X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Od wtorku rusza Światowe Forum Gospodarcze w Davos. Prezydent Andrzej Duda odbędzie wiele ważnych rozmów gospodarczych i politycznych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 10:37
Rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO oraz prezydentem Brazylii, udział w panelach nt. przyszłości relacji transatlantyckich, polityki europejskiej i Bliskiego Wschodu a także ważne spotkania gospodarcze  - to główne elementy udziału prezydenta Andrzeja Dudy w przyszłotygodniowym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Od wtorku rusza Światowe Forum Gospodarcze w Davos. Prezydent Andrzeja Duda planuje wiele ważnych spotkań gospodarczych.
Od wtorku rusza Światowe Forum Gospodarcze w Davos. Prezydent Andrzeja Duda planuje wiele ważnych spotkań gospodarczych.Foto: Foto: World Economic Forum

Prezydent udaje się do Davos w poniedziałek popołudniu; od wtorku do czwartku będzie uczestniczył w panelach organizowanych w ramach forum; zaplanowane są też spotkania bilateralne. Będzie to druga wizyta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Ekonomicznym.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się w dniach 21-25 stycznia.

Prezydent odbędzie wiele rozmów i spotkań gospodarczych

−Oprócz ważnych spotkań politycznych, planowane są też spotkania biznesowe m.in. z izraelskim przedstawicielem startupów i chińskim potentatem w branży elektromobilności - zapowiedział rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski.


Spychalski, który był w sobotę gościem Radia Zet, został zapytany o plany i cele prezydenta Andrzeja Dudy w związku z udziałem w tym wydarzeniu. Jak podkreślił, prezydent odbędzie w Davos kilka spotkań politycznych, m.in. z nowym prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro i szefem NATO Jensem Stoltenbergiem oraz spotkania biznesowe, które stanowią "creme de la creme Davos".

Spotkanie dotyczące start-upów

− Planowane jest niesamowicie ważne spotkanie - tak uważamy - pana prezydenta z izraelskim przedstawicielem startupów, który wybudował siłę startupów w Izraelu. Coś, na co my chcemy stawiać i stawiamy bardzo mocno, a w Izraelu rozwinęło się niesamowicie" - powiedział rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski.

Prezydent spotka się z chińskim potentatem w branży elektromobilności

Rzecznik prezydenta poinformował także o planowanym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z chińskim przedsiębiorstwem, potentatem w branży elektromobilności. "Coś, co my chcemy rozwijać i chcemy iść do przodu. Czerpmy od tych, którzy mają w tym zakresie większe doświadczenie, którzy mają realne sukcesy, bo powinniśmy uczyć się od najlepszych (...), ale także pokazujmy swoje rozwiązania, promujmy swoich przedsiębiorców, polską gospodarkę, bo to ma głęboki sens" - podkreślił.

Po raz pierwszy zostanie otwarty polski pawilon promocyjny poświęcony polskiemu biznesowi i inwestycjom

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że podczas tegorocznej edycji Światowego Forum Ekonomicznego zostanie otwarty polski pawilon promocyjny – Polish House. Prezydent oficjalnie zainauguruje działalność tego pawilonu. "Jest to realizacja idei, która została przedstawiona przez prezydenta rok temu. Polish House będzie przestrzenią promująca polski biznes oraz polskie inwestycje" - powiedział Szczerski. Wewnątrz pawilonu odbędzie się promująca Polskę „Polish Night”.

Rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski uzupełnia, że będą tam wystawiali się polscy przedsiębiorcy.

− Będą pokazywali siłę polskiej gospodarki, bo proszę pamiętać, że my jesteśmy już jednak krajem rozwiniętym i też w ten sposób trzeba się do tego odnosić. Z jednej strony pan prezydent – nie tylko pan prezydent, bo też inni przedstawiciele państwa polskiego - będą namawiali firmy z całego świata, żeby inwestowały w Polsce, ale z drugiej strony my chcemy też pokazać, że nasze firmy inwestują na świecie i będziemy przekonywali inne kraje, że warto współpracować z naszymi firmami, dlatego że to są naprawdę solidni partnerzy produkujący towary o najwyższej jakości" - stwierdził Spychalski.

Przewidywany panel dyskusyjny nt. rewolucji technologicznej
We wtorek - poinformował Szczerski - prezydent zabierze "głos wprowadzający do dyskusji nt. rewolucji technologicznej" w panelu dyskusyjnym dla biznesowych partnerów polskich firm z całego świata organizowanym przez Bank Pekao.

"Prezydent przedstawi działania podjęte przez polskie władze, mające na celu przystosowanie naszej gospodarki do rewolucji 4.0. Będzie zachęcał do inwestowania w badania nad nowymi technologiami w Polsce" - powiedział prezydencki minister.

Spotkania prezydenta Polski z przedstawicielami największych światowych firm

Ponadto we wtorek prezydent odbędzie szereg spotkań biznesowych z kadrą kierowniczą największych światowych firm, takich jak Procter&Gamble czy chińska firma z zakresu elektromobilności Sokon Group. "Będzie z nimi rozmawiał o rozwoju inwestycji w Polsce, a także współpracy obejmującej badania nad nowymi technologiami" - powiedział prezydencki minister. Andrzej Duda spotka się też tego dnia z liderem programu start-upów z Izraela, Yossi Vardie.

