X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rekordowy rok dla rynku nieruchomości komercyjnych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 19:00
W minionym roku inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych wyłożyli aż 1 mld 700 mln euro na zakupy nieruchomości w Polsce. Ich kapitał stanowił jedną czwartą wszystkich funduszy ulokowanych w tym czasie nad Wisłą. Zanotowano też większą aktywność kapitału z innych regionów świata.
Audio
  • W 2018 roku inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych wyłożyli aż 1 mld 700 mln euro na zakupy nieruchomości w Polsce. To 1/4 wszystkich funduszy ulokowanych w tym czasie nad Wisłą - mówi Michał Stanisławski z Działu Inwestycji Kapitałowych CBRE w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowski/ Naczelna Redakcja Gospodarcza

- Ubiegły rok był absolutnie wyjątkowym w historii rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce - podkreśla  Michał Stanisławski z Działu Inwestycji Kapitałowych CBRE.

Roczny wolumen wyniósł 7 mld 200 mln euro

To wartość, która przekroczyła najwyższy dotąd wynik z 2006 roku. Napływ kapitału stanowi efekt bardzo wysokiego popytu na polskie nieruchomości zarówno ze strony inwestorów krajowych jak i w największym stopniu  zagranicznych. 

- Przede wszystkim jest pochodną zainteresowania  biznesem w Polsce ze strony międzynarodowych firm jako najemców - zauważa Michał Stanisławski.

Na liście największych inwestorów liderem są Stany Zjednoczone ze wspomnianą sumą  1,7 mld euro, chociaż trzeba podkreślić, że o wysokości tej kwoty zdecydowała bardzo duża transakcja o wartości około 1 mld  euro. Została ona zwarta przez spółkę Griffin Real Estate. Był to zakup portfela 28 centrów handlowych na terenie całego kraju. Na drugim miejscu są inwestorzy z Republiki Południowej Afryki, których inwestycje wyniosły 15%. W przeciągu ostatnich lat skupiali się oni na nieruchomościach handlowych, teraz podjęli ofensywę biurową.

Firma Globalworth ma 400 tys. metrów kwadratowych biur 

Dobrym przykładem jest firma Globalworth będąca właścicielem ponad 400 tysięcy metrów kwadratowych biur w całej Polsce. Istotnym trendem jest wzrost zainteresowania Polską inwestorów z Azji. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z pierwszą akwizycją (zawarciem umów) wykonaną przez inwestorów pochodzących z Filipin, z kolejnymi zakupami funduszy z Malezji oraz bardzo zauważalnym wzrostem zainteresowania i pierwszymi transakcjami funduszy koreańskich. Najwięcej zainwestowano w biura -2.7 mld euro (38%).

Warszawa cieszy się najwiekszym zainteresowanie inwestorów 

Podobnie jak w latach poprzednich największym zainteresowaniem inwestorów cieszyła się Warszawa. W stolicy miało miejsce 67% wszystkich transakcji. Wartość inwestycji w sektorze handlowym, który uplasował się na drugim miejscu wyniosła 2,5 mld euro ( 35%). Dobre wyniki odnotowano na rynku magazynowym, którego wolumen w minionym roku zwiększył się o 100%,a wartość inwestycji zamknęła się kwotą 1.8 mld euro. Na czwartym miejscu znalazł się rynek hotelowy z zainwestowanymi 119 mln euro.

- Myśląc o roku 2019 na pewno spodziewamy się podtrzymania dobrego trendu. Dochodzą do nas sygnały o kolejnych dużych transakcjach, które będą z pewnością pompować wolumen - mówi Michał Stanisławski.

Nieruchomości są bezpieczną inwestycją 

Zdaniem eksperta pochodzenie kapitału powinno utrzymać dotychczasową strukturę, być może z większym udziałem inwestorów koreańskich. Znawcy przedmiotu podkreślają, że nieruchomości są bezpieczną, co do zasady inwestycją i podstawową grupę zainteresowanych takim lokowaniem środków stanowią inwestorzy, którym zależy na szeroko pojętej ochronie kapitału, przy jednoczesnej realizacji zwrotów wyższych niż przy tradycyjnym zakupie obligacji państwowych. Chodzi o tych, którzy cenią sobie spokój dzięki dysponowaniu ustabilizowanymi aktywami. Jest to również pole do popisu dla doświadczonych menedżerów i instytucji finansowych, które są w stanie wykreować wartość po zakupie nieruchomości, czyli sprzedać ją drożej niż kupili.

W kręgu zainteresowania 3 sektory 

Obecnie inwestorzy skupiają się na trzech typach aktywów, czyli sektorze: biurowym, handlowym i magazynowym. Z uwagi na postępującą rewolucję technologiczną przyszłość handlu jest mniej pewna. dlatego coraz większe inwestycje notowane są w sektorze biurowym i magazynowym. Z polskiego punktu widzenia jest to niezwykle ważne, ponieważ geograficznie i ekonomicznie zajmujemy liczące się miejsce na europejskiej i światowej mapie logistyki. Do tego zauważalne jest dążenie do dywersyfikacji rodzajów  aktywów. Następuje zwrot ku nieruchomościom, które dotychczas w Polsce nie były w centrum zainteresowania inwestorów instytucjonalnych.

Polski rynek na początku drogi 

Chodzi o hotele, które na zachodzie Europy, w Azji i Stanach Zjednoczonych są bardzo popularnym celem inwestowania. W Polsce jest to rynek dynamicznie rosnący, ale jednak początkujący. Interesującym trendem jest też wzrost zainteresowania nieruchomościami mieszkaniowymi.

- Tu  mam na myśli nie tylko klasyczne deweloperskie budowanie na sprzedaż, ale przede wszystkim budowanie czy nabywanie nieruchomości przeznaczonych na wynajem - podkreśla Michał Stanisławski.

Zdaniem eksperta Warszawa jest dziś bardzo atrakcyjnym rynkiem dla międzynarodowego kapitału. Zostało to potwierdzone sklasyfikowaniem Polski jako rynku rozwiniętego, z rozwijającego się, co oznacza, że analitycy ryzyka i menedżerowie muszą nieco zmienić strukturę swoich portfeli i więcej kapitału kierować do Polski.

Nasz kraj jest atrakcyjny ze względu na swoje zdrowe fundamenty makroekonomiczne, relatywnie dużą stabilność gospodarczą. Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach. Dobrym przykładem jest absorbcja netto, pokazująca jak dużo powierzchni jest przejmowanych przez najemców. Chodzi o wartość bezwzględną. W zeszłym roku Warszawa osiągnęła wskaźnik około 400 tysięcy metrów, dla porównania Paryż około 750 tysięcy, ale musimy pamiętać, że w Warszawie jest około 5,5 mln metrów kwadratowych wynajętych biur, zaś w Paryżu 55 milionów.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Soboń: chcemy, by Polacy jak najszybciej uzyskali prawo własności swoich nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:05
Od blisko trzech tygodni obowiązuje ustawa znosząca użytkowanie wieczyste. Polacy mają teraz pewność, że nieruchomości, które użytkują, są lub będą ich własnością. O procesie uwłaszczeniowym mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.
rozwiń zwiń