more_horiz
Gospodarka

Program Energia Plus. Model prosumencki to wygoda i oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 08:01
Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony program Energia Plus. Ma wspierać rodziny, firmy i samorządy. Ma być oparty na modelu prosumenckim, czyli konsument ma jednocześnie produkować energię - przede wszystkim dla siebie, z możliwością sprzedaży części do sieci.
Audio
  • Energia Plus, czyli zachęta do zostania prosumentem (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Bartłomiej Derski z portalu Wysokie Napięcie mówi, że taki model dobrze sprawdza się na przykład w Niemczech. Jak dodaje, jest to przejście do modemu zdecentralizowanego i sytuacji, w której gospodarstwo wytwarza prąd dla siebie, ale też np. dla sąsiadów.

Model prosumencki to oszczędności

Jednym z głównych założeń programu jest obniżenie stawki VAT. Wszystkie inwestycje związane z fotowoltaiką prosumencką mają być zrównane do ośmiu procent. To będzie oznaczało oszczędności - komentuje Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Ekspert podkreśla, że rozpraszając wytwarzanie energii możemy bardzo mocno obniżyć nasze rachunki za prąd. A to dzięki m.in. temu, że wytwarzanie energii z alternatywnych źródeł staje się coraz tańsze.

Impuls do rozwoju

Według wyliczeń rządu przeciętna rodzina ma w skali roku zaoszczędzić około 2,5 tysiąca złotych. Tylko w tym roku ma powstać dzięki programowi 50 tysięcy instalacji, co będzie równie mocy jednego bloku energetycznego. Zdaniem Bartłomieja Derskiego takie instalacje i tak by powstały, bo przy wysokich cenach energii to by się po prostu opłacało. Program Energia Plus, w jego ocenie, może się przyczynić do poprawy tego wyniku i tego, że w następnych latach prosumentów będzie coraz więcej.

Rząd chce też nakłonić spółki energetyczne by skróciły czas przyłączenia do sieci do maksymalnie trzydziestu dni. To ma być kolejna zachęta. Obok gospodarstw domowych i firm - z programu mają też skorzystać samorządy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jadwiga Emilewicz: Energia Plus dotyczy każdego Polaka, każdej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 14:41
Program Energia Plus zostanie uruchomiony w tym roku - zapowiedziała podczas konwencji Porozumienia wiceprezes tego ugrupowania, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dzięki nowoczesnym technologiom konsumenci mogą zacząć produkować energię na małą skalę. To ma doprowadzić długofalowo do obniżek kosztów ponoszonych przez konsumentów energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": czy program Energia Plus zmieni polską energetykę?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 10:34
Porozumienie Jarosława Gowina zaprezentowało program "Energia Plus", który ma zachęcać Polaków do zostawania prosumentami i inwestowania w produkcję energii na własny użytek. Wśród propozycji jest m.in. zrównanie wysokości podatku VAT do poziomu 8 procent dla wszystkich inwestycji związanych z fotowoltaiką prosumencką. Prosumentem będą mogły zostać też firmy i samorządy. O założeniach programu dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń