technologii blockchain w procesie ładowania pojazdów elektrycznych przynosi, przez automatyzację dostawy i rozliczeń, ułatwienia zarówno dla klientów końcowych, jak i dla profesjonalnych uczestników procesu: dostawcy energii, właściciela gruntu, właściciela ładowarki, operatora ładowarki, operatora płatności i innych.

W komunikacie przypomniano, że "w ramach akceleracji w programie Pilot Maker Elektro ScaleUp MC2 Energy może liczyć na 550 tys. zł dotacji z funduszy europejskich na rozwój oferowanej technologii. Firma będzie też mogła przetestować rozwiązanie na infrastrukturze Grupy Tauron i uzyskać dostęp do jej bazy klientów".

Pilot Maker Elektro ScaleUp jest finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB.

PAP, kw 

Zobacz więcej na temat: blockchain energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak