X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska w walce o talenty wypada coraz gorzej. Co najbardziej kuleje?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 14:20
Polska coraz gorzej wypada pod względem atrakcyjności dla rozwoju i pozyskiwania utalentowanych pracowników. W tegorocznym rankingu Global Talent Competitiveness Index nasz kraj spadł o trzy pozycje i przegrywa nawet z innym krajami z regionu, gdzie warunki historyczne, ekonomiczne i społeczne są zbliżone do polskich.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock

Od 2013 r. Adecco prowadzi ogólnoświatowe badanie Global Talent Competitivness Index, które pokazuje, jakie są możliwości poszczególnych krajów na świecie, aby przyciągać, wspierać i rozwijać talenty. Ranking powstaje w oparciu o całą gamę mierzalnych parametrów składających się na ogólną zdolność do kształcenia, przyciągania i utrzymywania utalentowanych pracowników kluczowych w zmieniających się warunkach gospodarczych.

Według najnowszej edycji badania Polska zajmuje 42. miejsce wśród 125 przebadanych krajów.

- Polska spada w rankingu drugi rok z rzędu. To niewielkie różnice – w 2017 roku byliśmy na 38 pozycji, rok później na 39, a teraz na 42 – wskazują jednak na niekorzystny trend. Trzeba pamiętać, że w gospodarce zmiana jest procesem permanentnym. Płynące dziś z gospodarki dobre dane makroekonomiczne nie mogą nas usypiać, ponieważ nasze dzisiejsze przewagi mogą być nieaktualne za kilka lat - tłumaczy Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Polska.

- W dobie czwartej rewolucji przemysłowej dostęp do specjalistów w najdynamiczniej rozwijających się sektorach gospodarki jest kluczowy, a rosnąca mobilność pracowników sprawia, że walka o nich nie jest łatwa. Miejsce w rankingu GTCI to dla Polski sygnał ostrzegawczy. To pokazuje, że jest wiele do zarobienia - także na szczeblu parlamentarnym i rządowym - w zakresie promocji i utrzymywania talentów – mówi Anna Wicha.

Niższe miejsce nie jest efektem jedynie przyspieszenia konkurencji. Nasz kraj zanotował niższy wynik (47,41 pkt.) niż w poprzedniej edycji (50,06 pkt.). Niestety, porównanie do krajów, gdzie warunki historyczne, ekonomiczne i społeczne są zbliżone do naszych, nie wypada korzystnie. Czechy zajęły w tegorocznym rankingu 25. miejsce, Litwa 35., Łotwa 37., a Słowacja 41. – tuż przed Polską. Za nami uplasowali się Węgrzy (53. miejsce).

Niezła edukacja formalna, potem jest gorzej

Na szczególną uwagę zasługuje kategoria „rozwój”. Polska uzyskała wysoką notę za oceniany w tym obszarze system edukacji formalnej (48,85 pkt. daje nam 27. miejsce na świecie). O wiele gorzej wypadamy pod względem kształcenia ustawicznego (64. miejsce) i dostępu do możliwości rozwoju (80. miejsce). Wśród składowych ostatniej oceny w oczy rzuca się współpraca wewnątrz organizacji i pomiędzy organizacjami. W obu obszarach Polska zajęła miejsca w drugiej setce.

Obszarem, w którym zgodnie z wynikami badania, wciąż mamy sporo do nadrobienia jest „otoczenie biznesowe”. Nasz kraj zajął 76. miejsce w podkategorii „łatwość zatrudnienia”, 73. pod względem współpracy pracodawców i siły roboczej. W podkategorii „profesjonalne zarządzanie” jesteśmy na 68. lokacie.

- Spadająca stopa bezrobocia to doskonały trend i bez cienia wątpliwości powinniśmy się nim cieszyć. Nie może jednak usypiać naszej czujności. Polityczni i gospodarczy decydenci powinni zwracać uwagę na kilka aspektów, które w przyszłości mogą doprowadzić do osłabienia pracodawców, co oczywiście odbije się też na pracownikach - komentuje Anna Wicha.

- W Polsce brakuje obecnie elastyczności zatrudnienia. I nie chodzi tu - o źle kojarzone - tzw. umowy śmieciowe. Zmieniająca się gospodarka stawia przed firmami zupełnie nowe wyzwania związane z rozwojem technologii, automatyzacją, czy robotyzacją. Odnalezienie się w tej rzeczywistości wymaga od wszystkich uczestników rynku pracy ciągłej otwartości na zmianę – rozwoju kompetencji, mobilności, czy nawet przebranżowienia. Sztywne zasady zatrudnienia nie sprzyjają takiemu podejściu - dodaje.

Polki w ścisłej czołówce

Uwagę przykuwa odsetek kobiet, które odbierają wyższą edukację. Pod tym względem jesteśmy na 4. miejscu wśród przebadanych państw. Zajęliśmy też 5. lokatę pod względem liczby osób ze średnim wykształceniem. Docenione zostało też osobiste bezpieczeństwo w naszym kraju (21. miejsce na świecie).

Podium rankingu nie zmieniło się od ubiegłego roku. Czołowe lokaty wciąż zajmują Szwajcaria, Singapur i Stany Zjednoczone. Co ciekawe, USA to jedyna duża gospodarka w ścisłej czołówce.

- W mniejszych krajach łatwiej jest zbudować skuteczną politykę pozwalającą wychwytywać najzdolniejsze jednostki i odpowiednio o nie dbać. Mniej rozbudowany system edukacyjny sprzyja też szybszym zmianom i dopasowywaniu się do ewoluujących potrzeb rynku. Tendencja, którą widzimy w czołówce rankingu, może być też odniesiona do naszego regionu. W rywalizacji z małymi sąsiadami, jak Czechy, czy Litwa, mamy po prostu trudniejsze zadanie – mówi Anna Wicha.

*Ranking powstaje w oparciu o całą gamę mierzalnych parametrów składających się na ogólną zdolność do kształcenia, przyciągania i utrzymywania utalentowanych pracowników kluczowych w zmieniających się warunkach gospodarczych.


.
 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PulsHR.pl, md

Zobacz więcej na temat: praca edukacja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy ranking Perspektyw. Uniwersytet Warszawski i Jagielloński na topie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 12:12
Zaskoczenia nie było - w nowym Rankingu Szkół Wyższych miesięcznika Perspektywy na pierwszym miejscu, ex-aequo znalazły się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. W zestawieniu uszeregowano polskie uczelnie pod względem szans na znalezienie pracy pod ich ukończeniu, ale też takich cech jak umiędzynarodowienie studiów, prestiż oraz potencjał i efektywność naukowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Sobie Samych: jaka przyszłość czeka szkoły branżowe?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 21:00
Dla wielu młodych ludzi wybór przyszłej szkoły to kwestia przypadku, a może być to wybór z pasji. O przyszłości i kondycji szkół branżowych mówili w audycji "Sami O Sobie" Ewa Konikowska-Kruk (ekspert od spraw edukacji), Jakub Gontarek (konfederacja Lewiatan) oraz Wojciech Kreft (psycholog, doradca zawodowy).
rozwiń zwiń