Prezydent przedstawi główne inicjatywy polityczne Polski

"Tegoroczna wizyta prezydenta na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos będzie służyć promocji Polski, jako konkurencyjnego miejsca do inwestowania, zwłaszcza w obszarze nowych, innowacyjnych technologii oraz do zaprezentowania głównych inicjatyw politycznych Polski na forum międzynarodowym, których podejmujemy się w 2019 roku: zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce, pokojowej konferencji bliskowschodniej, inicjatywy Trójmorza, polskich działań w ramach ONZ" - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Spotkanie prezydenta Andrzeja Duzy z nowym prezydentem Brazylii

W kolejnych dniach forum prezydent odbędzie spotkania polityczne m.in. z nowo wybranym prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. "Brazylia jest dla nas najważniejszym partnerem gospodarczym w Ameryce Południowej, a nasza wymiana handlowa systematycznie rośnie. W zeszłym roku osiągnęła ponad 1,6 mld dolarów" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Jak dodał, Polsce zależy szczególnie na eksporcie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. "Spotkanie będzie również okazją do wymiany poglądów na najbardziej aktualne wyzwania światowej polityki" - zaznaczył prezydencki minister.

Spotkanie z sekretarzem generalnym NATO poświęcone zacieśnianiu więzi transatlantyckich

Andrzej Duda spotka się też z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. "Prezydent będzie podkreślał konieczność zacieśniania więzi transatlantyckiej, która z polskiego punktu widzenia jest główną gwarancją bezpieczeństwa Europy i w ogóle świata zachodniego" - powiedział Szczerski. Jak zaznaczył, podczas spotkania z szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego prezydent przedstawi także stan rozmów polsko-amerykańskich na temat zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce.·

Prezydent będzie rozmawiała o naszym udziale w wyborach do Rady Praw Człowieka ONZ

Prezydencki minister przypomniał, że w bieżącym roku odbędą się wybory do Rady Praw Człowieka ONZ. "W planowanej rozmowie z wysoką komisarz ds. Praw Człowieka ONZ Michelle Bachelet prezydent będzie przekonywał do naszej kandydatury" - powiedział Szczerski. Zaznaczył, że prezydent Duda podczas spotkania z Bachelet przedstawi priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w tym szczególnie te związane z ochroną praw człowieka.

"Istotnym punktem dyskusji będzie ochrona chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata. Prezydent będzie chciał, aby instytucje ONZ skierowały większą uwagę i pomoc w stronę tych najbardziej potrzebujących mniejszości religijnych" - podkreślił Szczerski.

W trakcie forum - poinformował - prezydent weźmie udział m.in. w panelu poświęconym relacjom transatlantyckim, gdzie obok niego głos zabierze sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin, sekretarz handlu USA Wilbur L. Ross, a także unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

W Davos odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony Europie Środkowej

Andrzej Duda weźmie też udział, m.in. wraz z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką, w panelu nt. Europy Środkowej. "Prezydent będzie mówił o konieczności intensyfikacji współpracy gospodarczej, energetycznej i bezpieczeństwa w regionie" - powiedział szef gabinetu prezydenta."W kontekście lutowej konferencji w Warszawie, która będzie poświęcona sytuacji na Bliskim Wschodzie, prezydent zabierze głos w zamkniętym dla publiczności panelu o Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, obok m.in. Jareda Kushnera - doradcy prezydenta USA - oraz przywódców państw regionu" - poinformował Szczerski.

Prezydent weźmie też udział w panelu dotyczącym przyszłości polityki europejskiej

Prezydent weźmie też udział w dyskusji liderów politycznych, która będzie miała miejsce podczas roboczej kolacji z udziałem m.in. kanclerz Angeli Merkel. Jej tematem będzie przyszłość polityki europejskiej i główne wyzwania stojące przed Unią Europejską.

W kuluarach obrad Światowego Forum Gospodarczego Andrzej Duda odbędzie też rozmowy nieformalne. Będzie prezentował podczas nich programy rozwojowe realizowane w Polsce oraz całej Europie Środkowej poprzez takie inicjatywy jak Trójmorze.

Davos w tym roku bez przywódcy Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa

Do szwajcarskiego kurortu Davos co roku pod koniec stycznia zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych.

W czwartek prezydent USA Donald Trump zdecydował, że nie weźmie udziału w tegorocznym Forum w Davos z powodu częściowego zawieszenia funkcjonowania rządu (shutdown). Udział w tegorocznym Forum odwołali także prezydent Francji Emmanuel Macron, tłumacząc to "nawałem obowiązków", oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May, zajęta sprawami brexitu.

NRG, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnych technologii

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 15:15
- Nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnych technologii, nie ma nowoczesnej, dobrze rozwijającej się gospodarki bez innowacyjności - mówił prezydent Andrzej Duda we Wrocławiu, podczas spotkania z przedstawicielami nauki, startup-ów i innowacyjnych firm.
rozwiń zwiń