X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekonomiści o emeryturach matczynych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 15:40
Emerytury matczyne zdominowały dyskusję goszczących w programie „Rządy Pieniądza” Polskiego Radia 24 ekonomistów: dr Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej, byłego wiceministra finansów dr Cezarego Mecha i Arkadiusza Pączki z Pracodawców RP.
Audio
  • Emerytury matczyne były tematem 1 części audycji „Rządy Pieniądza” w Polskim Radiu 24/Anna Grabowska/.
  • Emerytury matczyne były tematem 2 części audycji „Rządy Pieniądza” w Polskim Radiu 24/Anna Grabowska/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Jak mówi prowadząca program Anna Grabowska, nie trzeba nikogo przekonywać, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli emerytury matczyne dla kobiet lub ojców z czwórką czwórka dzieci, mają prospołeczny, równościowy charakter. Ale jakie znaczenie to świadczenie ma z punktu widzenia ekonomii?

Artur Bartoszewicz mówi, że ma duży problem z uznaniem tego działania za prospołeczne i równościowe.

− To kolejny przykład budowania rozwiązań pasażera na gapę, mówi gość Polskiego Radia 24.

− Rozumiem, że miałoby to postać odpisu podatkowego – i za pierwsze, drugie i kolejne dziecko mamy zmniejszenie obciążenia podatkowego – mówi Bartoszewicz.

Na uwagę, że wtedy nie skorzystaliby na nim najubożsi, którzy nie mieliby z czego odliczyć, odpowiada, że w takiej sytuacji można odwrócić mechanizm – „jeśli nie ma ci z czego odliczyć, to możemy ci dołożyć”.

Podkreśla, że zasady i reguły muszą motywować ludzi do określonej działalności gospodarczej.

− Słuchałem wczoraj wypowiedzi osób, które mówiły że trzeba nagrodzić ludzi mających czwórkę, piątkę i więcej dzieci, ja jednak uważam, że lepiej jest budować wspólną odpowiedzialność. Gdy matka ma tylko jeden dochód, wynikający z braku zgromadzenia składek i kilkoro dzieci, które nie potrafią wziąć odpowiedzialności za rodziców, to budujemy patologiczny system, w którym społeczeństwo, nie z systemu ZUSowskiego ale budżetowego, rekompensuje zjawisko braku odpowiedzialności społecznej. I uważam to zjawisko za bardzo niebezpieczne, bo za każdym razem pojawi się nowa grupa społeczna, która będzie uważać, że musi za coś być wynagradzana – mówi ekonomista.

Arkadiusz Pączka również mówi, że też nie do końca przekonują go argumenty o solidarności społecznej programu, ale najważniejsza kwestią są jego konsekwencje dla rynku pracy.

− Program będzie miał charakter zasiłku, ale nie będzie promował aktywizacji zawodowej – mówi Pączka.

Prowadząca audycję Anna Grabowska przypomniała, że pomysł nie jest nowy, mówiono o nim już kilka lat temu, również za poprzednich rządów.

Dr. Cezary Mech nie zgadza się z poprzednimi rozmówcami.

Jak podkreśla, te kwestie dotyczące umowy międzygeneracyjnej

− Uważam, że rodziny wielodzietne dokonują olbrzymich inwestycji przy wychowaniu dzieci i państwo powinno to wspierać, w jak zostaną one wychowane, tak wyglądać będzie polskie  - mówi Cezary Mech.

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak