X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Pieniądz nie śpi": czym jest emerytura obywatelska?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 16:32
Prognozy dla przyszłych emerytów są niepokojące. Polacy obecnie pracujący na etatach, gdy za kilka lat przejdą na emeryturę, dostaną emeryturę w wysokości 1/3 pensji. Czeka ich więc ostre zaciskanie pasa. Innym rozwiązaniem, zdaniem części ekspertów, może być potraktowanie emerytury jako niskiego świadczenia socjalnego i wprowadzenie tzw. emerytury obywatelskiej. Czym ona jest?
Audio
  • Czym jest emerytura obywatelska? (Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, And-One

Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision mówi, że emerytura obywatelska jest pomysłem, u podstawy którego leży idea zapewnienia wszystkim obywatelom podstawowego bezpieczeństwa socjalnego.

- Obywatele, niezależnie od tego jak, gdzie i ile pracowali, są w takim systemie uprawnieni do pewnej minimalnej emerytury, tak żeby mogli przeżyć - wyjaśnia.

Innym pojęciem jest emerytura minimalna - czyli najniższa. Na nią jednak - tłumaczy Tomasz Kaczor - trzeba sobie zapracować i zgromadzić odpowiedni kapitał. A jeśli ktoś w ogóle nie pracował - to takiej emerytury nie dostanie. Należałaby się mu natomiast emerytura obywatelska.

Takie świadczenie wprowadziło kilkanaście państw na świecie - głównie są to mniejsze kraje.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md

Zobacz więcej na temat: emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy udział w programie PPK opłaca się?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 13:15
Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął kampanię informacyjną dotyczącą pracowniczych planów kapitałowych pod hasłem "W sumie się opłaca".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: wprowadzając matczyne emerytury doceniamy pracę mam

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 08:01
- "Mama 4+" to projekt o charakterze godnościowym. Po raz pierwszy ustawowo doceniamy i dowartościowujemy pracę mam, które wychowały co najmniej czworo dzieci – powiedziała w radiowej Jedynce minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń